Jazykový kurz v Londýně očima vítězky České Miss 2014 Gabriely Frankové

úterý 5. srpna 2014

OLYMPUS DIGITAL CAMERA3:15 mi zazvonil budík a já se musela vyplazit z postele, protože mi v 6 hod letělo letadlo. Po příletu do Londýna mě čekalo asi to nejnáročnější – místní doprava. Nasedla jsem do autobusu a nechala se odvézt na metro, čímž začalo to pořádné bludiště. První úkol, koupit si týdenní lístek, byl splněn relativně snadno, stačilo vystát několik desítek metrů dlouhou frontu. S mapkou metra jsem trošičku zmateně sledovala šipky vedoucí ke správné lince. Po jednom přestupu jsem se trochu naivně těšila, že s těžkým kufrem budu už jen sedět. Chyba! Když jsem se blížila ke své stanici, vlak zastavil a zůstal stát. Zjistila jsem, že zastávka před mojí výstupní, je jedna z konečných stanic (něco jako u nás Kačerov) a musím čekat na další vlak asi 20 minut. V metru jsem strávila dobrou hodinu a půl. Dům jsem našla hned, díky Google mapám jsem cestu znala dokonale. Pokojíček mám celý růžový, jako kdyby někdo věděl, že tam bude bydlet miss. Po ubytování jsem si šla prohlédnout, kde mám školu a udělala jsem si okružní výlet přes London Eye k Big Benu a Westminster Abbey.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrvní den ve škole bohužel nezačal úplně nejšťastněji. Ráno jsem zaspala a musela dobíhat metro (ráno tu jezdí po 35 min, takže jsem ho stihnout musela). Z postele jsem vystřelila jako raketa a u snídaně jsme zjistila, že se mi nenabil telefon, který mi následovně přestal fungovat úplně. Nastupovala jsem do metra s tím, že jsem vyndávala baterku a snažila se ho zprovoznit. Naštěstí se povedlo. Přesto jsem byla ve škole o půl hodiny dříve. Ve škole jsem napsala rozřazovací test a byla jsem přidělena do skupiny upper intermediate. Jako svůj dnešní cíl jsem si určila cestu přes Oxford street, Hyde Park k Buckinghamskému paláci. Z původně plánované malé procházky se nakonec vyklubala 3,5 hodiny dlouhá cesta. Uf, nohy mě pořádně bolely, ale ty památky jsem prostě vidět musela! Dvakrát rozumné také nebylo stavit se v Primarku – jediné štěstí, že jsem u sebe neměla moc peněz, ale stejně jsem odcházela s obrovskou taškou. Domů jsem dorazila úplně vyšťavená a práskla sebou rovnou do postele.

 

pátek 8. srpna 2014

Londýn nabízí spoustu možností …

Budíček v 7 hodin, snídaně a utíkám do školy, něco málo přes 40 minut strávím v metru a dalších 10 minut mi trvá cesta do školy. První den ve třídě jsme se všichni seznámili. Spolužáci jsou ze Švýcarska, Itálie a Ruska, Čecha jsem tu ještě nepotkala. Náš vyučující je Tom, který se střídá s Derekem. Jsem ráda, že je výuka hodně kreativní a není to pouze nudné šprtání. Hrajeme i hry a soutěžíme např. ve správné gramatice. Moje třída je hodně soutěživá, takže se často dost pobavíme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo škole vyrážím rovnou na památky, navštívila jsem Tower of London a Tower Bridge, další den jsem byla v Hyde Parku, ze kterého jsem prošla do Kensingtonských zahrad až ke Kensingtonskému paláci. Všechny předešlé památky jsem znala z fotek a nebylo to pro mě v podstatě nic nového, co jsem čekala, jsem taky našla. Ale Kensington se zahradami a parkem je opravdu skvost. Všude takový klid, neslyšíte žádná auta, jen kolem vás projíždějí kola nebo probíhají sportovci, plno lidí piknikuje a děti si hrají u vody s kačenkami a labutěmi. Pomalu jsem se tam tudy procházela a užívala si tu pohodu a krásnu, pobyla jsem tam asi 3 hodiny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADnes jsem navštívila Soho a poté zamířila opět do Kensingtonských zahrad. Nakoupila jsem si v obchodě ovoce, džus, čerstvě udělaný sendvič a vyrazila na piknik. Posadila jsem se u vody, otevřela jsem si knížku, pustila hudbu, nachystala oběd a relaxovala. Byla jsem v parku asi čtyři hodiny a stále mě to nepřestalo bavit, naopak, asi sem budu chodit častěji.

Na sobotu plánuji výlet do Windsoru, na Stonehenge a do Salisbury. V neděli bych chtěla jet do Cambridge, což mi ale asi nevyjde. Ráno ode mě nejede metro a nemám se jak dostat včas do centra na sraz. Zítra mi mají ve škole potvrdit přesně čas odjezdu, tak ještě uvidím.

 

středa 13. srpna 2014

Jak probíhá víkend na jazykovém kurzu v zahraničí?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVíkend svého studijního pobytu v Londýně jsem strávila cestováním po Anglii. V sobotu jsem jela do Windsoru, Stonehenge a Salisbury. Den jsem strávila s moc fajn česko-slovenskou partou lidí. Prvně jsem netušila, že jsou z našich krajin, protože mezi sebou mluvili anglicky, pak se ale slečna prořekla a já se s nimi dala do řeči.

Windsor mě naprosto okouzlil! Navštívila jsem nejen Windsor Castle, ale také kapli sv. Jiří, ve které jsou pochováni i někteří angličtí králové. Pak následoval přejezd do Stonehenge. Kameny zde stojí už 5000 let a nikdo si nedokáže vysvětlit, k čemu toto místo sloužilo. Bylo nám řečeno, že archeologové objevili poblíž Stonehenge zbytek vesnice, což vyvolává spekulace o tom, že mohlo sloužit jako pohřebiště. To by možná vysvětlovalo ty vrány, které létaly pouze nad kameny. Bylo to až strašidelné…

V Salisbury jsme navštívili katedrálu, kde jsem měla možnost vidět i Magnu Chartu. Google mi potvrdil mou domněnku, že se tam natáčel Harry Potter.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV neděli jsem jela do univerzitního města Cambridge. Měli jsme sraz u nástupiště Harryho Pottera 9 3/4. Nevěřila jsem tomu, co stojí na jízdence, tak jsem si jela zkontrolovat místo už v pátek, abych tam v neděli nebloudila. V Cambridge jsem byla i v místním muzeu. Město je velmi architektonicky a historicky bohaté. Fotila jsem si snad každou ulici, kterou jsem prošla. Kostely, budovy, univerzity, čínské hodiny a další věci. V Cambridge jsem se dokonce potkala se svým kamarádem ze základní školy a jeho přítelkyní. Neviděla jsem ho několik let, tak jsem byla moc ráda, že setkání vyšlo!

 

Abyste si nemysleli, že Gabča tráví veškerý čas jenom v obchoďáku nebo procházením památek, vyzpovídali jsme ji také ohledně školy a rodiny.

Kolik je studentů ve škole/ve skupince?

Minulý týden nás bylo 10, tento týden 12.

Jak jste zapadla do třídy?

Zapadla jsem úplně v pohodě, protože všichni studenti zrovna minulý týden začínali. Horší to budou mít teď ti dva noví, protože my ostatní se už všichni známe.

Jaký byl první školní den (pocity z lidí, test, …)?

První den byl fajn. Byli jsme ve velké třídě, nejdříve jsme psali test a pak si nás jednotlivě volali, aby zjistili, jak jsme na tom s mluvením v angličtině. Abychom se nenudili při čekání, než přijdeme na řadu, rozdali nám ještě vědomostní kvíz. Až všechny vyzkoušeli, provedli nás po škole a okolí. To vše trvalo cca 3 hodiny, pak jsme měli volno. Teprve druhý den jsme si našli svoji třídu – já na úrovni „Upper intermediate“, podle seznamu na nástěnce.

Jaká je rodina, jídlo, bavíte se spolu?

Bydlím se starší paní, první týden tu se mnou byla ještě jedna slečna, ale teď už jsme tu samy. K snídani mívám toast s ovocem a k večeři je to různé. Měla jsem možnost ochutnat typické anglické jídlo fish and chips a roast dinner. S paní si povídáme především u večeře, třeba o tom, co jsme celý den dělaly, o rodině, studiu, práci, apod. Těch témat máme hodně (-:

Scházíte se s ostatními studenty i po škole nebo si spíš organizujete program sama?

Spíše si organizuji program sama. Studenti většinou bydlí v rezidencích v centru Londýna a po škole se jdou prospat nebo si jdou uvařit jídlo.

Jaké národnosti studentů Vám připadají nejvíc odlišné nebo nejvíc „zajímavé“. Koho byste označila za nejvíc přátelského?

Je zajímavé, jak rozdílní jsou Švýcaři podle toho, v jaké části Švýcarska bydlí. Přátelští jsou ve třídě všichni, a kdo se o nás asi nejvíce liší, je Japonec. Bohužel zatím jsem ho víc nepoznala, byl s námi teprve první den.

Jak dlouho denně jste ve škole (od kolika do kolika)? Střídají se učitelé podle stejného režimu jako minulý týden?

Ve škole bývám denně 4 hodiny od 9 do 13 hod. První 3 hodiny máme skvělého učitele Toma, je s ním zábava, umí si udělat srandu sám ze sebe a studenty tím baví. Poslední hodinu máme Dereka, ten je více zaměřen na gramatiku, ale i jeho hodiny dokážou být zábavné.

Pořádá škola i nějaký program mimo vyučování? (výlety, sportovní aktivity, večerní zábavu)?

Škola zprostředkovává nejrůznější výlety nejen po Velké Británii, ale například i do Paříže či Bruselu. Minulý týden byl maškarní bál, tento týden je hlavní program boat party. Dále nám nabízí vstupenky do muzeí, divadel a na všechny možné památky se slevou. Každý pátek se koná fotbalový zápas nebo bowling.

Pozorujete po týdnu nějaké zlepšení v angličtině?

Určitě změny pozoruji, vždy mi trvá, než se anglicky rozmluvím. Tento týden dělám už méně gramatických chyb a naučila jsem se plno nových slovíček. Ve škole pořád mluvíme s učitelem i se spolužáky a u večeře si pak povídám i se svojí host mother (: , takže neustále trénuji a vylepšuji svoji angličtinu.

mix1

pondělí 18. srpna 2014

Obyvatelé Londýna se experimentování s módou nebojí (:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPoslední dny v Londýně trávím obíháním památek a muzeí. V pondělí jsem navštívila Národní muzeum, kde jsem strávila několik hodin. Byla jsem ráda, že mohu opět vidět obrazy svého oblíbeného malíře Moneta. Druhý den jsem zamířila do Queen Elizabeth Olympic Park, kde jsem viděla obrovskou olympijskou halu a prošla se po krásném parku. Ve středu jsem zamířila opět do Kensingtonu, ale tentokrát jsem byla i vevnitř. Kensigton je překrásné místo. Měla jsem možnost prohlédnout si šaty královny Marie, modely současné královny a také modely, který byly navrženy pro Dianu. Na obrazech byly časopisy Vogue a Harper’s Bazaar z roku 1950. Jedním z největších skvostů paláce je dochovaná dětská postýlka a původní postel královny Marie.

20140815_081122Co se týče Anglie a místních, jsem z nich příjemně překvapena. Lidé jsou tu velmi přátelští. Je velmi sympatické přicházet každý den do školy, když vás u vrátnice zdraví milý starší pán, popřeje vám hezký den a usmívá se na vás od ucha k uchu. Pánové pouští dámy si v metru sednout a nemusí to být pouze staré ženy, pustí i mladou slečnu. Je zajímavé, že muži zde mi přijdou lépe oblékaní než ženy. Řekla bych, že u nás je to ve většině případů naopak. Co jsem tu viděla opravdu často, že tu místo lodiček ke kostýmku nosí dámy tenisky, ale je možné, že se v práci přezouvají.

Co mě baví, je každodenní cesta k metru. Protože tu metro nejezdí tak často, mnoho lidí vychází z domu ve stejnou chvíli a po ulici se vytvoří řada lidí jdoucí na metru. Každé ráno za sebou zabouchnu dveře a zařadím se do řady lidí. Když nasednu do metra, většina žen vytáhne líčení a začne se v metru malovat. Pravda, nač ztrácet čas, když cestují třeba tak jako já 40 min do školy. Já si většinou čtu, nebo hraji na mobilu sudoku (-:

 

Uteklo to jako voda

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPoslední dny v Londýně jsem si moc užila. Přiletěli za mnou mí blízcí, takže jsem zbytek památky obíhala s nimi. Ve čtvrtek jsme navštívili Museum Madame Tussauds a Tower of London, kde jsme viděli korunovační klenoty. Znovu jsem s kluky obešla London Eye, Big Ben a Westminster Abbey.

V pátek jsem po dohodě odešla dřív ze školy, abych stihla výměnu stráží ještě před mým odletem. Protože jsme tam došli na poslední chvíli, stálo tam už několik tisíc lidí a téměř nic jsem neviděla. Tak mě přítel vysadil na ramena, abych z přehlídky něco měla a neodešla ze školy dřív zbytečně.

_S14Z Buckinghamského paláce jsme se rychlou chůzí vydali k lodi, která odjížděla od Big Benu do Greenwich. Cesta trvala asi hodinu, ale uteklo to rychle, pořád se bylo kam dívat. V Greenwich jsme šli do parku, odkud je překrásný výhled na Londýn a zašli si k nultému poledníku.

Večer jsem byla pozvaná na barbecue party do česko-polsko-anglické rodiny, kde bydleli kluci. Bylo moc fajn, že mi nabídli druhý den odvoz na letiště. V sobotu jsme tak v klidu opět výletovali a stihli ještě House of Parliament, St Paul Cathedral a muzeum HMS Belfast, což je válečná loď, která se zapojila do bojů za druhé světové války. A pak už hurá na letiště a domů.

Londýn byl moc fajn zkušenost!

mix2

Gabriela Franková, vítězka České Miss 2014, získala kurz angličtiny v Londýně jako výhru od jazykové školy Channel Crossings

Zdroj: archiv Gabriela Franková;

Přidat komentář