Firemní kurzy prověří kvalitu lektorů

Výuka cizích jazyků ve firmách je v dnešní době stále častěji poptávanou službou jazykových škol. Řada firem také vzdělává své zaměstnance pomocí interních lektorů. Jako u jiných kurzů, také pro firemní klientelu platí, že efekt výuky umocňuje kvalitní a proškolený učitel. Jak se učitelé na tyto kurzy připravuji?

Specifika firemních kurzů

Kurzy pro firmy nabízí jazykové školy a agentury působící téměř v každém větším městě. Vyučují v nich lidé, kteří mají povětšinou vysokoškolské vzdělání pedagogického směru, popřípadě jsou absolventy některého z kurzů zaměřených na metodiku výuky cizího jazyka.

Jejich vzdělání je většinou zaměřeno na vyučování cizího jazyka pro děti nebo dospívající. Je přitom známou skutečností, že většina absolventů jazyků na pedagogických nebo filozofických fakultách hledá své uplatnění právě v jazykových školách, kde se věnují především výuce dospělých. Ta je přitom od výuky dětí a dospívajících velmi odlišná.

Náš tip: Možnost uspořádat výběrové řízení na dodávku firemního jazykového kurzu najdete na www.jazykovky.cz.

Skupina studentů ve firmě má už dva až tři členy, většinou je to maximálně osm studentů. Účastníci jazykového kurzu mnohdy nemohu na hodiny přicházet z důvodu své pracovní vytíženosti pravidelně, někteří studenti mají svůj individuální (one-to-one) kurz. Náplní kurzu nebývá pouze standardně zaměřená výuka, ale také jazyk odborný nebo obchodní. Řekněte, procvičovali jste při angličtině na střední škole, jak se prezentuje konkrétní výrobek nebo jak si sjednat schůzku s zahraničním kolegou?

Příklad programu pro přípravu na výuku dospělých

Ke způsobům, jak vzdělávat budoucí učitele firemní jazykové výuky patří Teacher Trainee Program (TeTP), na kterém spolupracují jazykové agentury sdružené pod hlavičkou Asociace jazykových škol a překladatelských servisů, se sídlem v Liberci. Program je určen zejména studentům a absolventům vysokých škol, kteří se rozhodli věnovat výuce dospělých ve firemních jazykových kurzech.

Budoucí učitelé angličtiny a němčiny se v těchto kurzech formou workshopů vzdělávají jak v oblasti metodiky, tak ve specifické problematice firemního vzdělávání, jako je analýza potřeb studenta, zpětná vazba, individuální kurzy, vyučování specifických dovedností a další. Součástí programu jsou náslechy v hodinách zkušenějších lektorů a také analýza konkrétních příprav hodin.

„Domníváme se, že v Teacher Trainee Programu lektorům poskytujeme důkladnou praktickou přípravu k výuce ve firemních kurzech pro dospělé, na kterou ve většině případů nejsou např. absolventi pedagogických fakult ze školy připraveni,“ uvedla k programu Radka Šabaková, ředitelka Boleslavské jazykové agentury.

Související informace

Vzdělávací programy pro učitele probíhají také na dalších jazykových školách. Dá se říci, že kvalitní jazyková škola se bez podobného programu neobejde. Požadavek na kvalifikaci vyučujících je jedním z deseti pravidel kvalitní jazykové školy, z nichž metodicky vychází Asociace jazykových škol (www.ajsa.cz), která zastupuje 18 velkých jazykových škol.

Mezinárodně zaměřené programy pro vzdělávání učitelů vychází ze specializovaných jazykových zkoušek pro učitele. V oblasti angličtiny to jsou zkoušky CELTA a DELTA. Mezi školy pracujícími s takto kvalifikovanými učiteli patří školy sdružené v systému International House (IH).

K pravidlům AJŠ ČR: Hledejte školy s kvalitními učiteli

K systému International House: Co žádat po učitelích?

Další informace o jazykových zkouškách a certifikátech pro lektory jazykových škol hledejte na www.jazykovezkousky.cz

Své dotazy a připomínky k tématu posílejte na redakce@jazyky.com.

Jazykové školy v konkrétních městech hledejte zde:

Jazyková škola

Jazyková škola Praha

Jazyková škola Brno

Jazyková škola Ostrava

Přidat komentář