Mateřská dovolená a studium

V dnešní době, kdy jsou na zaměstnance kladeny stále vyšší nároky, je
velmi důležité udržovat své znalosti i během mateřské dovolené. Studium jazyků je pro rodiče výbornou možností, jak se vzdělávat a
rozvíjet v období, kdy jejich hodnota na trhu práce většinou rapidně klesá.

 

Rodič 

Studium jazyků je pro maminku (nebo tatínka) důležitou příležitostí, jak si udržet kontakt s prostředím pracujících lidí a zárověň nalézt prostor pro aktivně strávený volný čas. Rodič si v jazykových kurzech může na chvilku oddychnout od nepřetržité péče o své miminko a zaměřit svou pozornost jiným směrem – jeho zájmový obzor se na chvíli od plýnek a krmení přesune opět k seberozvíjení a vidině budoucího opětovného zaměstnání.

Studium je tedy jedním z nejlepších způsobů, jak předejít frustraci rodiče z odříznutí od světa a od své práce.

Jazyková výbava je přitom při hledání nového zaměstnání považována za jednu ze
základních znalostí. Mateřská dovolená nemusí být pouze prázdnou kolonkou v profesním životopise, zejména ve větších městech je již dostatek možností, jak se nadále rozvíjet a udržovat v profesní aktivitě.

Dítě

Děti se učí existovat v širším něž domácím kolektivu, najdou si nové kamarády a oslabí se tak jejich fixace na pečujícího rodiče, což oběma stranám usnadní jejich nástup do školky či školy. Z psychologického hlediska je důležité, že se naučí se respektovat i jinou autoritu než jen rodičovskou, a to pozvolnou, nenásilnou cestou. 

Školy

Některé jazkykové školy nabízejí jak speciální jazykové kurzy pro maminky a tatínky s malými dětmi, tak běžné letní a semestrální kurzy, ve kterých počítají s hlídáním dětí v dětském koutku. Zatímco rodič se vzdělává, dítě tráví čas hrou v kolektivu. 

 

Pro rodiče se staršími dětmi jsou připraveny i jazykové kurzy, při kterých se rodiče a děti učí sice zvlšť, ale ve stejnou dobu.

"Jazykové kurzy pro maminky jsou cestou, jak na mateřské dovolené neztratit kontakt s lidmi a jak se i profesně udržet na požadované výši," potvrzuje Vítězslav Bican, produktový manažer jazykové školy Tutor.

Mateřská centra

Přibližně před deseti začala po ČR také vznikat tzv. mateřská centra, která nabízejí rodičům na mateřské dovolené hned několik možností, jak strávit společný čas aktivně, produktivně ale také příjemně.

Větší mateřská centra přitom nabízejí kromě jiného také výuku cizích jazyků pro maminky (případně tatínky, samozřejmě).

Další informace:

Internetové stránky mateřských center ČR

Přehled jazykových kurzů pro maminky s dětmi hledejte na www.jazykovky.cz.

Článek vznikl ve spolupráci s jazykovou školou Tutor. 

Své dotazy a připomínky k tématu posílejte na adresu redakce: redakce@jazyky.com.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář