Hledáme práci v Dánsku

Mnoho lidí zkouší najít krátkodobě či dlouhodobě práci v Dánsku a často slýchám dotazy, jak začít. Rozhodl jsem se proto sepsat stručný návod, který by vám měl pomoci se orientovat v možnostech, které v Dánsku při hledání zaměstnání máte. 

Brigády pro studenty

Zvláštní kategorií jsou studenti, kteří často hledají práci na částečný úvazek jako přivýdělek ke studiu. Nabízí se několik možností. Nejjedodušší ale také asi nejhorší prací je tzv. cleaning, kdy člověk vyvěsí nabídku na úklid do nejbižšího obchodu (Netto, Fakta). Podle zkušeností je naděje na úspěch celkem veliká. Další možností je zeptat se v těchto obchodech přímo na práci, ale často prý vedoucí prodejen požadují znalost dánštiny alespoň na komunikační úrovni.

Určitě se též vyplatí obejít všechny možné restaurace, bary, zábavní parky a podobně. Pokud chce někdo hledat "lepší" brigádu tak doporučuji studentské nástěnky na univerzitách a server jobindex.dk, který má velkou sekci studenter job . Klíčová slova jsou studentermedhjælp, což je něco jako brigádník a studiejob, což znamená brigáda.

Ptejte se okolo sebe

Ideální je samozřejmě hledat práci přes známé, což bývá v nové zemi ale obtížné. Nezbývá tedy než hledat naslepo a k tomu je v dnešní době ideální internet. Pokud sníte o konkrétní práci a zaměstnavateli, pak je nasnadě poslat tzv. nevyžádaný životopis (uopfordret CV). Toto má smysl spíše u malých zaměstnavatelů, kteří nemají HR oddělení. Ve větších firmách je naděje na úspěch touto cestou malá.

Další možností jsou pracovní servery

Zkuste si projít následující webové stránky, které vám mohou pomoci. Počítejte však s tím, že bez znalosti dánštiny se v nich budete obtížně orientovat.

stepstone.dk – jeden z nejlepších se 4 velkými kategoriemi: obchod a marketing, IT a technika, finance a ekonomie, farmacie a biotechnologie

jobindex.dk – také velmi dobrý, slibuje 75% všech dánských nabídek práce, možnost odhadu mzdy v závislosti na vzdělání a praxi

jobbank.dk – server zaměřený na kvalifikované profese

jobzonen.dk – obsahuje též praktické rady a články

dále potom jobfisk.dk, ofir.dk a další.

Článek byl přejat v rámci spolupráce s portálem www.vkodani.cz. Text byl redakčně upraven.

 

Informujte se o možnosti vrácení daní při práci v zahraničí.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do angličtiny, překlady do ruštiny, překlad do němčiny a překlady ceník.

Přidat komentář