Jak si vybrat kvalitní jazykovou školu

Jak všichni víme, znalost cizího jazyka již patří mezi základní dovednosti. Čím více se svět v posledních letech „zmenšuje“, čím kratší jsou vzdálenosti a bližší kontakty, tím více nám znalost jazyka otevírá možností. Ať už je to možnost uspět nebo třeba jen možnost bavit se.

 

Přinášíme rozhovor s ředitelem jazykové školy P.A.R.K. panem Romanem Kožnarem, který vám poradí, jak na cizí jazyky.

Jak úspěšní jsou studenti jazykových kurzů v následujícím hledání studia či práce?

Důležitým momentem je již to, že se zájemce do jazykového kurzu přihlásí, že si uvědomuje důležitost znalosti cizího jazyka a má ambici se jej naučit. V řadě případů jsme se setkali i s případy, kdy byl například zájemce o práci napoprvé odmítnut kvůli malé jazykové vybavenosti, ale právě to se pro něj stalo impulsem pro aktivní studium a napříště se již úspěch dostavil. Pevná vůle a motivace jsou vždy základním předpokladem úspěchu.

Jak správně postupovat při výběru jazykového kurzu? Na co se především zaměřit?

Výběru jazykového kurzu se vyplatí věnovat opravdu velkou pozornost. Jelikož podnikání v oboru výuky cizích jazyků přešlo před několika lety mezi živnosti volné, může si dnes jazykovou školu otevřít opravdu kdokoliv.

Otázkou samozřejmě zůstává, jak kvalitu školy pozná zájemce o studium. Vybrat si školu například jen proto, že má rozřazovací testy na internetu a „ušetřím“ tak čas, bych nepovažoval za ideální.

Je samozřejmě nejlepší zeptat se ve svém okolí na reference či doporučení na některou jazykovou školu. Pokud tato možnost není, zkuste se podívat, jak dlouho již škola působí, jak širokou má nabídku a v jak velkých skupinách výuka probíhá. Je-li ve skupině více než 10 studentů, bude to mít na efektivitu výuky určitě vliv. A pokud vám škola sdělí, že „skupiny jsou po 20 studentech, ale nakonec jich stejně bude chodit tak deset“, asi sděluje něco i o kvalitě výuky.

Za nejdůležitější bych určitě považoval věnovat čas samotné návštěvě vybraných škol. Už prostředí školy a přístup zaměstnanců vám mnoho napoví. Určitě i laik pozná kvalitu školy podle odpovědí, kterých se mu dostane na otázky: co se mohu za semestr naučit, jaké učebnice se používají, jak se s nimi pracuje atd.

Jak důležitý je lektor ve výuce? Je nezbytné mít lekce s rodilým mluvčím?

Kvalita výuky a úspěch ve studiu stojí a padá se dvěma zásadními věcmi: již zmíněnou motivací a pevnou vůlí a samozřejmě s lektorem. Čeští lektoři by měli mít vysokoškolskou aprobaci na výuku jazyka a rodilí mluvčí minimálně certifikát pro výuku jazyka a alespoň 2-3 roky praxe.

Dobrá škola vám je schopna prezentovat seznam lektorů s jejich vzděláním, praxí, studijními pobyty apod.  Nejlepší možností je vidět nezávazně ukázkovou výuku.
Jedním z opravdu zásadních vodítek pro výběr kvalitní školy je právě to, zda škola na svých webových stránkách uvádí seznam konkrétních lektorů, kteří v ní působí, a nejen obecně prohlašuje, jak jsou všichni její lektoři kvalitní.

Co se týká rodilých mluvčích, jejich role je ve značné míře nezastupitelná. Často říkám, že bez vody se člověk plavat nenaučí. A hodiny s rodilými mluvčími vlastně znamenají ten „skok do vody“ a „první tempa ve vodě“. Nicméně bych chtěl zdůraznit, že podle mého názoru je u většiny kurzů  ideální kombinace českého a rodilého lektora, protože každý z nich má svou nezastupitelnost.

Kolik jazyků Vy sám ovládáte?

Myslím, že slušně ovládám češtinu a slovenštinu. A učím se anglicky, už asi 25 let…:)

Více o jazykové škole PARK najdete na www.jspark.cz.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.

Přidat komentář