Němčina není krokem zpátky

V poptávce po kurzech v jazykových školách vede sice angličtina, existuje ale mnoho pádných důvodů, proč se naučit jazyk dvou českých sousedů. V České republice má totiž své pobočky velké množství německých firem, které hledají do rozmanitých pozic zaměstnance ovládající němčinu a až druhotně angličtinu. Znalost němčiny tak může výrazně zlepšit vaši pozici na trhu práce.

Německý kapitál v ČR

„Angličtina nebo němčina je základ. Vzhledem k německým kořenům naší společnosti je však společenskou výhodou znalost němčiny,“ říká Pavel Roman z německého koncernu Bosch. „Vždy posuzujeme budoucí fungování uchazeče ve firmě. Pokud jsou kontaktními osobami především výrobní závody v Německu, je němčina nutností.“

Němčina za rohem

Při výuce němčiny lze využít jednu velkou výhodu – geografickou blízkost. Pro studenta není obtížné odjet za výukou jazyka do země jeho původu. „Pro studenty je obrovskou výhodou možnost poměrně jednoduše vycestovat. Školy nabízejí celou řadu programů a stipendií,“ říká lektorka německého jazyka Jana Kvěšková.

Kromě Německa a Rakouska má Česká republika na dosah i Švýcarsko či Lichtenštějnsko, kde se německý jazyk velmi dobře uplatní také. Nevelká vzdálenost láká i německy mluvící turisty k návštěvě českých památek, lehce se vám proto může stát, že použijete svoji němčinu v běžném kontaktu s lidmi.

Nejen biflovat slovíčka

Jak a kde s němčinou začít? „Většinou se používají standardní učebnice. Ale je důležité začlenit do výuky i něco, co osvěží „biflování“. O tom je bohužel učení jazyka vždycky a u začátečníků to platí dvojnásob,“ říká Jana Kvěšková.„Já například při svých hodinách používám pexeso. Jedná se o jednoduchý nenásilný způsob, jak rychle vstřebat slovní zásobu, která jinak není zrovna zábavná.

A hlavně platí: najít odvahu mluvit! Nebát se tvořit první věty a říkat je nahlas i když třeba lámaně. Pomůckou pro učení němčiny může být i internet. Zkuste se podívat na stránky němčina-online, kde naleznete veškeré důležité informace o německém jazyce.

Nezapomeňte, že na učení není nikdy pozdě (Zum Lernen ist keiner zu alt) a vyberte si tu správnou jazykovou školu pro studium němčiny.

Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt o. p. s.

Související články:

Rakouský pracovní trh

Němčina aktuálně: nový typ zkoušky ÖSD

Německo-české slovníky na internetu

Internetové tipy – německá slovíčka

Studium v Německu: kratší stipendia

Vyplatí se práce v Německu?

Němčina na internetu

Pro studium němčiny vám mohou být nápomocné stránky Němčina-online a učebnice němčiny.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář