Cizí jazyk už ovládáte a co dál?

Máte za sebou roční pobyt v zahraničí, složili jste zkoušku stupně C1, zkrátka vaše angličtina (či jakýkoliv jiný jazyk) je na vysoké úrovni. Energii a čas, které jste věnovali výuce cizího jazyka, teď hodláte dát třeba do zahradničení či pravidelnému večernímu běhu. Dejte však pozor, cizí jazyk je jako svaly. Jakmile je netrénujete, ztratíte sílu.

Zeptejte se jakéhokoliv vrcholového sportovce. Týden, dva po vrcholu sezóny sice relaxují a jejich sportovní aktivity se omezují na plážový volejbal a výlet na kole, pak se však vrací k tréninku, aby svoje výkony další rok obhájili.
Cizí jazyk je na tom podobně. Nepoužívané fráze se vytratí z paměti, zapomenete gramatické jevy a slovíčka. Nejvíc se vytrácí schopnost plynulé konverzace a pružnost reakcí v mluvené komunikaci.

Zaměstnavatelé chtějí angličtinu, ale jakou?

Mezi zaměstnavateli je znalost cizího jazyka žádaná, mějte však na paměti, že o svůj cizí jazyk musíte především pečovat vy sami. Může se stát, že požadavek „výborná znalost angličtiny“ v inzerátu, znamená, že budete denně hodinu mluvit anglicky s rodilým mluvčím. Možná však budete jazyk potřebovat 1x měsíčně, kdy bude psát e-mail kolega ze zahraniční pobočky.

Někteří zaměstnavatelé umožňují navštěvovat jazykové kurzy. V případě firemních kurzů platí obecně známé pravidlo o jazykových úrovních. Pokud budete chodit do třídy s pokročilými studenty, budete je brzdit a vaše (ne)schopnosti vás demotivují. Naopak ve třídě, kde ostatní budou o řád níž se nic nenaučíte a opět ztratíte motivaci.

Intenzivní jazykové kurzy

Víkendové či týdenní jazykové kurzy jsou ideální možností, jak oprášit svoji angličtinu před důležitou služební cestou v zahraničí nebo před přijímacím pohovorem v cizím jazyce. Nepočítejte však s tím, že nově nabyté znalosti ve vaší paměti zůstanou dlouhodobě. Intenzivní krátkodobý trénink je zkrátka jen jedním z prvků přípravy, nikoliv jeho stěžejní pilíř.

Jak si udržet znalost cizího jazyka

Některé následující tipy jste určitě využili při výuce cizího jazyka. Nyní jste však odložili učebnice a je čas se bavit. Vyberte si zejména ty aktivity, u kterých se nebudete nudit.

  • Čtěte v originále. Jestliže je literatura vaším koníčkem, zařaďte mezi české knihy také ty cizojazyčné. Pokud se necítíte přímo na Jane Austenovou v originále, vyberte si některé z převyprávěných děl. Třeba Penguin readers publikuje upravené příběhy v různých úrovních pokročilosti. Nebo zvolte knihu, kterou jste kdysi četli v češtině. V cizím jazyce si připomenete děj a zároveň se v textu nebudete ztrácet, protože máte zhruba představu, o čem je zápletka. Ideální zejména pro ty, kteří dojíždějí do práce vlakem (či autobusem, ale tam je čtení trochu problematické).
  • Poslouchejte. Tato aktivita patří (stejně jako ta předchozí) mezi ty pasivní, dá se však provozovat téměř všude. A znovu je ideální pro dojíždění do práce (jestliže sebou ráno a večer nevezete vřeštící děti). Někdo poslouchá ranní zprávy BBC v angličtině, jiný zase volí audioknihy (navíc dobré jako prevence proti unaveným očím). Z poslechu si můžete udělat svůj pravidelný večerníček, kdy vám patnáct minut do uší bude ševelit anglicky mluvící hlas.
  • Sledujte filmy. Tento tip určitě znáte. Dívejte se na filmy v originále (případně s titulky v cizím jazyce). Pokud vás baví seriály, ještě lépe. Příběh jednoho dílu bývá jednodušší k pochopení a navíc trvá kratší dobu.
  • Pište. Najděte si kamaráda na dopisování nebo si začněte psát blog v cizím jazyce (komentáře čtenářů vám mohou opravit kromě názorů i právě ten cizí jazyk :). Čtěte zahraniční blogy a také články komentujte. Donutí vás to vyjádřit své názory ke konkrétnímu tématu.
  • Mluvte. Asi nejobtížnější a zároveň nejlepší způsob, jak si cizí jazyk udržovat na určité úrovni. Zejména na malém městě těžko najdete rodilého mluvčího, který s vámi bude každý čtvrtek chodit na čaj. Zkuste využít internet a když už budete hledat kamaráda na dopisování, domluvte si po několika dopisech schůzku na Skype. Obyvatelé velkoměst mohou využít přílivu zahraničních studentů, kteří studium v České republice, vyhledávají. Ukažte jim nejzajímavější místa města a můžete jim přitom cizojazyčně převyprávět naše pověsti.
  • Vyberte si „jiný“ jazykový kurz. Pokud je úroveň vašeho cizího jazyka opravdu vysoko, nechoďte do běžných jazykových kurzů, jestliže opravdu nejsou cíleny na pokročilé uživatele. Vyberte si nějaký specializovaný kurz, který sice upevní vaše dosavadní znalosti, ale naučí vás i nové. Nejčastěji můžete narazit na různé obchodní či marketingové kurzy.

A nezapomeňte, že pravidelné opakování po kratších úsecích je mnohem lepší než tři hodiny jednou za týden. Inu cizí jazyk je jako sport. Takže až půjdete večer běhat, dejte si do uší třeba Born to run v originále (audioverzi :).

 

 

 

Přidat komentář