Práce ve Vídni

Chystáte se za prací/studiem, nebo jen na dovolenou k sousedům na jih? Pak je tento článek pro vás jako stvořený. Dozvíte se, kde sehnat brigády, práci, jak cestovat a jak je to s pracovní smlouvou a další užitečné rady a zajímavosti.

Proč zrovna práce ve Vídni?

Existují různé programy, díky kterým můžete pracovat či studovat v zahraničí. Tyto programy spravují různé organizace, se kterými spolupracuje celá řada vysokých i středních škol. Zaručují nám vycestovat ať už za praxí, výdělkem, či za studiem.

Jak jsem se dostal k programu Leonardo?

Na obchodní akademii se mi podařilo vyhrát školní kolo konverzační soutěže v německém jazyce. Postoupil jsem do městského kola. Tato zkušenost mi pomohla zviditelnit se. Škola posílala již druhým rokem 2 studenty na měsíční praxi do Vídně přes program Leonardo. Byla to pro mě jasná výzva. Pracovali jsme se spolužačkou jako dobrovolníci, ale poměrně slušné peníze jsme obdrželi z Leonarda. Ty stačily na ubytování, stravu a volné jízdné. Kromě zážitků z pobytu nám zůstala i část bankovek na osobní potřebu.

 

Moje práce ve Vídni

Po příjezdu na Praterstern, kousek od proslulého zábavného parku Prater, se o nás postaral učitel z partnerské školy Bfi Wien. Dovezl nás na studijní kolej a ráno nám vše pomohl vyřídit v práci, do které jsme byli posláni.

Naším útočištěm se na měsíc stal Mobilkom Austria AG (mobilní operátor), pro který jsme pracovali v oddělení management. Oba jsme měli propůjčený notebook a každý z nás byl umístěn v jiné kanceláři, abychom si zlepšili jazyk. Převážně jsme používali programy office apod… Platy zaměstnanců se v Mobilkomu Austria, GmBh Group servis pohybují od € 2500 – … Brigádně se zde dá vydělat cca € 1000,- měsíčně.

Užitečné rady na projíždění městem a ceny jízdného

Hlavní město Rakouska je pro cizince jako každá větší metropole trochu nepřehledné. U-Bahn jezdící v podzemí i nad zemí. Starobylé tramvaje pamatující druhou světovou válku, se zde prohání  spolu s moderními dopravními prostředky.

Proto mám pro vás několik rad, jak se zde vyznat:

  • Na každém nádraží můžete zdarma obdržet plán města s trasou tramvají a metra.
  • Pokud se zde ještě moc neorientujete, tak používejte raději Schnell Bahn nazvanou S-Bahn nebo metro nazvané U1 – U6. Je to jednodušší , rychlejší a skoro na každé  stanici je čistý veřejný záchod. Pokud pojedete po eskalátorech, stůjte vpravo. Rakušané si potrpí na morálku 🙂
  • Vždy si kupte jízdenku! Pokuta se vám nevyplatí. Když si ji nekoupíte a chytí vás, tak nikdy nezaplaťte první cenu, kterou po Vás budou revizoři vyžadovat. Smlouvejte… Pokuty se pohybují od € 50,- do €100,- Zde naleznete ceny  jízdného.
  • Jestliže máte v plánu se pár dní zdržet, využijte týdenní jízdenku. Je platná vždy od PO 9hod. do PO 9hod… A i když si ji koupíte třeba ve čtvrtek, tak stále stojí € 14,- a platí pouze do 9hod. do pondělí. V porovnání s českým jízdným, v kterémkoliv městě na rok, je zde roční jízdní průkaz drahá záležitost. Pro pracujícího člověka příjde na cca € 450,- za rok. Průkaz je možné i splácet.

Práce/ Brigády ve Vídni – Tipy

Kvůli vysokým platům mnoho lidí dojíždí z Brna či Mikulova za prací do Vídně. Ty se pohybují ve firmách u fyzických osob na  HPP okolo € 2200,- měsíčně. Platy za brigády jsou zde také poměrně slušné. Záleží na oboru, který si vyberete.

Pokud neumíte moc dobře německy, tak se zkuste nechat zaměstnat v “hospodě“. Stačí sem zajít, naučit se pár frází a zeptat se, jestli potřebují výpomoc na mytí nádobí nebo roznášení pití. O prázdninách se většinou ruka navíc hodí. Podmínkou je pracovat alespoň 2 měsíce.  Za hodinu práce můžete dostat okolo € 6,- plus spropitné, pokud roznášíte nápoje. V administrativě se platy pohybují okolo € 10,- /hod. Kdo hledá nachází 🙂

Některé brigády v Rakousku naleznete též na internetu:

Jak je to s pracovní smlouvou a jak ji správně vyplnit?

V případě, že byste se ucházeli o stálé pracovní místo v Rakousku, vězte, že je to pro občany ČR složité. Rakousko patří k zemím, které pro nás mají stále víceméně uzavřený trh. Sám zaměstnavatel by musel podat žádost v Rakousku, že jste pro něho přínosem a že vás k práci potřebuje.

Vy sami, když nemáte trvalý pobyt hlášený v Rakousku, byste u něho pracovat nemohli. Při práci na jakýkoliv pracovní poměr v Rakousku potřebujete pracovní smlouvu. Máte možnost vyplnění pracovní smlouvy online.

Nájemné ve Vídni a ceny

Nájemné a nemovitosti jsou oproti Česku drahé. Samozřejmě záleží na mnoha faktorech bytu nebo domu. Ve městě se nájemné začíná na € 500. Mohu doporučit na přespání Studentenheim (studentskou kolej) na adrese Peter Jordan Straße 29, kde jsme byli ubytováni. Ceny jsou zde ještě oproti jiným kolejím, apartmánům a hotelům přijatelné a ubikace také. € 167,- zaplatíte za dvoulůžkový pokoj pro jednoho a € 202,- za jednolůžkový pokoj na měsíc. Jako domovník zde přebývá i 30letý Čech z Mikulova, který žije, studuje a pracuje ve Vídni. Když má službu, dorozumíte se zde i česky…

Co tomu říká Čech žijící ve Vídni…

„Ve Vídni se mi nelíbí, jak se na tebe někdy dívají opovržlivě, že jsi Čech. Někteří Rakušané jsou vstřícní a jiní zase nepříjemní. To je asi srovnatelné s většími městy v ČR. Avšak oproti ČR zde žije mnoho občanů různých národností, kteří se přistěhovali z celého světa. Proto jsou na ně možná Rakušané trochu hákliví a hanlivě nazývají přistěhovalce: (čuš)“

„Co je místní specialita v jídelníčku?“

„Turecký Kebab, kdo neochutná, nebyl ve Vídni“.:)

„Kde pracuješ?“

„Právě jsem dokončil vysokou školu ve Vídni a nyní pracuji jako osobní trenér ve Fitness centru.“

„Jsi spokojený s platem?“

„Samozřejmě jsem, jsou to lepší peníze, které bych u nás vydělával 3krát tak déle.“

„Proč jsi zároveň domovníkem?“

„Přivydělám si něco bokem a mám navíc střechu nad hlavou.“

„Je možné u vás na koleji o prázdninách přenocovat jen i pár dní?“

„Ano, je to možné a není podmínkou být student. Protože se jedná o katolickou studentskou kolej, tak zde najdete nejen modlitebnu s varhany, ale i menší posilovnu nebo hrací místnost se stolním fotbálkem a stolním tenisem. Jinak se zde nachází společné kuchyňky a společné záchody.“

Zajímavosti, které vás ve Vídni mohou překvapit

Na každém “10“. sloupu visí pytlík s aktuálními novinami. Ten je volně přístupný zákazníkům a nad ním je kasička, do které by měl každý zájemce o tisk vhodit uvedenou částku.

Zatímco v ČR většina lidí stává do práce brzy ráno, tak zde je trend chodit vydělávat na 9 nebo 10 hodinu ranní a strávit v zaměstnání s výjimkami 8 hodin. Noční život je i ve všední dny velice rušný. Metra, tramvaje, autobusy a trolejbusy jezdí do půlnoci a od půlnoci noční rozjezdy každou půl nebo celou hodinu.

Věková hranice pro konzumaci alkoholu a kouření cigaret je 16 let. Na kterékoliv diskotéce nebo v hospodě stojí pivo nad € 3,-. Řidičský průkaz stojí kolem € 2000,- Člověk si ho může vytvořit už v 17 letech. Rok však musí jezdit nový řidič s doprovodem řidiče, který ho již má.

Možná jste i nevěděli, že v Rakousku musí muži chodit stále na vojnu. Měsíčně dostávají cca € 1000,-.

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Přidat komentář