Kanadská víza v kostce

Před necelými dvěma lety jsme přinesli zprávu o zrušení nutnosti vyřídit si vízum při cestě do Kanady. Bez víza se dalo vycestovat až na šest měsíců. Této možnosti proto využívali i výměnní studenti jednosemestrálních pobytů. Opětovné zavedení víz přineslo problémy a debaty nejen mezi českými cestovateli a politiky.

Čeští občané, kteří cestují do Kanady od čtvrtka 16. července se musí před odletem prokázat platným vízem. Rychlost zavedení víz zkomplikovala situaci především díky sezóně dovolených a také díky faktu, že Češi si o vízum musí požádat na velvyslanectví Kanady ve Vídni. Kanada má sice velvyslanectví v Praze, zde ale nelze žádat o vízum.

Jak získat vízum

Většině cestujících zaskočených nepříjemnou situací stačí vyřídit vízum pro krátkodobý pobyt (Temporary Resident Visa) a splnit podmínky pro jeho přidělení. Žádosti lze poslat poštou, kurýrem, prostřednictvím cestovní kanceláře či žádat osobně. Navzdory snahám zřídit ambasádu s možností přidělení víz v Praze se však musíte vydat do Rakouska. 

Kromě vyplněné žádosti musíte dodat i svůj pas a případné další dokumenty. Velvyslanectví vyžaduje záruky, že má žadatel adekvátní finanční zabezpečení, dobrý zdravotní stav a nepředstavuje riziko pro kanadské obyvatele. Je třeba dokázat, že jeho doba pobytu nepřekročí povolenou dobu a že nemá záznam v trestním rejstříku.

Užitečná jsou i stránky kanadského velvyslanectví ve Vídní www.kanada.at.

Média o znovuzavedení kanadských víz

Zajímá-li vás téma „kanadská víza“ a zejména jeho politické souvislosti zkuste např. elektronický portál MF Dnes, který má dokonce vlastní sekci na téma „Kanada zavedla víza pro občany ČR“.

Informace najdete i na ostatních zpravodajských portál např. Ihned.cz, který své články týkající se kanadských víz označil štítky: Kanada, víza a také jménem ministra zahraničních věcí – Kohout.

Podrobnosti k tématu ze zpravodajského serveru novinky.cz si můžete přečíst např. zde a také v souvisejících článcích, které jsou za textem uvedeny.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář