Barcelona

Barcelona – hlavní město Katalánska, známé díky Gaudího architektuře a fotbalovému mužstvu FC Barcelona. V tomto článku nabízíme přehled míst, která byste neměli minout a přidáváme praktické informace o pobytu v této španělské metropoli. 

I přesto, že jediným úředním jazykem je španělština,  přibližně třetina obyvatel používá katalánštinu. Platí se zde eurem, stejně jako ve většině Evropy. Při návštěvě obchodu může někoho překvapit, že Španělé dodržují takzvanou siestu. Velká část podniků po poledni zavírá, otevřou se opět po čtvrté hodině odpoledne ale zavírají pak až v pozdních nočních hodinách.

Jak do Barcelony

Do Barcelony se můžete vydat autobusem, vlakem nebo automobilem po vlastní ose. Cesta z Prahy je ale dlouhá více než 1 700 kilometrů. Pohodlněji a rychleji ji urazíte v letadle. Na hlavní barcelonské letiště El Prat létá z Prahy hned pět leteckých společností – Vueling, Iberia, ČSA, SmartWings a Wizz Air. Zpáteční letenka Praha – Barcelona vyjde nejlevněji s Wizz Air, červnové termíny jsou k mání od 2 700,- Kč.

Doprava po městě

Jak na levné letenky do Barcelony už víte, nyní se zaměříme na dopravu po městě. Z letiště Barcelona vás na hlavní vlakové nádraží pohodlně doveze příměstský vlak. Cesta trvá čtvrthodinku a stojí 2,2 eura. Barcelona disponuje hustou sítí městské hromadné dopravy. Šest linek metra doplňují tramvaje, autobusy a příměstské vlaky. Jednodenní lístek, zahrnující všechny tyto formy dopravy, pořídíte za 5,9 eura. Druhou možností je zakoupit bloček deseti jednorázových jízdenek, vyjde vás na 7,85 eura. Jedna jízda pak vychází přibližně na 20 korun. Barcelonu ale nejlépe prožijete, budete-li se pohybovat pěšky. Většina nejznámějších památek se nachází v centru a stihnete je obejít i během jediného dne.

Hlavní turistické atrakce

Barcelona – to je především architektura Antonia Gaudího. Díky jeho pracem se obraz celého města na přelomu devatenáctého a dvacátého století zásadně proměnil. Není to jen jeho nejslavnější a dosud nedokončené dílo – katedrála Sagrada Familia. Za návštěvu stojí i rozsáhlý park Güell nebo domy Casa Batlló a Casa Milà.

Pomyslné centrum města je tvořeno náměstím Placa de Catalunya, jemuž vévodí majestátní kašna. Z náměstí vybíhá hlavní třída La Rambla, proslavená zejména bezpočtem pouličních umělců, končící až v barcelonském přístavu šedesátimetrovým sloupem se sochou Kryštofa Kolumba.

Nesmíme zapomenout ani na Olympijský park, nacházející se na kopci jménem Montjuïc. Středobodem dějiště letních Olympijských her v roce 1992 byl monumentální stadion s kapacitou až 67 tisíc diváků. Je zasazen do parku, z nějž je překrásný výhled na celé město a neméně slavný barcelonský přístav. To jej činí ideálním místem na zakončení náročné procházky po městě.

 

Přidat komentář