Práce v zahraničí: pár rad do USA

Každý rok vyjíždí tisíce českých turistů do USA. Velkou část z nich
tvoří studenti vysokých škol, kteří mohou díky programu americké vlády
Work and Travel ve Spojených státech až 4 měsíce pracovat a cestovat.
Pokud plánujete návštěvu USA, rád bych se s vámi podělil o několik
postřehů a informací, které by se vám při cestě mohli hodit.

Letadlem za velkou louži

Většina aerolinek umožňuje si sebou vzít 2 zavazadla, přičemž žádné z nich nesmí překročit hmotnost 23 kg, a dále jedno příruční zavazadlo na palubu letadla. Při příletu do Spojených států je potřeba projít imigrační kontrolou. Děsivé je, že imigrační úředník má právo vás bez udání důvodu nevpustit na území Spojených států a poslat domů. Pokud ovšem na první pohled nepředstavujete bezpečností riziko pro Spojené státy a nevypadáte jako bratr známého teroristy, tak se není čeho obávat. Úředník se pouze zeptá na pár otázek a z tohoto úkonu se tak stává jen formalita.

V Americe s americkými dolary v kapse

Je lepší si peníze vyměnit v Česku, jelikož ve Státech na směnárnu často nenarazíte. Američané narozdíl od Čechů příliš neplatí hotovými penězi, převažuje placení kreditními kartami. Každý správný Američan jich má minimálně deset a co mě překvapilo, tak ani většina peněženek se nevyrábí s přihrádkou na mince, zato přihrádek pro uložení kreditních karet je víc než dostatek. Proto je lepší, když si před cestou do USA pořídíte u své banky embosovanou kreditní kartu MasterCard nebo Visa (ujistěte se, že je karta embosovaná, s elektronickými mohou být při placení v USA problémy). Pokud máte v plánu si půjčit auto nebo se ubytovat v hotelu, pak je  kreditní karta nutností.

V peněžním oběhu se setkáte s bankovkami v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů, které mají všechny stejnou velikost a podobnou zelenou barvu, proto si při placení důkladně zkontrolujte, jakou bankovkou platíte, jelikož může lehce dojít k záměně.

Největší a také nejvíce používanou mincí je tzv. čtvrťák (quarter) v hodnotě 25 centů. Vždycky se hodí mít jich pár u sebe, využijete je hlavně při nákupu ve všemožných automatech (od nápojových, přes telefony, až po parkovací hodiny). Na přední straně čtvrťáku je vždy portrét George Washingtona a na zadní straně buď orlice a nebo emblém jednoho z 50-ti států Unie. Můžete se také setkat s několika netypickými mincemi, např. mince v hodnotě jednoho dolaru či půl-dolaru. Většinou se jedná o zvláštní série vydané k nějaké slavností příležitosti a v oběhu nejsou tak časté, nicméně s nimi můžete normálně platit.

Fahrenheit a 110 V

V USA se nepoužívají stejné měrné jednotky jako v kontinentální Evropě, ovšem na většině výrobků je označení v obou jednotkách. Jen pro upřesnění jedna míle je asi 1,6 kilometru, jedna libra odpovídá asi 0,45 kilogramu, jeden galon je 3,78 litru. Teplota vzduchu 77 °F (fahrenheitů) vás nemusí vyděsit – jedná se o příjemných 25 °C.

Ve spojených státech jsou také rozdílné elektrické zásuvky a napětí v síti (110 V), proto je dobré si ještě před odjezdem zakoupit redukci na evropské spotřebiče.

Doprava v USA

Zlí jazykové tvrdí, že veřejná doprava ve spojených státech vůbec neexistuje. To není pravda. Existuje. Pravdou ovšem je, že není tolik rozvinutá. Většinou se dostanete téměř všude, ovšem trvá to delší dobu a stojí více peněz. Větší města jsou navzájem spojena linkami společnosti Greyhound (operuje po celém území USA). Alternativou je také vlak (www.amtrak.com), ten je však velmi pomalý, drahý a spojení nejsou tak častá.

Nejlepším způsobem, jak poznat Spojené státy, je pořídit si auto. Neznám lepší pocit, než uhánět si to po dlouhé rovné americké silnici, užívat si pocitu svobody, nespoutanosti, přespávat v motelech, zastavit se na starých opuštěných benzínkách, navštívit zapadlá místa. Tohle je ta pravá Amerika. A jízda autem je ten nejefektivnější a nejlevnější způsob cestování. Amerika je země automobilismu zaslíbená. Posuďte sami: kvalitní silnice a dálnice bez děr, levná auta, možnost získat řidičák už v 16-ti letech, levný benzín (asi 16 Kč za litr), dostatek parkovacích míst atd.

Po celém území USA operuje celá řada společností, které půjčují auta (ještě jednou zdůrazňuji nutnost mít embosovanou kreditní kartu). Jejich pobočky najdete téměř v každém městě, takže není problém si půjčit auto na jednom místě a vrátit jej někde jinde (za příplatek).

Cena auta střední třídy se pohybuje okolo 50 dolarů na den. Pokud jste mladší 25 let, bude vám zaúčtován příplatek 25 dolarů na den. Pokud je vám míň než 21 let, auto vám nepůjčí vůbec. Mezi nejznámější autopůjčovny patří Hertz a Avis, mezi dalšími např. Enterprise, Budget, National.

Zajít si na skleničku…

…nemusí být vždy  tak snadné, i když je Amerika považována za nejsvobodnější zemi na světě. S různými příkazy, zákazy a restrikcemi se tady potkáte na každém kroku. Proto je dobré věnovat pozornost různým cedulím a nápisům, abyste si neodnesli nechtěný suvenýr ve formě pokuty či noci strávené ve vězení. Například je zakázáno pití alkoholických nápojů na veřejnosti.

Pokud se přeci jen rozhodnete otevřít si plechovku piva nebo láhev vína na veřejném prostranství, je třeba aby byla láhev zabalená, např. v papírovém pytlíku. Pít alkohol je ostatně povoleno až od 21 let, takže pokud jste tohoto věku ještě nedosáhli, nevpustí vás ani do žádného baru, i kdybyste si chtěli dát pouze colu.

Zákazník náš pán

Není překvapením, že ve Spojených státech jsou služby na vysoké úrovni. Většinou se setkáte s profesionálním a milým přístupem. Jako zákazník si budete připadat jako v bavlnce a obchodníkům jde hlavně o blaho zákazníka než o vlastní pofit. 

Já osobně jsem pobýval v asi třítisícovém městečku, ve kterém jste mohli najít dva velké supermarkety, asi šest poboček bank a spoustu dalších obchůdků s oblečením, domácími potřebami atd. Co mě překvapilo byl obchůdek, který celý rok nabízel pouze vánoční výzdobu, či jiný, který se zaměřil na prodej zboží na oslavy a party.

Mezi nejrozšířenější supermarkety s potravinami patří WalMart, SaveMart, SafeWay, RiteAid, Loungs.

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.

Přidat komentář