Firmy vybírají zaměstnance i na základě výsledku testu TOEIC®

Víte, že v každé třetí nabídce práce na českých pracovních portálech je vyžadována znalost angličtiny? Stále více firem, ať již podnikají v oblasti služeb, účetnictví nebo strojírenství, bere zřetel na výsledky testu TOEIC® a vítá nebo rovnou vyžaduje, aby absolvovaným testem uchazeč o místo svou úroveň angličtiny doložil. Program TOEIC® byl, stejně jako další programy TOEFL® a GRE®, vyvinut vzdělávací společností ETS (Educational Testing Service), která je mezinárodním lídrem v testování úrovně jazykových znalostí. Každý rok je ve více než 160 zemích uskutečněno přes 7 milionů testů TOEIC®, což z něj dělá světově nejznámější a nejrozšířenější test angličtiny.

Test TOEIC® na akademické půdě

Stejně jako ve zbytku světa i v České republice jsou výsledky testu TOEIC® nápomocny coby výstupní podmínka úspěšného absolvování vysokoškolských kurzů anglického jazyka (každá univerzita si však určuje vlastní práh projití). Zásadní je ale hlavně využití v následné praxi.

Student nebo absolvent, jenž přiloží ke svému životopisu výsledky testu TOEIC®, tak informuje potenciálního zaměstnavatele o svých jazykových schopnostech, mezi svými kolegy díky tomu vyčnívá a výrazně si zvyšuje šanci na zisk lepší práce oproti jinak podobně kvalifikovaným kandidátům.

Rovněž studentům, kteří plánují vyjet na stáž přes Erasmus nebo třeba chtějí získat titul MBA přímo v zahraničí a poté si tam i najít zaměstnání, může dobrý výsledek v testu otevřít dveře na univerzitu, do odborné laboratoře nebo na jiné vědecké pracoviště.

Test TOEIC® na pracovišti

Testy TOEIC® jsou uznávány více než 14 tisíci společnostmi, organizacemi a institucemi po celém světě. Zaměstnavatelé využívají výsledků TOEIC® testů v první řadě k ověření jazykové vybavenosti uchazečů o práci. Je-li uchazeč i díky výsledkům v testu TOEIC® přijat, může mu certifikát dále dopomoci třeba k účasti na prestižní služební cestě a v důsledku toho i k povýšení. Pro jednotlivé pozice ve firmě totiž bývá vyžadována různě vysoká úroveň jazykové kompetence, odstupňovaná právě třeba určitým skóre z testu. Netřeba dodávat, že personální oddělení si kvalitních výsledků v jazykových testech velmi cení.

Výhodou testu TOEIC® je jeho objektivita, spolehlivost a mezinárodní rozměr. Před vykonáním testu nemusíte odhadovat, jak moc jste asi pokročilí a podle toho vybírat variantu testu. Test můžete absolvovat, ať jste začátečník nebo vysoce pokročilý. Na motivaci vám může rovněž přidat fakt, že test není možné neudělat. Výsledky TOEIC® testu poslechu a čtení totiž zahrnují celou pokročilostní škálu od 10 do 990 bodů, čímž postihují téměř veškeré jazykové úrovně A1 až C1 podle Společného evropského referenčního rámce.

TOEIC® testy jsou ušity na míru potřebám světového trhu práce a mezinárodním společnostem, a jsou tak užitečnou pomůckou pro studenty a absolventy právě vstupující na pracovní trh. Pokud máte zájem rozvíjet své dovednosti, odpoutat se od ostatních uchazečů o zaměstnání a zvýšit vaše šance na zisk práce snů v mezinárodní firmě, potom neváhejte, zajděte si na test a získejte jazykový certifikát TOEIC®. Může se stát klíčovým faktorem v dosáhnutí vašeho vysněného cíle.

 

Autor: redakce Educational Testing Service (ETS) Global

Přidat komentář