Němčina aktuálně: nový typ zkoušky ÖSD

Mezi jazykové zkoušky z němčiny patří od října 2007 nová zkouška z rodiny Österreichische Sprachdiplom Deutsch (ÖSD – Rakouský jazykový diplom z německého jazyka). Jedná se o zkoušku ÖSD C1 Oberstufe, která nahradila na stupni znalostí podle Rady Evropy dosavadní zkoušku ÖSD Mittelstufe.

 

Změna v systému zkoušek ÖSD

Certifikáty ÖSD jsou uznávaným dokladem znalosti jazyka nejen v Rakousku, ale i v ostatních zemích. Dosud byly jazykové zkoušky ÖSD sice rozděleny podle stupňů znalostí dle Rady Evropy, ale v hierarchii chyběla adekvátní zkouška na pozici B2.

Mezeru v systému nově zaplnila zkouška Oberstufe, která spadá na úroveň C1. Chybějící stupeň B2 dostala přidělen zkouška Mittelstufe, která původně patřila na úroveň C1.

Přehledná stupnice nyní vypadá následovně:

  • ÖSD A2 Grundstufe Deutsch
  • ÖSD B1 Zertifikat Deutsch
  • ÖSD B2 Mittelstufe Deutsch
  • ÖSD C1 Oberstufe Deutsch
  • ÖSD C2 DWD (zkouška z hospodářské němčiny)

 

ÖSD – kde a kdy ho složit

Rakouský jazykový diplom se skládá z písemné a ústní části a klade důraz na komunikaci v reálných situacích. Gramatika (na rozdíl od našich zkoušek) stojí spíše v pozadí. Zmíněné zkoušky mohou skládat studenti od 16 let, ale ÖSD má připraveny i dvě zkoušky pro děti a mládež.

Všechny testy ÖSD lze složit v Österreich Institutu Brno a některé z nich (Zertifikat Deutsch) i v jiných institucích. Cena se ovšem může lišit a je dobré si ji předem ověřit. Bližší informace o místech, kde lze složit zkoušky typu ÖSD lze nalézt na www.jazykovezkousky.cz.

Termíny zkoušky jsou u jednotlivých institucí různé. Nejbližší datum pro složení zkoušky Zertifikat Deutsch je 20. a 21. 12. 2007 (Goethe Institut), pro všechny testy ÖSD pak 1. a 2. února 2008 (Österreich Institut Brno). Na termín je nutné se přihlásit nejméně tři týdny předem.

Související články

Němčina – rakouský jazykový diplom ÖSD

Zajímá vás němčina? Čeká vás zkouška z německého jazyka? Podívejte se na portál němčina online, kde naleznete veškeré informace týkající se studia německého jazyka u nás.

Vyberte si jazykový kurz pro přípravu na zkoušku ÖSD na www.jazykovky.cz

Pro bližší informace o složení zkoušek ÖSD kontaktujte Österreich Institut Brno na e-mailu oei@oei.cz.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář