Kanada: pracovní pobyty v roce 2008

Ať již studujete, jste absolventem a nebo jen chcete získat zahraniční pracovní zkušenost ve svém oboru, můžete využít nabídek na krátkodobé pobyty v cizí zemi. USA vás
neláká? Co takhle zkusit jinou zemi v Severní
Americe? Přinášíme podrobné informace o práci v Kanadě.

 

Dohoda o pracovních pobytech

1. listopadu 2007 vstoupila v platnost bilaterální Dohoda o usnadňování dočasných pracovních pobytů mládeže mezi Kanadou a Českou republikou. Smlouva umožňuje Čechům a Kanaďanům ve věku 18 – 35 let pobývat v druhé zemi až 12 měsíců a získat krátkodobé zaměstnání, pracovní stáž související se studiem či pracovat během cestování po zemi.

 

Dohoda zjednodušuje administrativní procedury k získání pracovního povolení a otevírá mladým lidem nové možnosti pracovních zkušeností v zahraničí.

Kanada nabízí v rámci této dohody pro občany České republiky následujících pět programů:

 1. Pracovní prázdniny: pro mladé lidi, kteří chtějí podniknout poznávací cestu do Kanady, zdokonalit se v angličtině nebo francouzštině, poznat kanadskou kulturu a společnost a zároveň mít povolení vykonávat příležitostné placené práce.
 2. Pracovní prázdniny pro studenty (SWAP): pro studenty VOŠ a VŠ, kteří chtějí podniknout poznávací cestu do Kanady, učit se jazyky a příležitostně si přivydělat. SWAP je kanadská organizace, která zprostředkovává práci v Kanadě. V České republice má svého partnera v GTS International, který přijímá žádosti do programu.
 3. Kariérní růst: pro mladé lidi, kteří chtějí v rámci podpory svého kariérního růstu získat placené pracovní zkušenosti ve svém oboru na základě příslibu pracovní smlouvy.
 4. Stáž v rámci studia: pro studenty VOŠ a VŠ, kteří chtějí absolvovat placenou odbornou stáž nebo získat pracovní umístění v Kanadě na základě příslibu pracovní smlouvy a jako povinnou součást jejich studia.
 5. Zahraniční stáž pro absolventy: pro absolventy VOŠ a VŠ, kteří chtějí získat placené pracovní zkušenosti ve svém oboru v Kanadě na základě příslibu pracovní smlouvy.

V případě programů 1 a 2 se jedná o otevřené pracovní povolení. Před odjezdem do Kanady není třeba  mít předem zajištěnou práci.

Pracovní povolení v rámci zbylých programů (3, 4 a 5) se vydává pro konkrétního zaměstnavatele. Před podáním žádosti je nutné již mít kopii příslibu pracovní smlouvy.

 

Všeobecné podmínky účasti:

 • věk 18 – 35 let
 • občanství ČR a trvalý pobyt v ČR
 • rezervaci zpáteční letenky (datum nemusí být definitivní, lze ho později ještě změnit)
 • čistý trestní rejstřík
 • finanční prostředky na pokrytí počátečních nákladů na pobyt (2 500 CAD) – v případě studentů stačí podepsaný dopis od rodičů s dokladem o jejich finančním zabezpečení
 • zdravotní pojištění (uzavřené před vstupem do Kanady)

 
Další potřebné dokumenty se mohou lišit program od programu (formuláře a další informace o programech jsou k dispozici na webu http://www.canada.cz)

Čeští občané mohou žádat pouze na Velvyslanectví Kanady v Praze (poštou nebo osobně), nikoliv ve Vídni. Zpracování žádosti trvá cca 6-8 týdnů (běžně je to spíš 4 týdny) a je za něj účtován správní poplatek ve výši 150 CAD.

Nezapomeňte, že programu se lze zúčastnit pouze 2x za život a to vždy v rámci jiného typu programu.

Navýšení kvót pro rok 2008

Pro rok 2008 byla pro všechny programy stanovena kvóta 600 Čechů a 600 Kanaďanů a podíly ještě nejsou zdaleka naplněny. O dovršení kvót Velvyslanectví Kanady informuje na svých webových stránkách. V následující tabulce jsou uvedeny kvóty pro jednotlivé programy pro rok 2008 a zbývající volná místa. 

Program Kvóta pro rok 2008 Volná místa
Pracovní prázdniny 460 382
Pracovní prázdniny pro studenty (SWAP) 100 není známo
Zahraniční stáž, Karierní růst, Stáž v rámci studia 40 36

Počet zbývajících míst vychází z počtu přijatých, nikoli kladně vyřízených žádostí a je aktualizován každý týden.

Na webových stránkách Velvyslanectví Kanady si lze stáhnout informační brožuru (pdf) se základními informacemi o programech ve formě nejčastěji kladených otázek (FAQ).

Kontakt:

Programy mobility mládeže
Velvyslanectví Kanady:
Muchova 6
160 00 Praha 6
mobilita@canada.cz
(telefonické konzultace nejsou z kapacitních důvodů možné)

V článku byly použity materiály z Tiskové zprávy Velvyslanectví Kanady, internetových stránek a tiskové konference pořádané u příležitosti představení pracovních pobytů v Kanadě.

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář