Pátý ročník Ceny Jaromíra Šavrdy

Občanské sdružení PANT uděluje každoročně u příležitosti Dne lidských práv Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Letos bude oceněn herec, moderátor a publicista Luděk Eliáš. Předání ceny se uskuteční ve čtvrtek 29. listopadu 2012 v 17 hodin v knihovně Libri prohibiti (Senovážné nám. 2, Praha 1).

Cena je udělována od roku 2008 jako připomínka komunistickým režimem pronásledovaného spisovatele Jaromíra Šavrdy. Laureáty bývají stateční lidé, kteří se odvážili vzdorovat totalitnímu režimu. Ocenění dosud obdrželi Antonín Huvar (v roce 2008), Eva Vláhová (2009), Václav Havel (2010) a František Zahrádka (2011).

Ve čtvrtek 29. listopadu 2012 cenu slavnostně převezme Luděk Eliáš, který má zkušenost se dvěma totalitami. Narodil se v roce 1923 ve Slaném. V únoru 1942 byl deportován do ghetta v Terezíně. Odtud transportem odjíždí do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, dostává se do Birkenau a později do Sachsenhausenu. Přežil koncentrační tábory, letecké nálety i pochod smrti. Po válce se věnuje divadlu, které začal hrát už v Terezíně. Působil ve Slaném, Písku a Českých Budějovicích. V roce 1956 zakotvil natrvalo v Ostravě a v šedesátých letech se stal ředitelem Divadla Petra Bezruče. Začal pracovat i v rozhlase jako moderátor a šéfredaktor. V srpnu 1968 se podílel na svobodném pookupačním vysílání Českého rozhlasu.

Luděk Eliáš je ve svých téměř devadesáti letech nesmírně činorodý, pravidelně navštěvuje střední školy a je ochoten jako pamětník sdílet se studenty své zážitky z doby války i pohnutých dní srpna 1968 a následné normalizace. Jeho životní příběh je varováním, aby se lidé nenechali ovládnout myšlenkami plnými zla a nenávisti, které mezi námi stále existují. Filmový portrét pana Luďka Eliáše si můžete prohlédnout na kanálu portálu Moderní dějiny.

Občanské sdružení PANT se zaměřuje na problematiku lidských práv a jejich porušování. Vzdělává učitele v oblasti novodobých dějin, pomáhá jim zavádět inovativní metody, být kreativní a používat při výuce dokumentární a publicistická filmová díla. Spolupracuje s historiky, politology, pedagogy, pracovníky médií či politickými vězni. Realizuje vzdělávací projekty mapující historii a kulturní dědictví v českém, středoevropském i celoevropském regionu. Vlajkovou lodí sdružení je vzdělávací portál Moderní dějiny.cz.

Zdroj: Tisková zpráva Moderní dějiny

 

Přidat komentář