Jak na levný výběr hotovosti v zahraničí

Pokud často nebo občas cestujete do zahraničí, potřebujete i hotovost a je škoda platit bankám za drahé výběry. Vybrat z bankomatu v zahraničí není žádné umění, to zvládne každý.
Vybrat peníze levně, což znamená za co nejlevnější poplatky, už snadné
není.

Následující tipy vám pomohou snížit bankovní poplatky za výběr hotovosti v zahraničí. Jsou určeny především pro ty, co cestují pravidelně a často a potřebují se levně dostat k hotovosti. Jestli si svoji platební kartu vezmete s sebou do zahraničí a jednou za rok s ní tam vyberete hotovost z bankomatu, jsou tyto tipy pro vás bezvýznamné a nevyplatí se vám uvažovat o "levné" platební kartě.

Výběr v zahraničí je drahý, ale ne vždy

Výběr debetní kartou vydanou k vašemu účtu vás v zahraničí přijde v průměru na 1 % z vybírané částky, minimálně však 100 Kč. Výjimkou není ani částka min. 140 Kč (eBanka). Přesto lze najít několik tipů, se kterými lze levně vybírat v zahraničí.

 

Česká spořitelna

S platebními kartami České spořitelny lze levněji vybírat z bankomatů bank finanční skupiny ERSTE. Výběr z takovéhoto bankomatu stojí 25 Kč + 0,5 % z částky. Je to použitelné spíše pro cesty do jihovýchodní Evropy, než do světa. Bankovní skupinu ERSTE najdete v těchto zemích:

  • Slovensko – Slovenská sporitel’ňa

  • Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko a Srbsko – Erste Bank

  • Rumunsko – Banca Comerciala Romana

  • Ukrajina – Bank Prestige

Československá obchodní banka

S platebními kartami ČSOB můžete vybírat ze všech bankomatů ČSOB na Slovensku za cenu 5 Kč, ale v ostatních zemích už platíte běžný poplatek za výběr v zahraničí. Na Slovensku mohou z bankomatů ČSOB vybírat levně i klienti jiných finančních společností, kterým vydává platební karty ČSOB (např. Fio, Oberbank, Volksbank atd.).

Volksbank

Přestože vydavatelem karet od Volksbank je Československá obchodní banka, má Volksbank v nabídce jednu specialitu zaměřenou pro časté cestovatele, a tou je tzv. Holiday karta. Jde o čipovou debetní kartu Maestro a podmínkou vydání této karty je mít balíček služeb Fit konto (39 Kč měsíčně), Styl konto (89 Kč měsíčně), program Exclusive (199 Kč měsíčně) nebo Free konto pro studenty (zdarma), Holida karta je poté vydána zdarma. K běžnému účtu jinak stojí 200 Kč ročně. Smutnou zprávou je, že k Aktiv kontu, které se prodává ve Volksbank Shopech nelze Holiday kartu vydat. Za výběr hotovosti Holiday kartou v zahraničí se platí paušál 29 Kč za každý výběr z bankomatu, což je nejlepší cena na trhu. Jestliže si poběžíte hned založit účet do Volksbank, moc se neradujte, protože novým klientům nastaví Volksbank pro začátek na tuto kartu denní limit ve výši 5 000 Kč.

Diners Club

Charge karta Diners Club má jednotný poplatek za výběr z bankomatů, ten je vždy 4 % z částky bez ohledu na její výši i měnu. Pomyslně tak za výběr hotovosti v ekvivalentu 10 000 Kč zaplatíte poplatek 400 Kč, na druhé straně za výběr "drobných" ve výši 100 Kč dáte jen 4 Kč. Karty Diners Club jsou skvělým pomocníkem v zahraničí právě při potřebě drobné hotovosti, protože nemusíte hledat bankomat "své" finanční skupiny a cena je jednotná. Diners Club využívá bankomatové sítě Cirrus (MasterCard).

Finta zvaná cash advance

Pro výběr hotovosti lze v nouzi využít i službu cash advance, díky níž obdržíte hotovost na pokladně bank a směnáren. Tato služba je však až na výjimky draze zpoplatněna, často vyšším poplatkem, než za výběr z bankomatu.

Mezi výjimky patří debetní karty CitiCard od Citibank (brand Maestro), které službu cash advance "neznají", takže takovýto výběr je vždy zpoplatněný jako výběr z bankomatu (tzn., že když si kartou Maestro vydanou Citibank vyberete hotovost na pokladně eBanky, stojí vás to 14 Kč). Další výjimkou jsou karty Diners Club, které nerozlišují způsob výběru hotovosti.

Poslední výjimku najdeme u německé banky Volksbank Löbau-Zittau, která působí i v České republice. Tato banka u své debetní karty Maestro (tzv. "ec karte") rovněž nezná pojem cash advance, proto tuto transakci vnímá jako platbu kartou. Je-li tato transakce v eurech, je zdarma, v opačném případě je zpoplatněna v přepočtu 1 % min. 22 Kč, max. 84 Kč. To znamená, že ze svého německého účtu můžete v Česku vybírat hotovost na pokladnách bank levněji, než při výběru z bankomatu.

Článek jsme převzali z internetového časopisu FinExpert.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad polština, překlad italština, tlumočení němčina a překlady angličtiny.

Přidat komentář