Co žádat po učitelích?

Pro jazykové školy nebývá úplně snadné vyhovět poptávce po kvalitních učitelích. Jedním z řešení, která se jim nabízí, je účast v některém z mezinárodních sdružení nebo asociací. K takovým organizacím patří International House World Organisation (IHWO).

Výměny učitelů: plus pro kvalitu školy

IHWO sídlí ve Velké Británii a momentálně sdružuje 140 škol. Poskytuje jim výukové know-how, připravuje školení pro učitele a manažery škol, a zároveň dohlíží na kvalitu výuky. Jedná se o neziskovou organizaci, která veškeré příjmy z prodeje licencí investuje do výzkumu a nových produktů.

Na systém výměn učitelů ve školách International House jsme se zeptali Pavly Milerski, která působí jako Director of Studies v jazykové škole ILC INTERNATIONAL HOUSE Brno.

Jakou kvalifikaci potřebuje učitel, aby mohl učit na škole zařazené do systému International House?

Minimálně mezinárodní cambridgeský certifikát CELTA. Potom pokud možno vysokoškolské vzdělání. Záleží také na jeho praxi. Jsme rádi, když je učitel zkušený, ale bereme i učitele, kteří jsou čerství absolventi CELTy. Ty potom školíme sami. Nový učitel má zpravidla k dispozici tzv. mentora, který mu pomáhá s přípravou na hodiny atd. Poskytujeme učitelům vzdělávací semináře, systém hospitací a praktickou oporu v konzultacích s lektory, kteří učí podobné spektrum kurzů.

Obecně platí, že existuje určité IHWO know-how, které soustřeďuje poznatky dostupné pouze pro pracovníky IH škol. Toto know-how IHWO poskytuje svým školám v rámci licenčních poplatků. Mimo to existují kurzy, které poskytuje IHWO jako placené produkty. Ty školy mohou zakoupit a nabídnout je veřejnosti.

Jak probíhají výměny učitelů v rámci škol International House?

Během dubna ředitelé studia (Director of Studies) v jednotlivých školách vyplní formuláře a učitelé, kteří mají zájem o tranfer, jim sdělí prioritu svých tří požadavků na místo, kde by chtěli učit. Teprve až se vyřídí jejich požadavky, mohou školy v červnu otevřít místa pro jiné zájemce o práci. Učitelé mají v rámci systému výhodu v tom, že jejich požadavky jsou přednostní. Školy zase ví, že učitelé žádají jenom o určitý počet míst. Navíc dostanou reference na učitele z jeho minulého působiště. Nevadí, když učitel pracuje dva roky v Brně, rok v Bangkoku a rok v Berlíně – v rámci sítě IH se mu zkušenosti neztrácí, ale sčítají.

Může český učitel odjet do zahraničí?

Všichni Director of Studies se jednou ročně scházejí na konferenci v Londýně, kde si předávají informace a dále se školí. Také díky inspekcím prováděným zástupci IHWO existuje záruka kvality v systému, neboť školy musejí splňovat velkou řadu poměrně přísných kritérií k udržení licence. Pokud český lektor přichází z IH školy, jde s ním tedy řada referencí a má tak výhodu před někým, kdo by přicházel zvenčí.

Letos pořádáte druhý ročník konference One-Day Teachers’ Conference. Co je jejím smyslem?

Jedná se o akci, určenou učitelům anglického jazyka převážně ze středních škol. Na konferenci se naši lektoři realizují ve formě workshopů, krátkých ukázek základních výukových metod apod. Počet účastníků je omezen na 80. Program konference je koncipován tak, aby byl pro učitele zpestřením, a to zejména poskytnutím ukázek praktických aktivit využitelných při výuce. V Brně je spousta středních škol, ale na většině z nich není pro vzdělávání nebo další aktivity pro učitele dostatek času.

Související odkazy

Další informace o One-Day Teachers‘ Conferenci najdete v našem Přehledu akcí. Stránky organizace IHWO najdete na adrese: www.ihworld.com.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady němčina, překlady polština, překlady ruština, překlady španělština.

Přidat komentář