Cambridgeské certifikáty pro nevidomé

Pokud patříte k nadšeným studentům angličtiny a rádi byste získali osvědčení o svých schopnostech například v podobě zkoušky FCE přes British Council, ale zrak není právě vaší doménou, přesto máte stejné šance jako ostatní uchazeči.

Lukáš Hosnedl se jako student Gymnázia pro zrakově postižené v Nových Butovicích v Praze intenzivně věnoval studiu anglického jazyka. Díky povzbuzování ředitele školy a zároveň i jeho učitele angličtiny se odhodlal přihlásit na cambridgeskou zkoušku z angličtiny – FCE (First Certificate in English).

Zkoušku skládal na počítači vybaveném hlasovým výstupem a Braillovým řádkem. Na vypracování každé samostatné části testu měl v souladu se směrnicemi dvojnásobný časový limit, takže bylo-li např. na writing běžně vyhrazeno 90 minut, mohl využít až 180.

„Zrovna psaní mi však zabralo zhruba asi jen dvě třetiny běžně určeného času,“ vzpomíná Lukáš. „I přesto, že jsem nakonec nevyužil zdaleka všechen povolený čas, mi ale zodpovězení všech otázek ze všech částí testu trvalo zhruba od půl desáté ráno do čtyř hodin odpoledne a všechny přestávky dohromady zabraly odhadem hodinu. Dokud jsem s každou jednotlivou částí neskončil a nebyl ochoten výsledek svého snažení prohlásit za definitivní, zapisoval jsem své odpovědi do vlastních souborů mimo zadání, a teprve když jsem byl hotov, přepsala je asistentka British Council do daného formuláře.“

Ústní část zkoušky pak už absolvoval spolu s ostatními kandidáty. Na té nebylo nic složitého, nebyla potřeba jakákoli asistence či přizpůsobení průběhu, protože se jednalo jen o „příjemné popovídání“ se zkoušejícím – rodilým mluvčím o určitých modelových situacích.

„V den zahájení mého prvního akademického roku jsem se stal šťastným majitelem First Certificate in English,“ usmívá se Lukáš. „Můj dojem z komunikace s pracovníky zkouškového oddělení i samotný průběh zkoušky byl výborný. V současnosti s British Council domlouvám svou registraci na zkoušku CAE".
 
Pro uchazeče se speciálními požadavky na průběh zkoušky, jako jsou například kandidáti se sluchovými nebo zrakovými poruchami či specifickými poruchami učení, zajistí British Council speciální průběh zkoušky (včetně upravených materiálů).

„V roce 2010/2011 jsme zorganizovali zkoušky zhruba pro 30 kandidátů se speciálními požadavky. Nejčastěji se vyskytují požadavky kandidátů s dysgrafii či dyslexií, jsme však schopni vyhovět i kandidátům s tělesným postižením nebo neslyšícím kandidátům.  Nabízíme tuto službu pro všechny typy zkoušek ve všech našich zkouškových centrech. Chtěla bych zdůraznit, že každou žádostí se zabýváme individuálně, osobní setkání před samotnou registrací na zkoušku je samozřejmostí.“ vysvětluje Pavla Stará ze zkouškového oddělení British Council v Praze.

Za tuto službu se neplatí žádné další poplatky. K žádosti je třeba doložit posudek od lékaře – specialisty. Tento posudek musí být vystaven maximálně dva roky před termínem zkoušky.
Kontakt pro více informací: pavla.stara@britishcouncil.cz.

 

Přidat komentář