Jazyky Španělska: galicijština

Kromě španělštiny (kastilštiny), katalánštiny a baskičtiny má status oficiálního jazyka ve Španělsku také galicijština. Historicky, geograficky i jazykově je podobná portugalštině a používá se zejména v regionu Galicia (severozápad Španělska). 

Galie a Galicie

Galicie (pozor neplést s Galií, zemí Astérixe a Obélixe) je autonomní oblastí na severozápadě Pyrenejského poloostrova, kde se hovoří galicijštinou. Tento jazyk vznikl v 11. století a postupem času se z něj vyvinula portugalština (galicijština je dialektem portugalštiny a naopak).

Tento románský jazyk vychází z latiny a údajně má svůj původ v keltských jazycích. Ve 20. letech 20. století oživly snahy na znovuzavedení galicijštiny do běžného života (Bratrstvo jazyka). Podobně jako baskičtina a katalánština však byla během Francovy vlády zakázána (paradoxem je, že sám Franco pocházel z Galicie).

Během uvolňování diktatury však byla v r. 1975 založena katedra galicijštiny a později Ústav galicijského jazyka. V r. 1982 byla ustanovena platná pravidla pravopisu (v té době také také došlo k odstraňování vlivu portugalštiny a španělštiny na galicijský jazyk).

Galicijštinou (gallego) dnes hovoří téměř 4 miliony lidí a existují dokonce dvojí pravidla pro tento jazyk. Ta, která jsou podporovaná autonomní vládou mají blíže ke španělštině. Na druhé straně stojí verze podobná s portugalštinou. Existují však tři hlavní nářeční oblasti: pobřežní, centrální a východní.

S galicijštinou se běžně potkáte v médiích. 60% obyvatel Galicii jazyk aktivně užívá, ale celých 90% jí pasivně rozumí. Ve školách byla zavedena výuka galicijského jazyka, ovšem pouze jako cizího jazyka (tj. výuka neprobíhá v galicijštině).

Jak vypadá galicijština…

Dobré ráno / Dobrý den / Dobrý večer –  ¡Bos días! / ¡Boas tardes!
Ahoj – ¡Ola!
Vítáme Vás! – ¡Benvido!
Těší mě – ¡Moito gusto!
Promiňte! / Omluvte mě – ¡Desculpe! ¡Perdoe!

Další informace o galicijštině

Česko-galicijská konverzace
Noviny psané v galicijštině
Stránky o galicijštině (v angličtině)

Články o jazycích Španělska

Jazyky Španělska: katalánština

Jazyky Španělska: baskičtina

 

Přidat komentář