Dobrovolníci na léto 2014

Komu nestačí trávit léto odpočinkem na pláži a hledá nové formy zkušeností, měl by zauvažovat o účasti na krátkodobém dobrovolnickém projektu, tz. workcampu. Nezisková organizace INEX, která ročně vyšle do světa kolem osmi stovek dobrovolníků, právě představuje nabídku letošních dobrovolnických projektů. Výběr je opravdu široký, v nabídce najdete kolem 2 000 projektů po celém světě.

Mnoho možností, mnoho zážitků

WC_AzerbaijanVyrazit v létě opravovat hrad na Slovensko, pomáhat s organizací festivalu v Itálii, trávit čas se dětmi v uprchlickém centru v Belgii nebo pomáhat s ochranou ohrožených mořských želv v Mexiku, to je jen krátký výčet možností, jak může každý, kdo se rozhodne letos v létě vyrazit na dobrovolnický projekt, získat nové zkušenosti a zážitky.

I letos nabízí INEX-SDA možnost strávit dva až tři týdny na mezinárodním dobrovolnickém projektu – workcampu. „Nabídka je tak rozmanitá, že si každý může vybrat podle svých zájmů, nebo podle místa, které by rád navštívil – celkem je k dispozici kolem dvou tisíc dobrovolnických projektů po celém světě,“ vysvětluje Jana Koňasová, koordinátorka workcampů za INEX-SDA. Letní dobrovolnické pobyty nejsou ale jen o pracovních výkonech, neoddělitelnou složkou je také poznávání a získávání nových zkušeností, kultur a zvyklostí.

WC_ReckoWorkcampy jsou nejčastější formát dobrovolnického projektu, který mladí Češi volí. Ročně jich vyjíždí kolem 750 do různých koutů světa, aby ve skupině 5-20 dobrovolníků z jiných zemí podpořili neziskové projekty přispívající k životu a rozvoji lokálních komunit. „Workcampy, které na dva až tři týdny svedou dohromady lidi z různých zemí, kteří by se třeba jinak vůbec nepotkali, jsou jedinečným prostředkem pro poznávání, získávání nových zkušenostní, rozvoj schopností a procvičení cizích jazyků,“ uvádí některé důvody, proč lidé na workcampy jezdí, Jana Koňasová. Dobrovolníci jsou výměnou za jejich čas a energii obstaráni pořádající organizací stravou a ubytováním v místě projektu. Dopravu si již každý zajišťuje a hradí sám.

Zkuste si to!

Pro ty, kdo si nejsou účasti na workcampu jistí, připravili dobrovolníci organizace opět příležitost vyzkoušet si, co to znamená dobrovolnická práce v rámci kampaně Spring of Volunteering. Během dubna se mohou zájemci těšit na tematické akce v podobě jednodenních dobrovolnických dnů, tzv. mikroworkcampů, společné setkání se stávajícími dobrovolníky či na debatu o dobrovolnictví v zemích tzv. globálního Jihu. „Chceme všem, kdo přemýšlí o dobrovolnickém pobytu v zahraničí, ukázat, že to není nic složitého. Je to jen o odhodlání vyrazit, které se tím, co všechno na workcampu zažijete, stonásobně vrátí,“ vysvětlil koordinátor kampaně Ondřej Bradáč, který má sám bohaté dobrovolnické zkušenosti.

Více informací o workcampech, jejich aktuální nabídku, ale i on-line přihlášku naleznete na www.inexsda.cz.

Zdroj: Nazkušenou.cz

Přidat komentář