ERASMUS – University of Aveiro

Je červen a ze zahraničí se vracejí úspěšní studenti programu Erasmus. Jak se měla naše studentka v Portugalsku? Její zkušenosti vám mohou pomoci při výběru pobytu na příští semestr.

 

 

Jazyková příprava:

Jelikož mým studijním oborem je anglický jazyk, který jsem se rozhodla studovat i Portugalsku, neměla s jazykovou přípravou žádný problém.
Univerzitní lektoři angličtiny jsou většinou rodilí mluvčí, což mě moc potěšilo. Také mimo univerzitu se všude domluvíte anglicky, a to nejen v obchodech a restauracích, ale i s místními obyvateli.

Univerzita nám také v rámci programu nabídla studovat portugalštinu. Mají zde speciální programy pro zahraniční studenty. Tento kurz je naprosto dobrovolný, ale je dobré si ho zapsat. Naučíte se užitečné fráze, které se vám pro život v Portugalsku určitě hodí, zvládnete základní gramatiku, a v neposlední řadě zde potkáte většinu zahraničních studentů. Pokud splníte  75 %  docházky a úspěšně složíte závěrečný test, máte jedinečnou šanci získat mezinárodní certifikát z portugalštiny. 

Systém výuky:

Systém výuky v Portugalsku se nepatrně liší od našeho. Především tím, že vyučovací hodina trvá plných 60 minut. Každý předmět, který se zapíšete z bohaté nabídky, je garantován dvěma hodinami přednášky a dvěma hodinami semináře. Každý předmět se tedy vyučuje 4 hodiny týdně, což  znamená intenzivní studium každého předmětu.

Univerzita v Aveiru používá ETCS kreditní systém obvyklý u nás, takže není vůbec žádný problém s převodem kreditů.

Ubytování a strava:

Získat v Aveiru ubytování na koleji je celkem nereálné. Ale nebojte se ničeho.
Mým velkým štěstím byl můj "Erasmus body" – místní student, ke kterému jste přiděleni a jehož úkolem je vám co nejvíce pomoci do začátku. Díky němu jsem s kamarádkou sehnala ubytování u místních. Ubytování v soukromí se pohybuje kolem 110-160€ na měsíc.
Pokud neseženete ubytování před odjezdem, nezoufejte. V Aveiru je několik studentských hostelů (jejich cena se pohybuje kolem 15€ na noc), tady můžete přečkat prvních pár nocí, spojit se s dalšími zahraničními studenty a hledat bydlení společně. Zahraniční oddělení velmi ochotně pomůže každému najít jiné ubytování, takže maximálně týden po příjezdu najdou ubytování všichni.
 
Menzy jsou na univerzitě hned dvě – stará a nová. Stravuje se tu většina studentů a vřele ji doporučuji. Vaří tu velmi dobře za minimální cenu. Normální oběd tu stoji 1.90€, v ceně je započítána polévka, chléb, hlavní jídlo (většinou ryba nebo jiný druh masa), ovoce, zákusek, pití (voda nebo limonáda) a zeleninový salát podle vlastního výběru.  Extra oběd stojí 2.40€, což je většinou nějaká minutka či specialita. Do menzy se opravdu vyplatí chodit, i když ve frontě strávíte více než 20 minut. Pro představu, jídlo v restauraci se pohybuje od 5€ výše.

Doprava a brigády:

Aveiro má 30 000 obyvatel, z toho 10 000 studentů. Je to malé přímořské městečko, všude dojdete pěšky. Já jsem bydlela až na opačném konci města, ale cesta na univerzitu trvala maximálně 30 minut chůzí. Pokud chcete vyrazit na pláž, musíte nejdříve překonat solnou lagunu širokou 5 km, ale každou hodinu na pláž jezdí autobus (cena cca 3€).

Brigáda nebo práce se velmi špatně shání i místním studentům, takže si troufám říci, že šance jsou nulové.

Cestování:

Každý měsíc se pořádá zahraničním oddělením jeden, někdy i dva výlety. Navštěvují se především velmi známá místa jako Lisabon, Porto, Tomar, ale nezapomíná se ani na přírodní krásy. Výlety jsou jednodenní, cena se pohybuje kolem 20-25€. V ceně je vždy zahrnut autobus, jídlo, vstupné a pokaždé i ochutnávka portského vína. Jednou za semestr se pořádá celovíkendový výlet.

Meziměstská doprava už je trochu problém, záleží jakým vlakem  či autobusem budete cestovat. Nejvíce se vyplatí jezdit osobním vlakem, který sice zastavuje v každé stanici, ale cena jízdenky je poloviční. Například cesta z Aveira do Porta tímto vlakem stojí 1.90€. Osobní vlak do Lisabonu pak 15€.
Jinak moc osobních zkušeností s dopravou nemám, převážně jsme cestovali autem, což je opravdu nejlevnější varianta.

Vízum:

Vstupem České republiky do EU vízová povinnost v Portugalsku není.

Rady a tipy pro studenty:

Pokud máte laptop, určitě si ho s sebou vezměte, vyplatí se vám to. Internet je na celé univerzitě bezdrátový, můžete se tudíž přihlásit všude. Počítačů tu mají dost, počítejte však s tím, že zde často probíhá výuka. Společným problémem všech počítačů je, že mají pouze disketové jednotky a pokud mají CD, tak jen pro čtení, vypalování je ve škole zakázáno. Nejlepším řešením je pořídit si USB flash disk a stahovat si vše na ni.

Naproti katedře jazyků je copy centrum, kde vám většina učitelů nechá potřebné materiály. Kopie A4 stojí O,4 centů.

Pokud si chcete zasportovat v tělocvičně či bazénu, musíte mít potvrzení od lékaře. V Aveiru není lehké ho získat, čekací doba je kolem 2 měsíců. Pokuste se proto navštívit svého lékaře a poprosit ho o nějaké mezinárodní potvrzení.

Závěrem:

Pobyt v Portugalsku byl naprosto úžasný. Nejen, že poznáte jak se vyučuje váš obor na jiné univerzitě a získáte neocenitelný nadhled, ale hlavně si zkusíte žít v jiné zemi, s jinou kulturou a poznáte mnoho zajímavých lidí z celého světa. Erasmové kamarádství pak může přerůst v celoživotní přátelství, které vám otevře nové obzory. Neváhejte a jeďte!
 

Související články:

Intenzivní jazykové kurzy Erasmus EILC

Své dotazy a přípomínky k tématu posílejte na adresu: redakce@jazyky.com nebo přímo autorce na JanaNema@seznam.cz.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář