Jazykolamy v cizích jazycích

Úsloví „Strč prst skrz krk“ zná každý. A jistě znáte i mnoho dalších podobných jazykolamů v češtině. Ovšem kolik znáte vět, při kterých se snadno zamotá jazyk, v cizích jazycích? Vybrali jsme několik zajímavých internetových stránek s různými jazykolamy.


 

Jazykolamy online

2755 jazykolamů ve 108 jazycích. Přesně tolik nabízí rakouský 1st International Collection of Tongue Twisters na svých stránkách. Z toho více jak čtyři sta anglických, cca tři sta německých a asi 170 francouzských. Ovšem naleznete zde také jazykolamy z oblastí opravdu exotických.

Nespornou výhodou je přepis mnoha jazykolamů v původním písmu, škoda jen, že server neposkytuje alespoň několik namluvených ukázek.

Kvantitativně i kvalitativně výborný přehled poskytuje server Omniglot. Jazykolamy ve 45 jazycích včetně mnoha příkladů namluvených rodilými mluvčími. Nalezneme zde jazykolamy anglické či německé, ovšem i jazykolamy v dánštině, esperantu, hindí či velštině.

Stránka nabízí jazykolamy v několika jazycích (arabština, čínština, japonština), ale věty nejsou k dispozici v daném písmu, ale pouze v anglické transkripci. Stránky jsou zpracovány v angličtině, ve které jsou napsány též překlady daných vět.
 
Další kvalitní přehledy také poskytuje server Alpha Dictionary a Angel Fire, ovšem ty ani zdaleka nedosahují takové úrovně jako předcházející odkazy.

Pokud se chcete naučit jazykolamy v cizích jazycích a zajímá vás jejich český překlad, jistě byste neměli minout stránky Revue Plav, konkrétně poslední číslo roku 2006. Spisovatelka Daniela Fisherová spolu se svými kolegy shromáždila šest stránek jazykolamů nejužívanějších evropských jazyků, všechny jsou opatřeny českým překladem.

Hledáte anglické jazykolamy (tongue twisters)? Na stránkách Thinks.com si jistě vyberete. Nebo je vaší srdeční záležitostí němčina a vy se sháníte po Zungenbrecher? Mnoho jich naleznete na stránkách McKinnon Secondary College, případně na české stránky Ahoj.info.

Je-li vám bližší francouzština, zkuste zavítat na stránky Phonétique, na kterých naleznete 25 virelangues, které jsou namluvené rodinnými mluvčími. Poslední jazyk, na který se zaměříme bude španělština: velké množství trabalenguas nalezneme například na stránkách Super Cable.

Tak jak vám to jde? Už máte jazyk úplně zamotaný? Nebo všechny bravurně zvládáte? Ať tak či onak, zkuste se podívat, jak má správné předříkávání jazykolamů vypadat.

Máte nějaký tip na zajímavý článek? Napište nám na redakce@jazyky.com.Jazykové učebnice pro výuku můžete nalézt na stránkách učebnice francouzštiny, učebnice angličtiny a učebnice němčiny

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: tlumočení italština, překlady z angličtiny, překlad němčina a překlad španělština.

Přidat komentář