Pojištění a cesty do zahraničí

Blíží se čas dovolených a tím i kromě volby destinace, konkrétního zájezdu apod. výběr vhodného cestovního pojištění. U krátkodobých cest do zemí Evropské unie není povinné ani nutné zřizovat si cestovní pojištění. Nárok k poskytnutí lékařské pomoci máte v rámci celé EU.

Evropský průkaz není všelék

Při cestování po Evropě je základním dokladem tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vystavený vaší zdravotní pojišťovnou z České republiky. Průkazem se prokazujete v tuzemsku i zahraničí. Tento průkaz je velký jako platební karta a vzhled je v celé EU stejný. Další informace o pojištění v zemích EU naleznete na www.cmu.cz.

Principem fungování systému je skutečnost, že v navštívené zemi pro vás platí stejné podmínky jako pro pojištěnce místní pojišťovny. Ve většině zemí je bohužel nutnost úhrad řady zdravotních úkonů, které jsou u nás zdarma, např. příplatky u stomatologů, za vyšetření, vyšší příplatky za léky apod. S ohledem na to je vhodné seznámit se s podmínkami v zemi, kterou hodláte navštívit a vhodnou volbou je zřízení cestovního pojištění.

Pokud odjíždíte na období kratší než 6 měsíců budete v této době hradit pojištění v ČR, zároveň si ale můžete zřídit i cestovní pojištění. U dlouhodobých pobytů (6 měsíců a déle) se můžete ze zdravotního pojištění v ČR odhlásit a zároveň si musíte zajistit cestovní pojištění do zahraničí nebo si hradit zdravotní pojištění v zahraničí. Po návratu se opět přihlásíte u zdravotní pojišťovny, které prokážete, že jste měli uhrazené pojištění v zahraničí.

Seznamte se s podmínkami své pojišťovny

Je také třeba vědět, že systém zdravotnictví je v jednotlivých zemích EU rozdílný, což může přinést nejrůznější nečekané problémy. Je proto vhodné uzavřít cestovní pojištění, které může zahrnovat i pojištění zavazadel, odpovědnosti za škodu, repatriaci či pojištění stornovacích poplatků. Ceny i výše krytí jednotlivých pojišťoven se různí, proto při uzavírání tohoto pojištění doporučujeme porovnávat všechny faktory – spoluúčast, limity plnění, doplňkové a asistenční služby, co vše je v pojištění zahrnuto atd.

Pojištění je několik druhů. Základní rozdělení zpravidla bývá na denní, roční a pololetní sazby. Roční a pololetní tarify bývají cenově zvýhodněné. To může znamenat, že při tříměsíčním pobytu ve Velké Britanii může být cenově výhodnější pololetní tarif než denní sazba. Cenu také ovlivňuje destinace, do které směřujete. Počítejte s tím, že pojištění do USA bude vyšší než ve zbytku světa. Důležitý je i program vaší cesty – některé pojištění nemusí zahrnovat běh na lyžích, lyžování či snowboarding. Naopak existuje speciální pojištění na lyžování a snowboarding. Vyřízení cestovního pojištění trvá jen několik minut.

Dále jsou země a programy, kde je pojištění povinné. Např. při pobytu v Austrálii na studentská víza, program Work & Travel v USA atd. Nebo jsou programy kdy za Vás pojištění hradí např. hostitelská rodina (au pair v Rakousku, USA atd.). I zde se v případě zájmu můžete ještě připojistit.

Rozhodnutí zda uzavřít cestovní pojištění je svobodnou volbou. Nicméně ten kdo se kvalitně pojistí, může v zahraničí pobývat s klidným vědomím, že případné problémy pro něj nebudou finanční pohromou.

Související články

Pracovní prázdniny na Novém Zélandu

Program Work and Travel USA

Informace a přehledy různých druhů pojištění, které využijete při dlouhodobějším pobytu v zahraničí nabízí také finanční weby, např. Mesec.cz nebo FinExpert.cz: Cestovní pojištění vybírejte pečlivě, může se vám vyplatit.

Autorka textu pracuje v pražské pobočce agentury STUDYLINE.

Své dotazy a připomínky k tématu posílejte na adresu: redakce@jazyky.com.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář