Angličtina s Eyeball of a Rooster

Eyeball of a Rooster je stránka pro studenty a učitele angličtiny, na které mohou jedni i druzí rychle rozvíjet své schopnosti. Jedná se o stránku s menšinovým zaměřením; ER není určena pro každého, kdo se jen tak rozhodne naučit anglicky.

Proč je projektu jako E.R. zapotřebí?

Protože existuje, početně možná zanedbatelná, svými schopnostmi a ambicemi ovšem velmi důležitá, část české populace, jež by ráda mluvila dobrou a životaschopnou angličtinou. Těmto lidem se v současné době nenabízí příliš mnoho viditelných alternativ k mizerným učebnicím a programům jako Headway, Project, či LangMaster a kursům na nich postavených. Co si autoři ER o současném stavu výuky angličtiny v této zemi myslí se dopodrobna dovíte zde.

Jak E.R. funguje

Po technické stránce je projekt pojat jako blog na bázi WordPress s pravidelným vkládáním příspěvků. Na stránce se v průměru objeví čtyři příspěvky stravitelné délky týdně. Nejčastěji na stránce přibývají doplňovačky (ty se vedle základního zobrazení nabízí ještě v interaktivní podobě a také v pdf formátu pro učitele). Vedle nich narazíte na mnoho kapitol věnovaných vysvětlení fungování anglické gramatiky. V brzké době přibudou testy, a to nikoli přihlouplé testy známé z jiných webových stránek, ale testy, které skutečně prověří vaše schopnosti vládnout běžnou angličtinou a nastaví velmi pravděpodobně nejenom vám ale i vašim učebním metodám a potažmo vašim vyučujícím nemilosrdné zrcadlo. A je toho víc, mnohem víc.

Jak se na stránce dá pohybovat

V pravém sloupci (sidebaru) najdete odkazy na posledních deset vložených textů a pak odkaz do archivu, ve kterém se nachází všechny zatím vložené příspěvky. Při zobrazení starších příspěvků výše zmíněný sidebar zmizí, kliknutím na olbřímí krvavé oko se ovšem kdykoli dostanete zpět na hlavní stránku.

Čeho by si měl uživatel na stránce nejvíce všímat?

Vedle doplňovaček bezesporu příkladových vět jako hlavního stavebního kamene vysvětlování anglické gramatiky. Teoretické vysvětlování gramatiky studenty sice nesmírně baví, jejich angličtinu ale nijak dopředu neposunuje. Studenti jsou z učebnic zvyklí na primitivní příkladové věty typu "John was very happy/angry because (klíčové slovo nebo obrat)." Na ER najdou příkladové věty zcela jiného typu. Každá obsahuje vedle hlavního ilustrujícího jevu velké množství dalších zajímavých jevů, často se jedná o jakési mikropříběhy. U většiny vět navíc najdete český překlad (zobrazí se kliknutím na očko za anglickou větou) a v procesu výstavby je test, který ověří vaši schopnost tyto věty (s nápovědou) převést později zpět do angličtiny.

Pro jakou úroveň a typ studentů je projekt určen?

Je jedna úroveň studentů, pro kterou určen není, a to jsou naprostí začátečníci. Ostatní studenti, ať je jejich úroveň jakákoli, si zde svoje najdou (řídit se přitom mohou ukazateli pod hlavním nadpisem, z nichž první ukazuje pro jaké úrovně studentů je kapitolka určena). Existují ovšem typy studentů, pro které projekt určen není. K těm patří zaprvé studenti neustále hledající boční cestičky a způsoby jak obejít prostou skutečnost, že se žádný cizí jazyk nedá naučit bez učení. A také ti, kterým přijde úplně normální platit hříšné peníze za pravidelné, nikam nevedoucí, vysedávání nad idiotskými texty a cvičeními na jednu gramatiku v nějakém kursu. Totéž ostatně platí pro učitele. Své si zde najdou ti z nich, kteří se neustále snaží zdokonalovat jak své znalosti, tak i metody výuky. další informace o fungování ER najdete přímo na stránce projektu v sekci about that.

Své dotazy a připomínky k tématu posílejte na adresu: redakce@jazyky.com.

Autor příspěvku Mgr. Milan Šácha je jedním ze autorů stránky Eyeball of a Rooster (http://eeyore.uh.cz), kterou považujeme za natolik zajímavou, že jsme se rozhodli poskytnout prostor pro její podrobnější popis.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady francouzština, překlad ruština, překlad angličtina a překlady z němčiny.

Přidat komentář