Dánština na internetu

Dánsko patří k nejmenším severským zemím, ale přesto má vynikající pověst v oblasti kultury a umění. Výborná dánská kuchyně, design a architektura tak každoročně do Dánska přilákají mnoho turistů. Pokud byste se i vy rádi do Dánska podívali či se vám jen líbí dánský jazyk, jsou následující informace o dánštině na internetu vhodné právě pro vás.

http://dkheadlines.com/learndanish.htm
Pro začátek nalzenete na této stránce stručné informace o dánštině – její odlišnosti od ostatních severských jazyků, základní gramatiku a výslovnost. Tyto informace se vám hodí zejména jestli o studiu dánštiny teprve uvažujete a potřebujete pouze stručný přehled.
Stránky jsou bohužel psány v angličtině.
 

http://www.adl.dk/
Pokud dánsky už umíte a chcete blíže poznat dánskou kulturu, naleznete na těchto stránkách užitečný archiv dánské literatury – autory, jejich životopisy a ukázky z jejich děl. Můžete si vybrat ze tří možných způsobů řazení – podle historického období a uměleckého směru, abecedně podle názvu knihy nebo jména autora.
Vhodné spíše pro pokročilé dánštináře.

http://www.dicts.info/ud/czech.php

Potřebujete-li rychle najít překlad slovíčka do dánštiny, podívejte se na tuto stránku, kde naleznete anglicko-česko-dánský slovník. Slovní zásoba v dánštině je bohužel značně omezená, některé výrazy slovník vyhledá v anglicko-české variantě a dánskou nenabídne.
Vhodné zejména pro začátečníky.

http://www.slunecnice.cz/sw/ceske-slovniky/dan-cze/
Dánsko-český
slovník ve formě softwaru se bude určitě hodit začátečníkům nebo těm, kteří potřebují
něco jen příležitostně přeložit. Na této stránce je volně ke stažení.

http://www.um.dk/um_files/Denmark/maps/DK_UK_1.swf
Pokud chcete využít své znalosti dánštiny v praxi a uvažujete o cestě do této ostrovní země, určitě se vám bude hodit interaktivní mapa Dánska. Po kliknutí na okres či město se ve vedlejším okně zobrazí bližší informace o regionu spolu s fotografií apod. Bohužel systém funguje pouze v Internet Exploreru, uživatelé ostatních prohlížečů budou mít pravděpodobně s chodem stránek problémy.

http://www.cphpost.dk
Chcete se dozvědět něco o současném dění v Dánsku? Podívejte na stránku těchto kodaňských novin. Samozřejmě je nutná pokročilá znalost dánštiny.

http://www.transparent.com/games/wordseek/Danish_wordseek.htm?
uwl=daedays.uwl

Malé ale užitečné zpestření na konec. Pokud zastáváte staré heslo „Škola hrou“, podívejte se na tuto stránku, kde si můžete rozšířit svou dánskou slovní zásobu vyluštěním osmisměrky. Během hledání výrazu se vám zobrazuje i anglický význam hledaného dánského slovíčka. Když si ho po dobu hledání budete pilně opakovat, můžete si být jisti, že si ho na konci budete pamatovat.
Tato stránka opět je v angličtině.

Podobné články:

Italština na internetu – slovíčka

Čínština na internetu

Španělština na internetu – gramatika

Francouzština na internetu 

Norština na internetu 

Další tipy na jazykové vzdělávání online můžete nalézt na konkrétních jazykových webech:
Angličtina online
Němčina online
Francouzština online
Italština online
Španělština online 

Přidat komentář