Práce v Anglii na poslední chvíli

Konec června s sebou přináší období prázdnin a studenti si kladou otázku, co s létem. Někteří mají sice program zajištěný už od ledna, ty dobrodružnější a spontánnější povahy se ale teprve rozhodují, co s volnými měsíci. Máme pro vás tip, jak a kde hledat práci, pokud se rozhodnete vycestovat do Velké Británie a třeba si tam i přivydělat.

Jak hledat a najít: 

Nejprve Vám řekneme to, co už asi víte sami – rozhodli jste se celkem pozdě . V tomto období už většina agentur nemá volná místa. Agentury, zprostředkující pracovní pobyty v zahraničí na letní měsíce, vyžadují organizaci v dostatečném předstihu. Proto budete muset využít jiné, mnohem nejistější způsoby.

Internet

Ten, který napadne každého asi jako první, je internet. Internetových portálů, nabízejících práci v zahraničí, je mnoho.

Tady máte některé z nich:
www.jobs.co.uk
www.jobsin.co.uk
www.jobs1.co.uk

www.londoncareers.net
www.londonofficejobs.co.uk
– pro práci v kanceláři
www.jobstoday.co.uk – nutno zadat Postcode oblasti, ve které chcete vyhledávat
www.jobnut.co.uk
www.fish4.co.uk
www.gumtree.com – zde najdete i byt či přátele, zejména v Londýně
www.workgateways.com – pro kvalifikovanou i  nekvalifikovanou práci po celé Velké Británii i s doplňujícími informacemi
www.www.workingintheuk.gov.uk – stránky ministerstva vnitra Velké Británie o registraci pracovníků ze zahraničí.

Job Centre Plus

Ve Velká Británii funguje několik vládou podporovaných pracovních center, tzv.Job Centre Plus. Není nutné se do nich nijak zaregistrovat, stačí do centra zajít a na informačních panelech s dotykovými obrazovkami si vybrat inzerát a zatelefonovat na něj. V Job Centru mají k dispozici telefony, takže můžete zatelefonovat hned a zdarma. Informační panely Job Centra najdete i na ulicích, např. přímo v londýnském centru na Marble Arch.

Kde naleznete nejbližší pobočku Job Centre zjistíte zde.

Bohužel ani vládní agentura Job centre vám nezaručí legální práci, proto počítejte s tím, že když je u inzerátu v kolonce platu uvedeno „national minimum“, můžete pracovat i za mnohem nižší plat, než jaký je zákonem stanoven.

Přátelé

Dalším způsobem je kontaktování známých, přátel a jejich známých a přátel, kteří vám mohou poradit a zprostředkovat užitečné kontakty. Solidarita mezi lidmi stejné náronosti funguje jak kde a jak kdy, proto je dobré ji vyzkoušet, ale nespoléhat se stoprocentně.

Inzerce 

V Londýně je zaveden velmi užitečný systém nástěnek v malých obchůdcích Off Lience. Za malý peníz vám na skleněnou výlohu obchůdku nalepí inzertní papírek, mnohem důležitější je ale vytipovat si ta nejdůležitější místa a pravidelně je obcházet a pročítat nabídky. Nejčastější pracovní nabídky jsou sice většinou z oblasti erotických služeb, ale dá se tu najít velmi snadno i seriózní práce.

Rovněž denní tisk vydává pravidelné přílohy s nabídkami volých míst. Vyplatí se ale kupovat brzy ráno a telefonovat okamžitě. Poptávka je obrovská. 

Každopádně hledat práci v tomto období bude dost složité, pracovní trh je už nasycen, a tak počítejte spíše s dlouhým obdobím náročného a unavujícího hledání. Pokud to s prací ve Velké Británii myslíte vážněji, než jen jako s výletem na prázdniny, doporučujeme počkat do října a cestu si dobře naplánovat.

Související články:

Pojištění a cesty do zahraničí

Práce v Anglii

Europass – dodatek o vzdělání a kvalifikaci pro práci v EU

Pokud máte nějaké dotazy či náměty k tématu, napište nám: redakce@jazyky.com
Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář