Need, must, have to etc…

Two people are describing important dos and don’ts of their professions…Pojďte si s námi zopakovat svoji angličtinu a své znalosti…

The English teacher

The most important part of teaching English to foreigners is that you must plan your lessons well. You need to be prepared to answer questions about grammar and vocabulary. Of course you mustn’t be late for lessons. You need to dress smartly, which means that you mustn’t wear old dirty clothes, but you don’t have to wear a suit and tie.

You don’t need to speak the same language as the students you are teaching but you do need to be aware of your students’ language level. If they are beginners you need to speak slowly and you should speak more naturally to more advanced levels.

 

The bus driver

The most important quality you need for this job is to be responsible and patient. You have to have a bus-driving license. The salary isn’t very high, so you might need to work longer hours in order to increase your income. In the bus driving company I work for, you also have to wear a uniform, but in other companies you don’t need to do this.

Glossary

 dos and don’ts – co se má a nemá dělat
mustn’t – nesmět
smartly – vkusně/odpovídajícím způsobem
don’t have to – nemuset
suit and tie – oblek a kravata
don’t need – nebýt potřeba/nemuset

be aware – uvědomovat si
naturally – přirozeně
responsible – odpovědný
patient – trpělivý
salary/income – plat/příjem
uniform – uniforma

Jazyková agentura Channel Crossings
pro vás ve spolupráci se svými lektory připravila celoroční seriál
výukových textů z angličtiny. Máte tak jedinečnou možnost procvičit si
gramatiku, obohatit slovní zásobu i zlepšit konverzační schopnosti.
Každý týden přinášíme jeden aktuální článek. Nezapomeňte – texty jsou
zveřejněny pouze po dobu 14 dní.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Přidat komentář