Práce v Norsku

Polární slunce během dlouhých letních nocí působí příjemně nejen na samotné Nory, ale také na dozrávající ovoce a zeleninu. Především za sběrem jahod se vydává ročně mnoho cizinců, kteří doufají, že si vydělají „tvrdou“ norskou měnu a poznají krásy romantických fjordů. Práce v Norsku je však především práce a nikoliv dovolená.

Bez práce nejsou koláče

Navzdory obecně zažité představě, že v Norsku je pořád tma a zima, je i v této hornaté skandinávské zemi mnoho farmářů. Přítomnost slunce během léta je o to intenzivnější, o co je v zimě palčivější jeho nedostatek. Úroda norským farmářům dozrává v krátkém čase a je potřeba ji rychle sklidit. Zemědělci proto nabízejí práci cizincům z celé Evropy. Pomocnou ruku však ocení i ostatní hospodáři již v jarním období. Rodí se mláďata, je třeba zasít, opravují se přístřešky pro zvířata…

Práce na norské farmě během sklizně není určena pro „kancelářské krysy“ a noční ptáky. Dva až tři měsíce, kdy plodiny dozrávají, se usilovně pracuje po celý den (sousloví od nevidím do nevidím v tomto případě nelze dost dobře použít – v obdobích sklizně je totiž hlavně na severu vidět celou noc). Na nějaké větší cestování a poznávání památek si tak moc nepřijdete.

S nalezením práce na farmě vám mohou pomoci české agentury, které spolupracují se svými norskými protějšky (více viz článek Práce na farmách v Norsku na serveru nazkusenou.cz).  Obrátit se můžete také přímo na některou z norských agentur (Biologisk-Dynamisk Forening či Atlantis). Užitečné pro vás bude přečíst si informace o práci v zemědělství na stránkách Norwegian Directorate of Immigration (odkaz v angličtině).

Pozor na nabídky od podezřelých zprostředkovatelů. Je samozřejmě těžké ověřit si, jestli to, co jste si vybrali, je v pořádku či ne. Vždy si však můžete vyžádat kontakt na brigádníky z minulých let a zeptat se. Můžete také zapátrat na internetu a zkusit si o „vaší“ agentuře či farmáři najít nějaké informace.

Pracovní povolení, jehož vyřízení trvalo delší dobu, již od prvního ledna 2010 není nutné. Pokud v Norsku pobýváte do tří měsíců, není ani nutné registrovat se na úřadech. (Při pobytu delším než tři měsíce tato povinnost zůstává! Viz stránky norské ambasády).. Určité tipy najdete také na nejrůznějších internetových stránkách, vždy si však ověřte aktuálnost textu – podmínky se mění.

Brigádník obvykle bydlí přímo u farmáře, který zajišťuje také stravu. Přes zdánlivě minimální vstupní náklady se však připravte na nutnost zaplatit poplatky agentuře, pracovní povolení a pochopitelně dopravu. Plat (případně kapesné!) se liší v závislosti na typu práce, kterou vykonáváte.

Norština není nutná, s angličtinou si vystačíte

Jestliže nemluvíte norsky, nic se neděje. Znalost norštiny je pochopitelně výhodou, s drtivou většinou Norů se však domluvíte i anglicky (případně to zkuste s němčinou). Jejich znalost angličtiny se rozvíjí již odmala – zahraniční filmy jsou titulkovány a nikoliv dabovány.

Norsko je drahá země (zejména alkohol, který se dá koupit ve specializovaných obchodech). Pravděpodobně vás udiví vztah Norů ke své vlastní zemi – jsou to velcí patrioti, k dodržování předpisů – ano, dodržují je, a jejich netečnosti k úrodě hub v okolních lesích. Nemusíte se také bát, že budete okradeni, kriminalita je nižší než u nás.

Odkazy, které se mohou hodit

Pracovní a sociální úřad v Norsku
Norský daňový úřad
Úřad bezpečnosti práce
Norsko – životní a pracovní podmínky (portál Eures) – v češtině

Odkazy na norské pracovní portály (v norštině převážně) najdete i dole pod tímto textem.

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

Přidat komentář