Bonjour Brno 07

Tímto pátkem bude v Brně zahájen již 13. ročník festivalu francouzské a frankofonní kultury Bonjour Brno. Na programu jsou koncerty různých hudebních žánrů, tři fotografické výstavy, přednášky, filmový festival i turnaj v pétangue. Namísto pravidelné degustace vín letos na návštěvníky čeká ochutnávka francouzských sýrů.

 

Hudba

Festival bude zahájen v pátek 16. března koncertem Francouze Arnauda Cashera aka Da Fresh na Flédě. Nejdná se ovšem o žádného šansoniéra, ale reprezentanta současné francouzské elektornické hudby. Často bývá označován za příští francouzské Daft Punk.

Kdo by raději onen šanson, čeká na něj v úterý 20. března v brněnském klubu Alterna osobitý francouzský chanson v podání Matthieu Vermeulena.
Následují další koncerty směsice různých žánrů a stylů – od world music, přes pop-rock až ke klasické hudbě.

pá 16.3.: Da Fresh (elektornická hudba)
út 20.3.: Vermeulen (šanson)
so 24.3.: Lool (pop-rock)
po 2.4.: Anthony Leroy a Sandra Moubarak (duo pro violoncello a klavír)
st 4.4.: El Gafla (rock s world music)
pá 13.4.: dDamage (elektornická hudba)

Divadlo a tanec

Divadlo bude zastoupeno představením na motivy belgického básníka Verhaerena (út 10.4.) a mezinárodním divadelním festivalem frankofonní mládeže Festivadlo (23.-25.3.). Ze spolupráce s městem Rennes vzešlo představení moderního tance Ladaïnha (pá 30.3.).

Film

Filmová část patří tradičně k nejúspěšnějším prvkům festivalu. Tento rok v kině Art proběhnou
distribuční tituly různých žánrů: dokument (Darwinova noční můra), drama (Pravidelní milenci), animovaný film (Asterix a Vikingové) a další. Nově je doplní nedělní večer krátkometrážních nezávislých filmů v klubu Fléda. Všechny filmy jsou v původním znění s českými titulky.

so 24.3.: Darwinova noční můra, Utajený
ne 25.3.: Asterix a Vikingové
po 26.3.: U konce s dechem
út 27.3.: Pravidelní milenci
st 28.3.: Všichni možní sběrači a já, Nauka o snech
čt 29.3.: Žena mého muže, Angel-A
ne 1.4.: Večer krátkometrážních nezávislých filmů

Výstavy

Výtvarné umění budou reprezentovat tři fotografické výstavy zahájené 20. března. V kavárně „Café 99“ můžete nasát atmosféru bretonského pobřeží Marbihan a v prostorách Alliance Francaise na Moravském náměstí budou vystaveny panoramatické fotografie ke 200. výročí slavné bitvy: Znovu u Slavkova. V obou případech je vstup volný.

Třetí výstava v paláci šlechtičen na Kobližné představí Fading – „pokus o citovou topografii“ dvou autorů inspirovaných mladým francouzským básníkem a jeho plánovaného vydání „citového plánu Prahy“ ve 20. letech.

Přednášky

Dvě přednášky („Legendy Morbihanu a Bretaně“ a „Po stopách krále Artuše a jeho rytířů“) představí jihozápadní obalst magické Bretaně – Morbihan. Následovat budou přednášky na téma architektury pro laickou a odbornou veřejnost („Největší francouzské architektonické památky“ a „Moderna – mýtus nebo skutečnost?“)

Gastronomie a pétangue

Na příznivce francouzské gastronomie tento rok čeká malá změna: každoroční degustaci vín nahradí výlet do světa vynikajících francouzských sýrů. Chcete-li potěšit své chuťové buňky a dozvědět se něco něco z tajů francouzské gastronomie, nenechte si ujít kompletní sýrové menu doplněné kvalitními moravskými víny. Počet stolovníků je omezen, nezapomeňte si proto včas zajistit své místo.

Fanoušci hry pétangue nepřijdou ani letos o oblíbený turnaj pétangue doprovázený ochutnávkou aperitivu pastis. Tu zpestří ukázka u nás málo známé bretaňské hry „palet breton“, doplněná o ochutnávku tradičního cidru z Morbihanu.  

Festival se za svou dvanáctiletou dobu existence stal již nedílnou součástí jarní kulturní nabídky města Brna, například Bonjour Brno 2006 navštívilo pět tisíc diváků. Festival se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Francouzská aliance v Brně je česká nezisková organizace, která jakožto člen mezinárodní sítě Francouzských aliancí (více než 1 000 v celém světě) podporuje šíření francouzského jazyka a frankofonní kultury v Brně a jeho okolí. V jejím čele stojí  JUDr. Otakar Motejl, veřejný ochránce práv České republiky.

Více informací o programu v našem kalendáři akcí či na oficiálních stránkách festivalu www.sweb.cz/bonjourbrno.

icon bb07_brozura.pdf (1.04 MB)  zde je ke stažení brožurka s podrobnými informacemi ve formátu Pdf.

Organizujete také zajímavé akce pro veřejnost? Dejte o nich vědět našim čtenářům! redakce@jazyky.com

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad polština, překlad italština, tlumočení němčina a překlady angličtiny.

Přidat komentář