Jak si vybrat zahraniční jazykový kurz

Výběr jazykového kurzu, který bude přesně splňovat vaše touhy a požadavky, je nejlepší způsob jak naplnit očekávání, dosáhnout stanovených cílů a jak si usnadnit příští studijní nebo pracovní léta. Proto je velmi důležité vybírat pečlivě. Druhý díl seriálu o studiu v zahraničí přináší hlavní kritéria pro výběr nejvhodnějšího jazykového pobytu pro vás.

V dnešní době máte na výběr ze stovky kurzů, které nabízí desítky jazykových škol a agentur. Kurzy se liší v délce, intenzitě, učebních plánech, ceně a v mnoha dalších aspektech. Jak si tedy správně vybrat?

Přemýšlejte v předstihu

Protože toho musíte zvážit opravdu hodně, je dobré o kurzu přemýšlet několik měsíců dopředu. Začněte tím, že si odpovíte na následující otázky:

 • Jaký jazyk chcete nebo potřebujete studovat?
 • Kde chcete studovat? Proč?
 • Kolik času chcete nebo si můžete dovolit strávit v zahraničí?
 • Jak má vypadat kurz, který chcete studovat?
 • Chcete se připravit na nějakou mezinárodní zkoušku?(viz jazykovezkousky.cz)
 • Kde chcete být ubytováni?

Studovat můžete cokoliv

V moderní době neomezených možností můžete studovat téměř jakýkoliv jazyk, kdekoliv na světě. Počínaje světovými jazyky a konče orientální japonštinou či arabštinou.

Kde chcete studovat a proč?

Které místo je pro vaše studium nejlepší? Odpověď samozřejmě záleží na vašich osobních a studijních preferencích. Žádné místo pravděpodobně nebude splňovat všechny vaše požadavky, ale každé místo vám určitě nabídne něco unikátního.

Velká města nabízí širokou škálu kulturního vyžití. Na druhou stranu jsou drahá, neosobní a spíše kosmopolitnější než oplývající národní tradicí. Například Provence je „francouzštější” než Paříž, Bristol je „angličtější“ než Londýn.

Na druhou stranu menší města vám dají zakusit tradičního života, lépe poznáte místní obyvatele a jejich zvyky. Avšak jejich provinční způsob života může být pro někoho příliš svazující.

Délka a intenzita kurzu

Kdy je pro vaše studium ten nejlepší čas? Jak dlouhý pobyt si můžete dovolit? Kolik hodin denně hodláte strávit učením? Obecně platí, že čím delší a intenzivnější kurz je, tím více se naučíte a tím dlouhodobější přínos bude pro vás kurz bude mít.

Nejčastější typy zahraničních jazykových kurzů:

Letní jazykový kurz – jeho délka je obvykle od dvou do dvanácti týdnů. Studium jazyka můžete zkombinovat s letními radovánkami – kurz je obvykle spojen s doprovodným programem výletů a sportovních a kulturních akcí.

Akademický semestr / rok v zahraničí – jedná se o dlouhodobější studijní pobyt, který trvá zpravidla šest až devět měsíců. Je to ucelený výukový blok, studenti se mohou připravit na mezinárodní zkoušky nebo na studia na zahraniční univerzitě.

Rok na zahraniční střední škole / univerzitě – délka tohoto studijního pobytu je jeden akademický (školní) rok. Studenti mají možnost prožít si na vlastní kůži klasický studentský život po boku místních studentů.

Pracovní stáž – stáže navazují zpravidla na čtyřtýdenní jazykový kurz v zahraničí. Studenti si hradí školné a minimální náklady na ubytování a stravu. Práce je ve většině případů neplacená. Umístění studenta vyhledá dle požadavků škola.

Intenzita jazykového kurzu je určena počtem lekcí za jeden týden. Všeobecné jazykové kurzy obsahují většinou 20 až 25 lekcí za týden, intenzivní jazykové kurzy pak 30 až 35 lekcí za týden.

Typy kurzů

Chcete se v jazyce zlepšit? Získat více jistoty a zažít si ho? Potřebujete se zdokonalit v určitém oboru? Zamyslete se nad tím, CO se chcete naučit, a podle toho si kurz vyberte. Jazykové agentury nabízí tyto kurzy:

Všeobecný jazykový kurz – cílem tohoto kurzu je zvládnutí cizího jazyka obecně. Kurz je založen na logickém vysvětlení gramatických jevů, rozšíření slovní zásoby, nácviku správné výslovnosti a praktickém využití cizího jazyka v každodenním životě.

Kurz připravující na mezinárodní zkoušky – kurzy tohoto typu probíhají několikrát ročně a jsou zpravidla několikatýdenní. Zkoušku můžete složit přímo v zahraničí nebo po příjezdu do ČR.

Profesně zaměřený kurz – tento typ kurzu je zaměřený na specifika jednotlivých oborů, např. obchod a marketing, turistický ruch, právní administrativa, vládní služby aj.

Přípravný kurz pro studia na zahraniční univerzitě – poskytne vám potřebné informace, znalosti a zkušenosti, které budete potřebovat k úspěšnému přijetí a absolvování zahraniční univerzity.

Kurz rozvíjející učitelské kompetence – většinou dvou až čtyřtýdenní kurz, který zahrnuje jak jazykovou přípravu, tak i tipy na obohacení výuky netradičními materiály, soutěžemi apod. Probíhá většinou v prázdninové měsíce.

Ubytování

Druh a kvalita ubytování má významný dopad na váš jazykový pobyt v zahraničí.Bydlet můžete v hostitelské rodině, studentské ubytovně, hotelu, penzionu nebo mládežnickém hostelu.

Bydlení v hostitelské rodině je nepreferovanějším způsobem pobytu.

Nejčastějšími důvody jsou neustálý kontakt s jazykem, který studujete, a poznání způsobu života a zvyků dané země.

Studenti jsou ubytování v jednolůžkových pokojích, které jsou uzpůsobeny k přípravě na další den do školy. Ubytování je rozděleno do více typů dle nároků klienta.

Studentská ubytovna (kolej) je určena především pro mladé studenty, kteří mají zájem potkávat ostatní studenty ze všech koutů světa a nekladou velké nároky na standard ubytování.

Mládežnický hostel – jedná se o nejlevnější ubytování, kde se o jeden pokoj dělí 5 až 6 lidí (stejného pohlaví). Tento druh ubytování je vhodný na krátkou dobu, protože dává málo soukromí.

Kvalitní jazyková škola nabízející zahraniční studijní pobyty

V naší zemi jsou desítky jazykových škol a agentur, které nabízí zahraniční studijní pobyty. Jak poznat kvalitní a spolehlivou jazykovou školu? Zde je několik kritérií, která by měla dobrá jazyková škola splňovat:

 • profesionální jazykové poradenství
 • kompletní servis
 • vysoká úroveň nabízené jazykové výuky
 • dlouholetá spolupráce se zahraničními jazykovými školami a centry
 • variabilita studentských možností
 • ověřená spolehlivost péče o studenty 
 • profesionální úroveň administrativní podpory 
 • jasná cenová politika

 

Hledáte jazykový zahraniční kurz? Podívejte se do největší databáze jazykových škol v ČR www.jazykovky.cz, jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde Jazyková škola, Jazyková škola Praha, Jazyková škola Brno.

 Další díly ze seriálu o studiu v zahraničí:

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář