Na vysoké škole v USA…

Za studiem a prací se do USA vydává stále více českých studentů. I když se nikdy nemůžete připravit na všechno, je dobré vědět alespoň pár základních rozdílů a tipů, jak si pobyt v USA co nejvíce užít. 

Jiný systém studia

Pro studenty z České republiky, zvyklé na semestr plný zábavy a vyspávání místo přednášek může být americký univerzitní systém nepříjemným překvapením. Přednášky jsou povinné, navíc se každý předmět většinou vyučuje ne jednou, ale hned dvakrát týdně. Učitelé si velmi zakládají na aktivní účasti na hodinách, zapojování se do diskuzí na probírané téma je nutností. Učitelé si své žáky většinou velmi dobře pamatují a tak se pozornosti, zvláště pokud máte pro ně velmi legrační evropský akcent, jen tak nevyhnete. 

Drahé učebnice

Nemilým uvítáním v začínajícím semestru jsou většinou taky ceny učebnic. Ty se u nových pohybují od 60 dolarů, ale zvláště u jazykových učebnic se mohou vyšplhat až ke dvěma stovkám dolarů. Proto se vyplatí s pořizováním učebnic dlouho neotálet a využít limitované nabídky použitých knih, které poskytují samotná knihkupectví na kampusu. Vyplatí se taky sledovat výprodej použitých knih na internetu. Přímé odkupování knih od starších spolužáků bohužel moc zvykem není.

Škola není náročná

Sylaby předmětů většinou vypadají za začátku hrozivě, ale v průběhu semestru zjistíte, že to s odevzdáváním úkolů, prezentací a dalších prací nebude tak horké. Na nátlak studentů učitelé často odkládají termíny odevzdávání nebo jinak plnění podmínek kurzu zjednodušují. 

Samotný obsah předmětů českého studenta překvapí hlavně svým zaměřením na praktičnost a také povrchností, málokdy se jde do hloubky problému a předměty zdaleka nejsou tak odborné jako na českých vysokých školách.

Oblíbené diskuze

V již zmiňovaných diskuzích se sice musíte aktivně účastnit, ale v zásadě je jedno, zda budete mluvit o výzkumu provedeném na vyučované téma nebo o své babičce, která vám dala moudrou radu do života i jen okrajově se vztahující k probírané látce. Většina studentů se překvapivě právě během diskuzí velmi ráda svěřuje se svými osobními zkušenostmi, takže na konci semestru budete přesně vědět, kdo má doma adoptovaného sourozence, koho na střední škole šikanovali a s kým se právě rozešla přítelkyně.

Zvláště pokud se vydáte studovat na jih USA, připravte se na všudypřítomné debaty o Bohu. Studenti se na kampusu sdružují s lidmi vyznávající stejné náboženství, pořádají se nedělní výlety do kostelů a můžete si být jisti, že pokud někdo na škole organizuje nějakou kulturní akci, bude za tím taky nějaká náboženská skupina. Dodnes si pamatuji vyděšené pohledy mých spolužáků, když jsem na jedné z přednášek prohlásila, že jsem ateistka. Většina z nich se na mě od té doby dívala s velkým soucitem.

Co dělat, když peníze docházejí..

Pokud v průběhu studia zjistíte, že vaše životní náklady jsou vyšší, než jste očekávali, není většinou problém si sehnat brigádu. Nejlepší, a pro českého studenta s vízem J1 i jedinou možností, je práce na kampusu. Při pobytu s vízem J1 si můžete týdně přivydělávat až 20 hodin. Informace o volných pracovních místech najdete na webu školy, ale je dobré se ptát i kamarádů a známých, zaměstnavatelé velmi dají na doporučení od svých současných zaměstnanců.

Ptejte se v cateringových nebo úklidových servisech, kafeteriích, tělocvičnách nebo knihovně. Pokud máte o práci zájem, pošlete životopis(v americké angličtině se nepoužívá evropské CV, ale výraz resumé) a motivační dopis. Pracovních pohovorů se pak není třeba obávat, probíhají velmi podobně jako v ČR. Může se vám stát, že narazíte na skupinový pracovní pohovor, který absolvujete s několika dalšími uchazeči. Nejdůležitější při takovém pohovoru je nenechat se vystresovat odpověďmi ostatních, zůstat v klidu a vystupovat zdravě sebevědomě.

Pracuje se často za minimální mzdu. Ta se liší dle státu, federální minimální mzda byla v červenci 2009 zvýšena na $7.25. Vyplácení mzdy se provádí jednou za dva týdny, kdy vám zaměstnavatel pošle šek nebo si můžete zařídit, aby vám peníze posílali přímo na váš americký bankovní účet. Zřízení a vedení účtu je pro studenty bezplatné, platíte jen za výběry z bankomatu a další transakce.  

Studium i práce na americké vysoké škole je určitě dobrou zkušeností, která vám umožní podívat se za oceán a nahlédnout do života a kultury běžných Američanů z jiného pohledu, než mají obyčejní turisté.

Autorka strávila část studií na vysoké škole v USA.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad stránek, překlady z ruštiny, překlad webových stránek, anglický překlad a překlady do francouzštiny

Přidat komentář