Pracovní prázdniny na Novém Zélandu

Řada mladých lidí už zjistila, že Nový Zéland je pro cestování krásnou zemí a že si zde lze na pobyt i vydělat. Proč však riskovat a pracovat bez povolení? Od loňského dubna existuje pro občany České republiky ve věku 18 až 30 let možnost získat vízum pro pracovní prázdniny (Working Holiday Visa).

Jak na vízum?

Working Holiday Visa je platné maximálně na 12 měsíců. Žadatel musí mít platný pas, zpáteční letenku a minimálně 4200 novozélandských dolarů (při 12ti měsíčním pobytu) pro krytí nákladů pobytu. Tato částka se prokazuje například čerstvým výpisem z účtu při příletu do země. Hlavním důvodem návštěvy země totiž musí být turistika a daná osoba nesmí pracovat trvale, ale jen příležitostně, maximálně tři měsíce u jednoho zaměstnavatele.

Pro případné dotazy imigračních úředníků při příletu je dobré mít připravený písemný program pobytu na Novém Zélandu. Ten, kdo vízum jednou obdrží, nemůže o něj žádat v dalším roce znovu. Pro sezónu 2005/2006 je k dispozici tisíc těchto víz. Žadatel musí být zdravý, bezúhonný a mít pro pobyt cestovní pojištění se širokým krytím.

O vízum se žádá na formuláři NZIS 1085, který je ke stažení na webových stránkách Novozélandské imigrační služby (NZIS): www.immigration.govt.nz. Vyplněný formulář s fotografií, pasem, poplatkem ve výši 50 liber a předplacenou obálkou s vlastní adresou se posílá na New Zealand Immigration Service, New Zealand House, 80 Haymarket, London SW1Y 4TE, United Kingdom. Platit je možné i platebními kartami Visa, Delta, Eurocard/Mastercard. Nelze platit bankovním převodem. Osoby, které chtějí na ostrovech pobývat více než půl roku a v posledních pěti letech strávily více než tři měsíce v zemích se zvýšeným zdravotním rizikem, musí předložit i rentgenový snímek od pověřeného lékaře. Seznam těchto zemí je rovněž uveden na stránce www.immigration.govt.nz.

Uvedené vízum platí pro příjezd do země nejpozději do 12 měsíců od jeho udělení. Platí i pro více vstupů do země. Na Novém Zélandu je třeba zažádat o přidělení daňového čísla, kterému se říká IRD number. Vydává jej Inland Revenue Department. Taky je nutné si v zemi otevřít účet, protože zaměstnavatelé zpravidla platí bankovním převodem.

Pracovní příležitosti pro turistickou sezónu

Nejvíce pracovních příležitostí je v zemědělství, zejména jde o česání ovoce a další práci s ním. Největší zájem o česáče je kolem měst Napier a Hastings v oblasti zvané Hawke Bay na východním pobřeží země. Druhá významná oblast je kolem městečka Kerikeri v krásném subtropickém Northlandu. Zde jsou hlavně citrusy a v menší míře ovoce kiwi. Největší plantáže ovoce kiwi jsou však kolem měst Te Puke a Tauranga v oblasti zvané Bay of Plenty.

Sklizeň vrcholí v květnu. Na Jižním ostrově je nejdůležitější sadařskou a vinařskou oblastí Nelson. Příležitosti jsou i kolem velkých měst, ale zde je pro velký zájem hledání těžší. Česací sezóna začíná přibližně v prosinci a končí v květnu. Práci na farmách lze najít celoročně.

Během turistické sezóny je možné najít práci v profesích souvisejících s cestovním ruchem. Uplatníte se jako servírky a číšníci, uklizečky, pomocníci při mytí nádobí apod. Osobně bych doporučil oblast Bay of Islands na severu Severního ostrova. Dále je možné najít práci na stavbách nebo v přístavech. Na rozdíl od Anglie nemají na Novém Zélandu Češky šanci najít práci jako au-pair.

Jak a kde hledat práci? 

Pro nalezení práce je důležitá alespoň střední úroveň znalosti angličtiny. Začátečníkům v angličtině doporučuji se přihlásit nejdříve na místní jazykovou školu. Některé školy pak i pomáhají svým studentům s hledáním práce.

Nabídky práce lze najít na vývěskách v síti hostelů Backpackers a YHA, dále v informačních střediscích a v novinách jako je středeční aucklandský New Zealand Herald nebo wellingtonský Dominion. Na internetu doporučuji následující adresy:

Výdělky při brigádnické práci nejsou na Novém Zélandu nijak závratné. Pohybují se od 8 NZD (což je cca 140 Kč) do 10 NZD (176 Kč) na hodinu u prací nevyžadujících odbornou kvalifikaci, jako je například česání ovoce nebo uklízení.

Vzhledem k poměrně nízkým životním nákladům to stačí na to, abyste si zemi procestovali. Dopravovat se lze zde docela dobře autostopem. Novozélanďané jsou velmi přátelští a pohostinní lidé.

V úvahu mohou přijít i nevýdělečné pracovní pobyty na farmách. Více informací k nim najdete na adresách www.fhinz.co.nz a www.wwoof.co.nz.

Autor článku se specializuje na zprostředkovávání studijních a pracovních pobytů na Novém Zélandu.
Další zajímavosti a informace o Novém Zélandu a studiu zde najdete na jeho webové stránce www.novyzeland.info. Můžete jej také přímo kontaktovat, na adrese: cizek.v@quick.cz.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář