Odborná angličtina online – pro železničáře

Náš dnešní článek s on-line tipy ke studiu angličtiny zaujme zejména odborníky a fanoušky železnice. Příznivci železničních tratí mají vlastní jazyk pro názvy lokomotiv a vůbec železničního prostředí. V zahraničí však potřebují znalost cizího jazyka, nejčastěji angličtiny. Jazykové kurzy angličtiny s železniční tématikou jsou velmi vzácné, zkusme se proto podívat na internet.

Slovníky on-line

Výkladový slovník železničních termínů
Bez základních znalostí angličtiny se neobejdete při použití tohoto výkladového slovníku. Na druhou stranu určitě oceníte anglické vysvětlení daného pojmu.

Stručný česko-anglický slovník zabezpečovací techniky najdete i na těchto stránkách.
Pro základní orientaci je dostačující, a využijí jej i naprostí začátečníci v angličtině. Slovíčka jako locomotive, tender či tunnel jsou všeobecně známá. Slovníček zde najdete i v německo-české verzi.

Podobně může posloužit také Anglicko-český slovník základních pojmů železniční zabezpečovací techniky. Nečekejte však žádný dlouhý seznam slovíček. Všeobecný přehled pojmů na čtyřech stránkách slouží opravdu k rychlé orientaci.

Poněkud staršího data, ale pořád aktuální je Průvodce nákladní přepravou Českých drah, konkrétně Slovník pojmů z přepravy a spedice, který vyšel nejen v angličtině, ale také v němčině. Jedná se o oboustranný (tj. česko-anglický a anglicko-český ekvivalentně také německý) slovník nejběžnějších pojmů používaných na železnici.

Do skupiny "železničních" slovníků patří i dílo českého autora z roku 1998. Oboustranný česko-anglický a anglicko-český slovník Learner’s Dictionary of Railway Rolling Stock lze po vyžádání stáhnout pro offline použití.

Zajímavý, ale nedotažený pokus o online verzi angličtiny pro železničáře naleznete na stránkách Railway engineering class. Lekce je uvedena tématických článkem a doplněna několika testy, které se zaměřují na porozumění textu a utužení slovní zásoby. Pro zajímavost (kéž by to autor dotáhl do konce).

Pokud byste rádi nějaký „papírový zdroj“…..

Před čtyřiceti lety u nás vyšla kniha Angličtina v železniční přepravě cestujících, dnes spíše historické dílo. Papírový Slovník železniční zabezpečovací techniky s verzí na CD však vyšel loni, a kromě angličtiny obsahuje také hesla v ruštině a srbštině.

S jazykovými kurzy zaměřenými na odbornou angličtinu pro železničáře to u nás není příliš slavné. Firmy, které podnikají v oboru drážní dopravy si lektory zajišťují většinou sami. Odborný jazyk můžete dále potkat na některých vysokých školách příslušných oborů.

Máte tip na odbornou angličtinu pro železničáře přístupnou online a zdarma? Napište nám! redakce@jazyky.com

 

Přidat komentář