Pomaturitní studium 2011

Mnozí středoškoláci se v případě neúspěchu při přijímacím řízení na vysokou školu rozhodnou studovat v jednoletém pomaturitním studiu a nejčastěji volí pomaturitní studium v některé z jazykových škol. Podle čeho si vybrat dobrou jazykovou školu a kdy se do ní zapsat?

O aktuální situaci, nabídce jazykových škol v jednotlivých městech pro školní rok 2019/20 a zkušenostech studentů pomaturitních kurzů si přečtěte v článku Pomaturitní studium jazyků 2019/20.

 

Jednoleté studium jazyků

Pomaturitní studium je obvykle jednoleté a nemusí jít vždy pouze o jazyky. Některé jazykové školy dokonce nabízejí možnost kombinace jazykového kurzu a přípravných hodin pro přijímací zkoušky na vysoké školy.

Kurz jsme vypsali na základě průzkumu mezi studenty pomaturitního studia. Zjistili jsme, že velký podíl studentů z pomaturitního studia se chystá studovat na vysoké škole a uvítalo by tedy kombinaci pomaturitní Aj s přípravným kurzem. Největší zájem byl o testy studijních předpokladů, ekonomické fakulty a psychologii, říká Světla Košková z jazykové školy Tutor.

Nejčastější důvody proč studenti volí pomaturitní studium jazyků:


Mnohé jazykové školy nabízejí možnost registrace do kurzů pomaturitního studia již teď a garantují plné vrácení ceny v případě úspěchu u přijímacího řízení na VŠ.

Tato služba tak umožňuje si tu správnou jazykovku vybrat už nyní a pro „všechny“ případy si rezervovat místo ve třídě již teď. Vyhnete se tak problémům v červenci či srpnu, kdy se narychlo shání jakákoliv jazyková škola.

Některé školy zároveň nabízejí při brzké registraci výrazné slevy „ranním ptáčatům“.

Pomaturitní studium jazyků má akreditaci MŠMT se zachováním sociálních výhod. Pozor však – tato výhoda platí pouze pro studenty, kteří v daném roce maturují.

Jazykovky pod drobnohledem

Jazykové školy v ČR rostou jak houby po dešti a vybrat si tu správnou školu je obtížné. Nabídku českých jazykových škol se studentům snaží uspořádat portál Jazykovky.cz, jehož jádrem je propracovaná databáze jazykových škol.

Portál Jazykovky.cz vychází vstříc všem studentům, kteří hledají jazykový kurz a umožňuje zacílené prohledávání škol. Vybrat si to správné pomaturitní studium (a kombinaci jazyků) vám pomůže i jazykový portál angličtina online.

Podle čeho vybrat jazykovou školu

Při výběru jazykovky (nejen pro pomaturitní studium) je dobré pamatovat na následující pravidla a pečlivě si svoji volbu promyslet. Je třeba dát pozor i na to, aby cena nebyla konečným a hlavním kritériem pro výběr školy.

 • Zkušenosti/praxe školy
 • Lektoři školy (jejich praxe; jak dlouho již učí v dané škole?)
 • Zeptejte se svých přátel, s jakou jazykovou mají osobní zkušenosti
 • Je jazykovka členem Asociace certifikovaných jazykových škol či Asociace jazykových škol a agentur ČR?
 • Počet studentů ve třídě (průměrný neznamená maximální!)
 • Místo výuky (klimatizace v učebnách aj.)
 • Jaká je vstupní/výstupní pokročilost kurzu?
 • Intenzita kurzu (obvykle 20 hodin týdně, někdy až 34)
 • Vaše vlastní požadavky (např. kombinace dvou jazyků aj.)
 • Rodilý/domácí lektor
 • pořádá škola Den otevřených dveří? Nenechte si ho ujít!

Při výběru jazykové školy je dobré se předem zajít podívat na hodinu výuky (školy nabízejí ukázkovou hodinu zdarma) a vyplnit složit rozřazovací test pro stanovení stupně pokročilosti.

Zajímejte se o to, zda škola používá nějakou speciální metodu výuky (např. má vlastního metodika) a zda je v případě potřeby možné přestoupit do vyšší či nižší úrovně.

Ověřte si předem, zda škola splňuje podmínky akreditace MŠMT pro pomaturitní studium. Kurz musí začínat začátkem září a končit koncem června. Dejte si pozor na školy, které svou výuku o mohou posunout až do října a připravit tak studenty o spoustu hodin výuky.

Zjistěte se rychlost pokroku v hodinách, obvykle studenti postoupí o jednu až dvě úrovně.

Jazykové školy z celé České republiky pro pomaturitní studium najdete databázi jazykových škol www.jazykovky.cz.

Další články o pomaturitním studiu:

Jak si vybrat pomaturitní studium
Pomaturitní studium levněji
Proč se lidé hlásí na pomaturitní studium?
Pomaturitní studium jazyků

 

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazykové školy Praha

Jazykové školy Brno

Přidat komentář