Asking for help

If you decide to visit an English speaking country, it’s useful to know some phrases that can help you enjoy your trip.Pojďte si s námi zopakovat svoji angličtinu a své znalosti.   

Getting Around

In bigger cities, it’s useful to know how to get from place to place so that you can see the famous sites using public transport. To buy a ticket, you will want to say “Excuse me. Could you please tell me where I can buy a bus/metro ticket?” Of course, the public transport system may be a bit confusing, so you should also ask “Which bus or metro line goes to _______?”

Asking Where Something Is

Using basic services will also be necessary. In this situation, it’s best to say “Excuse me, could you please tell me where the post office is?” You may also want to do some shopping for souvenirs. Asking a question like “Do you know a good place to buy _______?” would help.

Asking For A Recommendation

Entertainment and dining are also very important parts of any holiday. Local people often know best, so try asking these questions: “Could you recommend a good restaurant?” or “Is there a good bar/club/theatre that you could recommend?”

Glossary

site – pamětihodnost, památka
public transport – veřejná doprava
confusing – složitý/matoucí
basic services – základní služby
souvenir – suvenýr
recommendation – doporučení
entertainment – zábava
dining – stravování

Jazyková agentura Channel Crossings
pro vás ve spolupráci se svými lektory připravila celoroční seriál
výukových textů z angličtiny. Máte tak jedinečnou možnost procvičit si
gramatiku, obohatit slovní zásobu i zlepšit konverzační schopnosti.
Každý týden přinášíme jeden aktuální článek. Nezapomeňte – texty jsou
zveřejněny pouze po dobu 14 dní.

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady do angličtiny, překlady němčiny, překlad do češtiny a překlady z francouzštiny.

Přidat komentář