Civis Mundi Sum – Jsem světoobčan!

Hlavním problémem, který doprovází většinu mladých lidí, kteří hledají práci na současném trhu práce, je nedostatek jejich pracovních zkušeností. Jenže to se podobá tak trochu Hlavě 22. Jen velmi těžko se shání pracovní zkušenosti, pokud nejsou zaměstnavatelé ochotni přijmout člověka, aby nějaké zkušenosti vůbec získal.

Navíc do nedávna stačilo vysoké vzdělání na to, aby mladý člověk získal své první zaměstnání. Bohužel už tomu tak v dnešní době vůbec není. Naštěstí pro budoucí zaměstnance, se požadavky pro potřebné dovednosti na pracovišti mění. Mnoho expertů se shoduje na tom, že dovednosti na pracovišti 21. století se od těch předchozích generací výrazně změnily. A pro nadšené studenty jazyků, se mnoho těchto dovedností dá naučit právě z výuky cizího jazyka, a to obzvláště výuky cizího jazyka v zahraničí. Přiblížíme si tedy některé nutné dovednosti, a jak vám výuka cizího jazyka v zahraničí pomůže se tyto dovednosti naučit.

Kritické myšlení a řešení problémů

Potřebovali jste se někdy vyjádřit v cizím jazyce, ale neměli jste na to dostatečnou slovní zásobu? Jak jste postupovali? Pravděpodobně jste se snažili problém nějak vysvětlit – vysvětlením a popisem daného problému jste dosáhli, čeho jste potřebovali. Takové dovednosti můžete uplatnit i na pracovišti – řešení každodenních problému je jen málokdy přímočaré a jasné.

Rychlost a přizpůsobivost – to znamená rychle přemýšlet a dokázat čelit jakýmkoliv problémům. Dokáže vás výuka jazyka v cizině tuto dovednost naučit? Určitě ano! Jako příklad se někdy zkuste zorientovat v londýnském metru ve špičce a zkuste vysvětlit místním chvátajícím Londýňanům, kam se potřebujete dostat. To je opravdu pořádný test vaší rychlosti a přizpůsobivosti!

Přístup a analýza informací – je sobota a právě jste přijeli do New Yorku. Chtěli byste si naplánovat zajímavý večerní program. Co uděláte? Můžete zkusit internet, přečíst si noviny nebo se zeptat místních na radu. Všechny tyto dovednosti jsou základní průpravou do světa pracujících – a to, že tuto průpravu absolvujete v cizím jazyce, z vás dělá kvalifikovanějšího kandidáta.

Spolupráce napříč kulturami – v tomto případě je příkladů a možností nepřeberné množství: musíte vysvětlit hostitelské rodině, že nejíte vepřové, máte problém s vaší výukou a potřebujete si promluvit s ředitelem školy, seznámili jste se ve třídě s dalším cizincem, ale ještě se nedokážete plynně dorozumět. Všechny tyto výzvy jsou jen minimem tohoto, co vás čeká ve „skutečnosti“ a to, že je dokážete zvládnout, je rozhodně skvělá průprava.

Uvedl jsem zde jen pár příkladů dovedností, které jsou v dnešní době potřeba, a přiblížil jsem, jak vám výuka cizího jazyka v zahraničí některé z nich pomůže dosáhnout. Takže až skončíte váš jazykový kurz a půjdete na pracovní pohovor a váš potenciální zaměstnavatel se vás zeptá, jaké dovednosti máte, můžete říct, že výuka jazyků vám pomáhá čelit výzvám současné společnosti a neustále se měnícího světa. Před dvěma tisíciletími se lidé chlubili slovy: „Civis Romanus Sum“ (Jsem římský občan). Dnes mohou studenti cizích jazyků s hrdostí prohlásit: „Civis Mundi Sum“ (Jsem světoobčan)!

Autorem článku je Will Gathings, ředitel ESL Jazykové pobyty zajišťující jazykové kurzy v zahraničí. ESL je švýcarský specialista na jazykové kurzy v mnoha zemích světa. Existují nepřeberné možnosti studia v zahraničí, s ESL si vyberete jazykový kurz ve více než 160 destinacích světa. Zajímáte se o jazykový kurz pro mládež, jazykové kurzy pro dospělé, kurzy i s možností stáže nebo placené práce v zahraniční firmě či o intenzivní jazykové kurzy pro manažery a profesní odborníky? ESL je řešení. Spojte se se světem!

 

Přidat komentář