Jak si vybrat vhodný kurz

Říká se, že učení bolí. Možná že i vy jste pravdivost tohoto rčení pocítili na vlastní kůži. Víte, co je to být samoukem, pár posledních let jste strávili v různých jazykových kurzech s „ověřenými“ metodami výuky, ale stále jste na začátku. Nebo se vám honí hlavou otázky a nevíte na ně nalézt odpověď. Možná se nám to zde alespoň částečně podaří.

 

Přinášíme odpovědi na časté otázky, které nám studenti často kladou.

1.Jsem důchodce a rodinu mám v Americe. AJ jsem nikdy nedělal. Je pro mě Callanova metoda vhodná? Který kurz byste mi doporučili? (Pavel, 68 let)

Ano, určitě je pro Vás metoda vhodná. Existuje u Vás předpoklad, že se chcete naučit komunikovat v AJ co nejdříve, abyste se dorozuměl s rodinou. Callanova metoda je natolik dynamická a aktivní s permanentním opakováním, kde se stále komunikuje, proto se naučíte komunikovat v AJ relativně velmi brzy.

Vzhledem k Vašemu věku bych Vám spíše doporučila nejprve kurz nižší intenzity – tedy 2x týdně po hodině, aby bylo pro Vás učení ze začátku méně náročné, po zvyknutí si na metodu a množství látky bych uvažovala o kurzu 2x 2 hodiny týdně pro větší přísun nového a náročnějšího učiva.

2. Jsem falešný začátečník. Již několikrát jsem se o studium AJ pokoušela, ale vždy jsem skončila základy AJ. Měla bych tedy nastoupit do kurzů raději od začátku (od stage 1)? (Hanka, 31 let)

Stage 1, tedy úplný začátečník, se doporučuje primárně těm zájemcům o AJ, kteří se s angličtinou ještě nesetkali. Pokud ale cítíte, že jste test sice udělala na úroveň 2, ale přesto byste raději nastoupila do kurzů se začátečníky a začala kurz od naprostých základů, je to samozřejmě možné. Raději bych Vám ale doporučila respektovat vyplněný test a v případě, že byste po několika hodinách zhodnotila, že je na Vás učiva příliš mnoho, je možné přestoupit o úroveň níže.

3. Jsem mírně pokročilý, rád bych konverzoval na různá témata. Je pro mě kurz Konverzace vhodný? (David, 17 let)

Konverzace vhodná jistě je, ale u nás doporučujeme, aby si student prošel nejprve základy angličtiny, osvojil si gramatiku a načerpal dostatečnou slovní zásobu, aby mohl nastoupit do kurzu konverzace a byl schopen konverzovat na různá témata (počasí, klimatické změny, ..). Od stage 6 už se studentovi doporučuje vyzkoušet pro změnu konverzaci a po té zase pokračovat v Callanově metodě.

4. Navštěvuji kurz Callanovy metody. Dostala jsem se nyní do vyšší úrovně, ale mám dojem, že začínám být ve skupince pomalejším článkem. Po každé hodině si látku sice opakuji, ale i tak to není dostačující. Angličtině se chci intenzivně věnovat a nechci zahálet. Co byste mi doporučili pro zlepšení? (Jana, 22 let)

Opakování je jistě správný postup a je dobře, že se angličtině věnujete i mimo své vyučovací hodiny. Chválíme!:) Dále bychom Vám doporučili více využívat Vaši studentskou zónu. V ní najdete nejen nahrávky z hodin, díky kterým si v klidu doma nasimulujete již proběhlou hodinu, zopakujete slovíčka, odpovědi, ale také Vám studentský účet nabízí free testy na prozkoušení svých znalostí, shrnutí gramatiky, nahrané diktáty a mnoho dalšího. V Royal school knihovně máme také široký výběr tenkých beletrií, které jsou odstupňovány podle Vaší úrovně. Samozřejmě můžete také využít Vašich konzultačních hodin, na které máte jako náš student nárok (počet se odvíjí od ochozených trimestrů). Lektor se bude věnovat jen Vám a v případě jakýchkoliv nejasností či nepochopení učiva Vám lektor vše rád vysvětlí. 

5. V čem se liší kurzy Callanovy metody a konverzace? (Dagmar, 25 let)

Callanova metoda je tzv. „přímá metoda“, kde studenti mluví anglicky už od první hodiny. Tato praktická výuka je založená na neustálém tázání se lektora a odpovědích studenta, čímž jsou studenti „nuceni" mluvit prakticky ihned. Na hodinách se učí podle knihy Callanovy metody. Kurzy konverzace jsou doporučovány těm studentům, kteří mají již osvojené základy gramatiky a bohatší slovní zásobu (od stage 6 a vyšší) a na každé hodině se konverzuje na různá témata z knihy, kterou si studenti vyberou.
 

6.Kolik stagí (úrovní) se probere za trimestr? (Lukáš, 28 let)

Stage 1 – 4 trvají v průměru jeden měsíc. Stage 5, 6 i 7 obsahují bohaté množství základní i složitější gramatiky, proto tyto stage trvají zhruba měsíc a půl. Vyšší stage trvají ještě déle a stage 11 a 12 jsou dělány na celou délku kurzu. V posledních úrovních se totiž vstřebává mnoho nové slovní zásoby. Na začátku každé etapy je samozřejmě nastavené tvz. doporučené tempo kurzu tak, aby studenti ukončili kurz stage examem (úrovňovou zkouškou) a řádně tak skončili úroveň, ale v průběhu etapy lektoři přizpůsobují tempo dané skupiny, takže se může stát, že bude skupinka šikovnější a probere i nějaké učivo z následující stage, nebo lektor zhodnotí, že skupince vyhovuje pomalejší tempo s více opakováním, čímž stage nemusí ukončit.

Na jiné vaše otázky rádi odpovíme na níže uvedených kontaktních číslech nebo mailem. Bude nám ovšem největším potěšením se setkat s vámi osobně a pomoci vám tak nastavit váš osobní plán vzdělávání.

ROYALSCHOOL BRNO

Tel: +420 542 210 019, Mobil: +420 731 651 355
Údolní 222 / 5 (1.patro)
602 00 Brno
e-mail: brno@royalschool.cz

ROYALSCHOOL PRAHA

Tel: +420 226 205 255, Mobil: +420 733 502 101
Karlovo náměstí 5 (1. mezipatro)
Palác Charitas, budova KDU-ČSL
128 00 Praha 2
e-mail: praha@royalschool.cz

Přidat komentář