Francouzský podcast

Učíte se francouzsky už léta,
ale stále nejste schopni při poslechu odlišit jednotlivá
slovíčka od sebe? Hledáte nahrávky
francouzštiny v MP3 formátu a nevíte si rady v moři
internetu? Pro všechny začátečníky i pokročilé
francouzštináře přinášíme několik tipů pro
francouzský podcast.

 

Než začnete se samotným poslechem, tak si promyslete kolik času chcete nahrávkám věnovat a vyberte si jen 1-2 webové portály, z kterých chcete čerpat. Nemá smysl míchat mnoho různých typů poslechů, jde vám přece o kvalitu a ne kvantitu. (Více o poslechu cizojazyčných textů najdete v článku Jak na poslech…).

Podcast français est facile

http://www.podcastfrancaisfacile.com/
Vynikající stránka s francouzskými podcasty, které můžete poslouchat nejen online, ale také si jednotlivé příspěvky stáhnout ve formátu MP3 a trénovat tak francouzštinu, i když nejste zrovna u internetu.

Rodilý mluvčí čte text obvykle několikrát – různou rychlostí. Porozumění mluveného slova usnadňuje nejen opakování, ale i psaný text, který je u všech audio nahrávek automaticky zobrazován. Výuku francouzštiny podporuje i přítomnost cvičení ve formátu PDF (pouze u některých textů). Svou znalost si můžete otestovat i pomocí doplňovaček a dalších drobných cvičení, na které je odkazováno u poslechu.

Stránka je převážně ve francouzském jazyce, ale pokud tento jazyk dosud neovládáte na mírně pokročilé úrovni a vyšší – nemusíte se bát, že nebudete rozumět. Mnoho textu je doplněno jednoduchými piktogramy (např. pro play, stop) a odkazy, ovládání je proto intuitivní. Místy se můžete potkat i s angličtinou – češtinu ovšem neočekávejte :).

Poznámka: někdy se může stát, že nejde audio nahrávka spustit přímo z internetu – zvolte proto odkaz mp3 pod textem a soubor si uložte. Pak jej můžete přehrát jako vaši oblíbenou muziku ve svém přehrávači.

V pravé části stránky jsou jednotlivé audio příspěvky rozděleny různých kategorií, takže svůj poslech můžete zcela jednoduše zacílit podle toho, co chcete procvičovat a také dle témat, která vás zajímají. Zkuste se naučit nová slovíčka díky „vocabulaire“ či se dozvědět, jak se připravují francouzské palačinky v sekci „cuisine“.

Obtížnost si můžete nastavit v horní části loga – možnosti "debutant", "avancé" případně "intermediaire" (mírně pokročilý). Bohužel tyto informace chybí u konkrétních audio příspěvků.

Francouzsky o Austrálii

http://www.worldlanguagepodcasting.com
Tato stránka se vám bude hodit zejména v případě, že si chcete procvičit více jazyků. Kromě francouzštiny zde naleznete i angličtinu, italštinu, čínštinu a dokonce indonézštinu. Rozsah stránky není příliš široký a úroveň francouzštiny je vhodná spíše pro středně pokročilejší či pokročilé studenty.

Stránka je zaměřena na Austrálii, australskou kulturu, města, kuchyni – zkrátka vše, co se týká Austrálie. To také vysvětluje použité jazyky (francouzštinu kupodivu můžete použít i v Austrálii).
Tématicky je tedy portál omezen, chybí bohužel i přepisy mluvených textů, které usnadňují porozumění.

Příspěvky jsou dlouhé 15-20 minut a obvykle jde o rozhovor dvou mluvčích, kteří diskutují nad nejrůznějšími tématy, která se týkají Austrálie. Pokud je Austrálie vaše hobby – je tato stránka určena přímo vám. Můžete se přihlásit i k odběru novinek pomocí RSS čtečky.

La radio Français

Na internetu najdete mnoho dalších stránek, kde si můžete stáhnout podcasty mnoha rozhlasových pořadů aj. Některé z nich vyžadují stažení zvláštního software, ale obvykle si vystačíte s Winampem.

Pokročilejší uživatelé ocení www stránky francouzských rádií, které obvykle vysílají i na internetu. Podcasty francouzských rádií však mohou poslouchat i ti z vás, kteří ještě francouzštinu neovládají na tak dobré úrovni, aby všemu rozuměli. Stránky jsou však ve pouze francouzštině.

http://www.rfi.fr/radiofr/pages/001/accueil.asp

Pro poslech přímo z www stránek rádia RFI nepotřebujete žádný návod, prostě jednoduše kliknete na „écouter“, což vede k otevření samostatného okna s přehráváním zvuku.

Mnozí z nás však nechtějí jen poslouchat „jakýkoliv“ francouzský zvuk, ale zajímá nás určitá oblast či obor. RFI proto nabízí v levé liště výběr skrze téma (par théme) či dle názvu jednotlivých pořadů (par titre) aj. Po kliknutí na příslušný pořad si můžete zobrazit i archiv pořadu a pomocí možnosti „télécharger“ si příspěvěk stáhnout ve formátu MP3.

Journal en français facile

Stránku http://www.rfi.fr/lffr/statiques/accueil_apprendre.asp ocení zejména studenti francouzštiny, kteří k poslechu potřebují mít psaný text před sebou. Pomocí záložky „lire le script“ si zobrazíte čtený text. Francouzštinu si lehce zopakujete i pomocí poslechových cvičení, které vyžadují podrobnější porozumění textu.

Říkáte, že stále ještě francouzsky nerozumíte? Prozatím nevadí. Francouzštinu můžete vnímat asi tak jako náhodný posluchač barokní hudbu. Nemusíte všemu rozumět, ale stačí nádhernému zvuku naslouchat a ono to přijde. Pokud vytrváte dostatečně dlouho, tak porozumíte – i francouzštině.

Vše o francouzštině na internetu – výukové materiály, kurzy, školy, zkoušky, odkazy, odborné články – francouzština online. Pro poslech francouzštiny zkuste přímo stránky procvičování francouzštiny – poslech a video.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář