Hledáte kurz? 7 chyb, kterých se vyvarovat!

Chystáte se pustit se s novým rokem do angličtiny? Rozhodli jste se, že to letos již opravdu zvládnete? Dejte pozor, jaký typ kurzu zvolíte. Jinak to mohou být nejen vyhozené peníze i čas, ale zároveň oproti ostatním můžete ztratit dalšího půl roku… Na co byste si tedy měli dát pozor?

1) intenzita (1x – 2x týdně!?)

Vzpomeňte si, jak jsme se učili rodný jazyk. Pamatujete, že jako děti jsme každý den znovu a znovu žvatlali a neustále zkoušeli mluvit? Teď si představte, že bychom jako děti mluvili 1x týdně 90 minut… Směšné, že? Pravděpodobně ještě v páté třídě bychom měli problém říct si o chleba. Hledejte tedy kurzy s tou nejvyšší intenzitou, jakou si můžete dovolit, 2x, 3x, 4x týdně vždy na několik vyučovacích hodin. Čím vyšší intenzita, tím lepší výsledky, tím intenzivněji totiž látku používáte a tím více si ji zažijete.

2) rozřazovací testy (on-line!?)

Nabízí vám škola rozřazovací testy on-line? Pozor! Není nic horšího než se dostat do špatné úrovně, kde jsou buďto všichni lepší, takže si připadáte jako blbec, nebo jste naopak daleko před nimi a většinu hodiny se nudíte. Pro skutečně objektivní posouzení vaší úrovně nestačí písemný, navíc zaškrtávací test, kterých je na internetu spousta. Kde je pak vaše schopnost samostatně sestavovat věty? A co vaše schopnost mluvit? Pro správné rozřazení do úrovně by rozhodně neměla chybět ústní část, tedy krátký osobní pohovor v angličtině.

3) metoda výuky (učebnice x mluvení)

Jakým způsobem bude výuka probíhat? Kolik času z hodiny se budete zabývat teorií a kolik času budete skutečně mluvit? Na mnoha školách studenti tráví až příliš času teorií, vyplňováním gramatických cvičení, překlady článků atd., ale tím získávají pouze pasivní znalost angličtiny. To nestačí k tomu, aby pak byli schopni používat jazyk aktivně ve svém životě! Proto větší část hodiny by měla být věnována praxi.

4) ukázková hodina

Navštivte ukázkovou hodinu. Je lépe obětovat 2 hodiny předem, než pak protrpět dalších půl roku v kurzu. Ukázková hodina vám mnohé napoví – Bude vám vyhovovat prostředí ve škole? Jak se k vám zde chovají? Co vám ukázková hodina dala? Nebo to byla spíše náborová schůze, kde vám hned po 10 minutách strkali rozřazovací test a přihlášku do kurzu?

5) sledování výsledků

Ptejte se, jak o vás bude postaráno v průběhu kurzu? Jak budou sledovány vaše výsledky? Je kurz zakončen závěrečným testem? Nechcete přece chodit do kurzu, kde jsou vaše výsledky ponechány napospas osudu…

6) doplnění zameškané látky

I kdyby jste byli tím nejvzornějším studentem, může se vám stát, že na pár hodin z kurzu vypadnete. Co potom? Často to bohužel vypadá tak, že člověk pár hodin zamešká, a zbytek kurzu se nechytá, a tak ho raději opustí… Zjistěte si tedy, jak je možné si zameškanou látku doplnit, zda vám s tím někdo pomůže, můžete si vzít soukromou hodinu s lektorem na doplnění? Nejzrádnější jsou v tomto samozřejmě dlouhodobé, např. půlroční kurzy, kde máte předplaceno na dlouhou dobu, a pokud kurz nedochodíte, je to váš problém.

7) lektoři (kdy rodilí mluvčí? kdy Čech?)

Asi si dovedete představit, že dát začátečníkům rodilého mluvčího, který sice umí anglicky, ale nemůže jim nic vysvětlit, může být velká ztráta času a také to pro vás může být hodně demotivující.
Pokud dosud nejste na úrovni pokročilých, potřebujete si budovat slovní zásobu, automatizovat tvorbu vět, a pracovat na plynulosti projevu, pak má český lektor určité výhody. V případě potřeby vám může vše snadněji vysvětlit a nebude vás zbytečně válcovat spoustou slov a výrazů, kterým nerozumíte. Jednodušší poslech rodilé angličtiny můžete zařadit jako doplněk ke kurzu.

Rodilý mluvčí bude naopak vhodnější pro ty, kteří jsou již na více pokročilé úrovni, mají širokou slovní zásobu a sami již dobře komunikují. Tam už ke komunikaci není češtiny potřeba a rodilý mluvčí je posune v jazyce dál spíše, než-li Čech.

Děkujeme za váš čas a přejeme hodně štěstí při výběru jazykového kurzu.
Srdečně vás zveme na ukázkovou hodinu v jazykové škole LITE, kde se dozvíte řadu dalších tipů pro úspěšné studium angličtiny. Přihlaste se na: www.lite.cz nebo na tel: 222 241 500.

Vaše dotazy ohledně studia angličtiny nám zasílejte na adresu: h.sramkova@lite.cz.

Kontakty

Centrála Praha, LITE Praha
Ing. Hana Šrámková
Opletalova 36
110 00 Praha 1
+420 222 241 500
+420 775 556 996
lite@lite.cz
www.lite.cz

Další pobočky LITE v ČR (viz www.lite.cz)

 

 

Přidat komentář