Jak se dostat na střední školu v USA?

Jak se dostat na střední školu v USA? Chce to dobrou angličtinu a špetku odvahy

Zažít na vlastní kůži studium americké střední školy, se školními plesy, sportovními zápasy, prostě tak, jak ho vykreslují americké filmy, je snem mnoha teenagerů. A sny se mají plnit zvlášť, když je dnes možné se na americkou „high school“ dostat. Mrkněte na možná úskalí, prostudujte informace o stipendiích, a pak už se vydejte sbírat zkušenosti za oceán!

Jakou střední školu v USA vybrat? Co všechno je potřeba zařídit? Potřebuju americké vízum? Mám nárok na stipendium? A co když ani pořádně neumím jazyk?! Tyhle a další otázky se honí hlavou budoucím americkým středoškolákům i jejich rodičům.

Z jakých středních škol ve Státech můžu vybírat?

Ve Spojených státech vedle sebe fungují dva typy středních škol: soukromé a veřejné. A studovat můžete na obou z nich. Kvalitnější výuku a zázemí poskytují v USA soukromé školy, zároveň u nich ale musíte počítat s vysokým školným.

Naopak na amerických veřejných středních školách, které jsou zařazeny do takzvaného systému SEVIS, můžete studovat za přijatelných finančních podmínek. Studium je možné i na středních školách, které v systému SEVIS nejsou. Studium na nich vám zprostředkuje studentská agentura.

Moje požadavky na střední školu v USA jsou specifické. Co mám dělat?

1231621_10201834419325225_277871168_n
Spojte se s agenturou, která se specializuje na zajišťování pobytů na středních školách v USA. Koordinátoři v těch kvalitních mají nejen osobní zkušenosti, ale i cenné kontakty. A pro špičkovou agenturu není problém zajistit studium na jakékoli střední škole. Bez navýšení ceny programu, protože odměnu agentuře platí sama škola nebo americká agentura.

Máte-li doma talentovaného sportovce, vítěze školních olympiád, nadaného hudebníka nebo umělce, agentura STUDYLINE vám může pomoci i se zajištěním stipendia na soukromé střední škole. To může pokrýt velkou část školného (i na prestižních výběrových středních školách), ubytování a stravování. O jeho udělení rozhoduje nadání, motivace, výsledky písemného testu z angličtiny a pohovoru se zástupci školy.

Jaké jsou základní požadavky pro studium na americké střední škole?

Zájemce o studium na americké střední škole nemusí nutně být premiant ročníku. Oficiální podmínky programu říkají, že studentovi v době nástupu na státní střední školu v USA musí být 15 až 18,5 roku a angličtinu musí ovládat minimálně na úrovni intermediate. Potřeba je dobré hodnocení od učitele angličtiny a také minimálně 222 bodů v jazykovém ELTIS testu.

Mezi podmínky patří i studijní průměr, který nesmí být horší než tři. Student také musí být emocionálně vyspělý a v perfektním zdravotním stavu. Požadavky pro přijetí na soukromou školu jsou podstatně flexibilnější a liší se školu od školy.

Jak začít se zařizováním studia na střední škole v USA?

Pobyty na státních středních školách v USA zajišťují jen státem licencované americké agentury, označované jako J-1 sponsors. A ty mají své partnery i v Česku v podobě studentských agentur. Při výběru agentury vždy dejte na reference studentů, kteří mají pobyt a studium ve Státech za sebou.

Informací bude spousta a orientace v nich nelehká. Kvalitní agentura vám ale pomůže. Pomocnou ruku podá i při vyřizování víza, nákupu letenky nebo na školení před odletem. Rodiče pak právě od agentury dostávají informace o tom, jak si jejich ratolest vede. A v případě jakýchkoli (i drobných) trablů dokáže studentovi pomoci i přímo na místě. Ať už půjde o administrativu ve škole nebo „nesednutí si“ s hostitelskou rodinou.

Jaké jsou formality pro úspěšné vyřízení studia?

Zájemci o studium absolvují už zmíněný ELTIS test a krátké interview. To ověří schopnost mluvit a porozumět a také gramatiku. A pak už je na řadě „jen“ administrativa – vyplnění přihlášky do programu, zdravotní prohlídka, zajištění potvrzení od školy, hodnocení od učitele angličtiny, vyřízení víza a mnoho dalších kroků při vyřizování pobytu.

studenti1

Jak je to se stipendiem? Kdo na něj má nárok?

Plánujete-li studium na prestižní soukromé střední škole v USA a máte výrazně nadprůměrné studijní výsledky (případně sportovní, umělecký, hudební nebo jiný talent), agentura STUDYLINE vám pomůže se zajištěním stipendia, které vám pokryje část nákladů na školné, ubytování a stravu. Stipendium ročně získá mnoho Čechů. Čeští stipendisté jsou ve Státech obecně velmi úspěšní. A velká část z nich v budoucnu pokračuje i ve studiu na zahraniční univerzitě.

Co když neumím jazyk?

S bídnou angličtinou na americké střední škole studovat nemůžete, ale vyrazit do USA můžete na jazykový kurz. A na výběr máte opět z několika variant. Cenově výhodné jsou semestrální kurzy v délce 20 až 26 studijních týdnů, nebo kurz, který trvá 32 studijních týdnů, tedy celý akademický rok. A díky němu a velké intenzitě výuky se můžete v jazyce zlepšit až o tři jazykové úrovně.

Studovat angličtinu však můžete i kratší dobu. Velmi populární jsou dvoutýdenní kurzy pro mládež nebo pro dospělé. Pro začátečníky i pro velmi pokročilé. Individuální nebo skupinové. Vycestovat do USA můžete i na přípravný kurz, pokud plánujete skládat některou z mezinárodních zkoušek, jako jsou anglické FCE, CAE a CPE nebo americký TOEFL.

A protože život není jen o studiu, můžete si k lekcím angličtiny přidat ještě lekce golfu, tenisu, tance nebo třeba vaření.

Co potřebuji k jazykovému kurzu v USA?

new-york
Nejdůležitější roli při výběru kurzu hrají finance. Cena jednotlivých kurzů se přirozeně liší podle jejich délky, lokality, úrovně a dalších parametrů..

Pokud namísto studia na střední škole v USA zvolíte jazykový kurz, nečeká vás složitá administrativa ani zdravotní prohlídka. Vyřídit si ale musíte studentské vízum osobně na americké ambasádě. I s vyřízením jazykového kurzu vám může pomoci agentura, která kromě kurzu zajistí i ubytování, cestovní pojištění nebo letenky.

Chcete studovat na střední škole v USA nebo do USA vyrazit na jazykový kurz? Obraťte se na agenturu STUDYLINE, která pro vás sepsala tento článek a která na českém trhu úspěšně funguje už od roku 1999. Zkušení a vstřícní zaměstnanci vám poradí, jak na studium střední školy v USA, a poskytnou informace o jazykových kurzech v USA. Vydejte se do některé z poboček v Praze, Brně, Plzni a Liberci a udělejte první krok ke svému snu!

Přidat komentář