Práce v zemi tisíce jezer

Sezónní práce jako sběr jahod, borůvek a brusinek jsou tradičně poptávány během letních měsíců v severských zemích. Finsko v tomto směru není výjimkou. Jak taková práce na plantáži vypadá + tipy na webové stránky, kde lze práci hledat se dočtete v našem článku.

Které profese nejlépe najdou uplatnění…

V současné době je ve Finsku velký zájem zejména o pracovníky v zemědělství, stavebnictví a vyspělých technologiích. Každoročně roste poptávka po nekvalifikované pracovní síle pro práce v hotelech, restauracích, turistických a sociálních službách. Seznámit se s nabídkou práce lze na webových stránkách Ministerstva práce Finska (také anglicky) a na informačních webových stránkách Uranus.fi (také anglicky) a Oikotie.fi (pouze finsky). Volná pracovní místa lze hledat i na webových stránkách velkých společností.

Co je potřeba k zahájení pracovního poměru?

Občané ČR nepotřebují pracovní povolení (od 1. května 2006 Finsko neuplatňuje přechodná období pro volný pohyb pracovníků z "nových" členských zemí).

V případě pobytu a práce na území Finska déle než 3 měsíce, se musí cizinec zaregistrovat na místní policii Certifikát o registraci lze dostat na základě předložené žádosti.

K žádosti je třeba předložit pas nebo občanský průkaz, vyplněný informační formulář (k dostání na odděleních místní policie), potvrzení od zaměstnavatele o délce pracovního kontraktu. Dále musíte doložit výši svých finančních prostředků, přidat fotografii a případné další dokumenty, které budou úřady vyžadovat. Počítejte s tím, že za registraci zaplatíte 47 EUR.

Sběr jahod a hrachu na plantážích

Sběr jahod není vůbec jednoduchá práce, jak se na první pohled může zdát. Celý den strávíte v dřepu nebo taháním těžkých beden. Práci znepříjemňuje poletující hmyz (v zemi jezer je komárů spousta). Někteří sbírají jahody v masce, která však komplikuje dýchání. Repelent samozřejmě použít nelze – ulpěl by na jahodách.

Když prší, tak se zkrátka sbírá dál (vezměte si s sebou gumáky a pláštěnku). Za slunečných dnů užijete opalovací krém a ochrannou pokrývku hlavu. Během dne je jen jedna pauza na oběd a několik desetiminutových během dne. Pracovní doba trvá 8-9 hodin denně.

Ve Finsku lze sbírat i divoce rostoucí jahody – ty jsou vykupovány každodenně. Také mzda sběračů na plantážích je placena v úkole. Kromě jahod (1 EUR/kg) se sbírají také borůvky (1 EUR/kg), brusinky (0,75 EUR/kg) a morušky (7 EUR/kg).

Netrénovaný člověk je schopen nasbírat zhruba 55 kg/denně, zkušenější až 65 kg. Za ubytování a stravu zaplatíte orientačně 11 EUR za den.

Stálá práce

Znalost finského jazyka vám pochopitelně při hledání práce pomůže, ovšem většina zaměstnavatelů se domluví anglicky.

Průměrná mzda ve Finsku je 1500-3000 EUR, záleží na konkrétním druhu práce.Cizinci nejčastěji pracují ve stavebnictví a zemědělství. Pracovník ve stavebnictví dostává okolo 2300 Euro, lékař – více než 5000 EUR, učitel tanců – 2000 EUR, tlumočník – od 2000 do 3000 EUR. 

Mezi nejžádanější profese ve Finsku patří zdravotní sestry a lékaři. Nedostatek zdravotních sester je jedním z problémů. Zdravotnické společnosti pracují s nepostačujícím množstvím personálu, což vede ke zvýšení zátěže sester, které jsou už zaměstnány. Průměrná mzda zdravotnické sestry je 1700 EUR měsíčně.

Užitečné odkazy

EURES – Evropský portál pracovní mobility
Academic recruitment services (finsky)
http://www.jobline.fi/ (finsky)
http://www.ssconsulting.fi/ (také anglicky)
adresy finských firem (také anglicky)

Personální a náborové společnosti
http://www.mercuri-urval.fi/
http://www.pib.fi/
http://www.adecco.fi/
http://www.eilakaisla.fi/
http://www.manpower.fi/
http://www.profficeteam.fi/
http://www.proselectum.fi/
http://www.poolia.fi/
http://www.alfapal.fi/
http://www.businesslike.fi/

Uznávání pracovních kvalifikací

 

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

Přidat komentář