Jazykové a kulturní instituty II

Po úspěchu prvního dílu
našeho článku Jazykové a kulturní instituty
I
přinášíme pokračování seznamu
kulturních a jazykových institucí, které sdružují nejen studenty daného
jazyka, ale také ostatní nadšence, s kterými
můžete sdílet svou vášeň např. pro švédštinu,
polštinu či třeba španělštinu.

Maďarština

Maďarské kulturní středisko v Praze sdružuje hungaristy a milovníky Maďarska v Praze již mnoho let. Kromě klasických aktivit kulturních institutů jako jsou kurzy maďarštiny, provozování knihovny a organizace kulturních akcí okrajově poskytuje i zprostředkování stipendií pro české i maďarské zájemce. V prostorách také funguje klub při MKS. Maďarské kulturní a informační centrum v Brně, funguje zejména jako Svaz Maďarů. 

Nizozemština

Společnost pro šíření vlámské a nizozemské kultury Ne-Be funguje od r. 1999 v Praze a jak sami uvádějí na svých stránkách, jejich cílem je: „sdružovat všechny, kdo mají zájem o kulturu, historii a společenské dění v Nizozemsku, Belgii i v dalších zemích, kde je nizozemština jedním z úředních jazyků.“ K dispozici je i knihovna a na webu dále najdete kalendář akcí a bulletin. Nechybí zajímavé odkazy na další stránky. Kurzy nizozemštiny zkuste hledat na webu www.jazykovky.cz.

Norština

Norštináři nepřijdou zkrátka na stránkách Norge.cz s podtitulem vše o Norsku a norštině. Nechybí zde odkazy na norské zajímavé stránky, informace o norštině a Norsku, a také kalendář akcí.

Polština

Polský klub v Praze má své webové stránky psané pouze polštinou, takže se s jejich obsahem musí každý polonista poprat sám. Podobně je na tom i Polonus – polský klub v Brně. Blízkost polského národa je jedním z důvodů vzniku rozličných polských spolků v České republice, a to nejenom v polském příhraničí. Odkazy na polské organizace v Praze najdete i na stránkách Polského institutu, který Čechům zprostředkovává polskou kulturu a pořádá kurzy polského jazyka. Nechybí ani veřejně přístupná knihovna.

Portugalština

Portugalský inštitút (Instituto Português) byl založen s cílem propagovat portugalský jazyk a kulturu. Jeho snahou je také sbližovat Slovensko a Portugalsko. Kromě výuky portugalštiny a zprostředkování překladatelských a tlumočnických služeb pořádá kulturní a vzdělávací akce. Bohužel stránky nejsou příliš aktualizované. Pokud hledáte kurzy portugalštiny, zkuste tyto stránky. V Praze se můžete obrátit na Portugalské centrum Institutu Camões Praga, který sice nemá příliš aktualizované stránky, ale přinejmenším funguje. Mezinárodní stránky Institutu jsou pouze v portugalštině.

Rumunština

Rumunský kulturní institut sám sebe označuje jako instituci, která je určena nejen Čechům se zájmem o Rumunsko, ale také rumunské menšině v Čechách. Připravují různé projekty a akce věnující se rumunské kultuře (např. Klub současné rumunské kinematografie), výstavy a koncerty.

Řečtina

Ač to možná tak na první pohled nevypadá, řecká menšina má v České republice poměrně silné zastoupení. A to až tak, že vznikly jednotlivé „řecké obce“ nejen v Praze, ale i Brně, Karviné či Krnově. V ČR dokonce existuje Asociace řeckých obcí v České republice. Jednotlivé obce pořádají kurzy novořečtiny a různé kulturní akce. Zajímavé aktivity připravuje také Klub přátel Řecka. Užitečné vám budou i stránky věnující se oslavám výročí příchodu Řeků do ČR.

Severské jazyky

Severská společnost sdružuje milovníky nejen dánštiny, ale také norštiny, islandštiny, švédštiny a také finštiny. Od r. 1990 pořádá nejrůznější akce, přednášky a setkání. Bohatou činnost společnosti mapuje i internetový magazín Severské listy. Od r. 2003 se především pražští fanoušci severu mají možnost setkávat i pod křídly Skandinávského domu, který částečně plní roli severského kulturního centra. Najdete zde i skandinávskou knihovnu a jazykovou školu skandinávských jazyků.

Španělština

Pražští příznivci španělské kultury a jazyka mohou mají své centrum již od r. 2005 , kdy Španělsko u nás zřídilo Institut Cervantes. Pořádá kurzy španělštiny a podporuje také aktivity týkající se španělské kultury. U institutu můžete také složit některou z mezinárodních zkoušek DELE. Španělský klub fungoval v Ústí nad Labem v pobočce YMCY, snad bude i v budoucnu.

Zapomněli jsme na nějaký důležitý institut, sdružení či klub? Napište nám na adresu redakce@jazyky.com – jsme vděční za všechny vaše postřehy a připomínky.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář