Pomáhá certifikace při výběru jazykové školy?

Základem dobrého výběru dodavatele je pojmenovat esenciální kvalitativní předpoklady a na jejich splnění trvat. Trh jazykových škol je však roztříštěný, potenciálních dodavatelů je mnoho. Řada škol sází spíše na marketingově atraktivní sebeprezentaci, kvalitu deklaruje, ovšem bez jakýchkoli důkazů o jejím prověření.

 Asociace certifikovaných jazykových škol je neziskové profesní sdružení, které jako první a jediná organizace svého druhu začala u nás pracovat s inspekčním schématem, určujícím kriteria kvalitní jazykové výuky. Patří sem zejména systematická práce s definovanými výukovými programy, dostatečný počet hospitací v kurzech, kvalitní zázemí pro práci lektorů, kvalifikované metodické vedení a dostatečně dimenzovaný systém dalšího profesního rozvoje lektorů. Zkoumání školy tak, jak to provádí asociační inspekce, by bylo pro zákazníka velmi nákladné, ba nemožné. Tuto práci však děláme za vás.
Pokud budete při výběru volit ze škol, které procházejí pravidelnými inspekcemi profesní organizace, chybu neuděláte. Členský certifikát dnes mají školy z celého území ČR, které objemem výuky dle zveřejněných dat za rok 2008 pokrývají zhruba 40% trhu.

Teprve poté, když je garantována elementární kvalita, je na místě diskutovat o ceně. Cena je dnes jistě důležitější, než kdykoli jindy. I když některé školy nabízejí levnější služby, je zřejmé, že tento trend nemůže dlouhodobě vydržet a není v důsledku ve prospěch zákazníků. Je to jednoduché: Kvalitní učitel je profesionál, který musí z pedagogického úvazku získat rozumný plat. A na realizaci výuky se podílí několik dalších lidí, jak z hlediska akademického, tak z hlediska organizace a administrativy.

Ostatně nejedná se o žádný převratný český vynález. Profesní organizace, které se orientují na kvalitní jazykovou výuku, jsou evropským standardem. V České republice vznikla taková profesní organizace překvapivě poměrně pozdě, z našeho regionu jsme byli poslední. O to pozitivnější je, že se Asociace stala, jako jediné jazykové profesní sdružení v ČR, přidruženým členem panevropské organizace EAQUALS, jejímž smyslem je právě hodnocení a akreditace jazykové výuky. To znamená, že inspekční schéma, užívané v České republice, odpovídá evropským standardům kvality a poskytuje tak HR komunitě a studentům cennou službu. Právě proto, abychom zdůraznili přidanou hodnotu, kterou nabízíme, a lépe artikulovali smysl naší práce, přejmenovali jsme naše sdružení na Asociaci certifikovaných jazykových škol, se zkratkou ACES. Věříme, že právě logo ACES se stane v budoucnu při výběru jazykového vzdělávání cenným pomocníkem.

Členové Asociace jazykových škol ČR

Akcent International House Prague
Praha 4, Bítovská 3, 140 00
www.akcent.cz
IH ILC Brno, s.r.o.,

Brno, Sukova 2, 602 00
www.ilcbrno.cz
Alka Language Specialists
Praha 1, Václavské nám. 21, 110 00
www.alka-ls.cz
Lingua Centrum,
Olomouc, U Stadionu 1205/10, 779 00
www.lingua-centrum.cz
Brno English Centre, spol. s r.o.
Brno, Starobrněnská 16/18 602 00
www.brnoenglishcentre.cz
Jazyková škola P.A.R.K.
Brno, Staňkova 361/8c, 602 00
www.jspark.cz
Caledonian School P.Y.S. a.s.
Praha 5, Vltavská 24/3101, 150 00
www.caledonianschool.com
Polyglot, spol. s r.o.
Praha 4, Mečislavova 223/8, 140 00
www.polyglot.cz
Channel Crossings
Praha 2, Lazarská 8/13E; 110 00
www.chc.cz
Pygmalion, s.r.o.
Český Těšín, Smetanova 1912/5, 737 01
www.pygmalion.cz
Cloverleaf Limited, s.r.o.
Ostrava -Zábřeh, Dolní 31, 700 30
www.cloverleaf.cz
St. James Education Centre s.r.o.
Praha 2, Míru 15, 120 00
www.stjames.cz
English Link s.r.o.
Praha 6, Na Beránce 57/2, 160 00
www.englishlink.cz
Threshold Training Associates s.r.o.
Praha 5, Wassermanova 1039, 150 00
www.threshold.cz
Glossa s.r.o.
Praha 1, Jindřišská 11, 110 00
www.glossa.cz

 

Autorka článku PhDr. Andrea Křížková je předsedkyní Asociace jazykových škol ČR

 

Přidat komentář