JASPEX – Jazykový kurz a zkouška

Jaspex (jazyková speciální příprava) nabízí v rámci celoživotního vzdělávání studium jazyků od začátečníků až po velmi pokročilé. Kurzy jsou určeny nejen běžné veřejnosti, ale také vysokoškolsky vzdělaným odborníkům, manažerům, akademickým pracovníkům a učitelům.

Studium se zaměřuje na používání cizího jazyka při každodenní společenské komunikaci i pro odborné potřeby. Mezi studenty, kteří se rozhodli upevnit či prohloubit si své jazykové znalosti a dovednosti na Jaspexu, patří odborníci, kteří pracují v zahraničních firmách, podílí se na vědeckém výzkumu mezinárodního týmu, organizují mezinárodní semináře, konference, nebo se jich pravidelně zúčastňují. Kurz i závěrečnou zkoušku je možno absolvovat v angličtině, v němčině a francouzštině. Nejžádanější je samozřejmě angličtina. Státní jazyková zkouška je nabízena pouze v angličtině a němčině.

Výuka

Výuka je rozdělena na několik vzájemně se doplňujících disciplín, např. komunikativní dovednosti, prakticky zaměřenou fonetiku, jejímž cílem je zlepšit porozumění, gramatiku, která se zaměřuje především na pochopení struktury jazyka, což zpětně zlepšuje schopnost komunikace, reálie a odborný jazykový styl. Ve výuce se střídá více učitelů, plně kvalifikovaných českých i rodilých mluvčích.

V disciplíně odborný jazykový styl se pokročilí studenti učí, jak se lépe orientovat v odborných textech, jak si připravit referát, přednášku nebo prezentaci a prakticky si ji vyzkouší včetně diskuse s ostatními studenty ve skupině.

Speciálně pro učitele je určeno Rozšiřující studium angličtiny, jehož absolventi získají kvalifikaci pro výuku jazyka.

Úrovně studia

Na základě dosažených výsledků v rozřazovacích testech jsou uchazeči zařazeni do některé z následujících úrovní, ve které skládají závěrečnou zkoušku:

  • 000 – úplní začátečníci (žádná znalost jazyka)
  • 100 – základní úroveň (předpokládá se minimální znalost jazyka)
  • 200 – mírně pokročilí (předpokládá se dobrá základní znalost jazyka)
  • 300 – středně pokročilí (předpokládá se dobrá maturitní znalost jazyka)
  • 400 – pokročilí (předpokládá se velmi dobrá znalost jazyka)

Kurzy a studijní programy Jaspexu jsou akreditované Ministerstvem školství ČR, stejně jako zkoušky, které může skládat, dosáhnete-li úrovně 200, tj. jste-li mírně pokročilí (Jaspex 200) nebo pokud jste na pokročilé úrovni (Jaspex 400). Stání jazykové zkoušce odpovídá Final English Exam a Abschlussprüfung.

Další informace

Masarykův ústav vyšších studií ČVUT v Praze: Informace o zkouškách JASPEX.

Nevíte na co je dobré mít certifikát nebo jaká zkouška je pro Vás vhodná? Přečtěte si článek o výběru jazykových certifikátů.

Další zkoušky a certifikáty hledejte na www.JazykoveZkousky.cz.

Dotazy a připomínky k tématu pište na adresu redakce@jazyky.com

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady angličtina, překlady italština, překlady do němčiny a překlad do ruštiny.

Přidat komentář