Americké dialogy: 20 lekcí za 99 Kč

Pomůcky pro studium cizího jazyka nemusíte hledat pouze mezi učebnicemi. O tom, že se vyplatí používat pro zdokonalení svých schopností cizojazyčnou literaturu se již přesvědčil nejeden z vás. Jednou z příležitostí je v tomto smyslu  česko-anglické vydání knihy slovenského spisovatele a publicisty Ľuboše Juríka Americké dialogy (American Dialogues).

Kniha obsahuje dvacet rozhovorů, které Jurík vedl s předními americkými spisovateli. Jak vysvětluje ve své autorské předmluvě, jednotlivé rozhovory vznikaly různými způsoby, kromě osobních setkání i korespondenční formou nebo po telefonu. Jurík na knize začal pracovat v roce 1984 a dokončil ji až dlouho po sametové revoluci. 

Přístupný publicistický styl 

Ľuboš Jurík se označuje za novináře, který má rád literaturu. Díky tomu jsou jeho Americké rozhovory přístupné i čtenáři, který není s dílem jednotlivých autorů dopodrobna seznámen. Specialisty na americkou literaturu možná kniha zklame, protože většina rozhovorů je poměrně stručná a drží se publicistické roviny. Pro rozšíření schopnosti porozumět psané angličtině je to však její plus. Díky tomu je totiž kniha docela srozumitelná. Čtenář s angličtinou už více sžilý navíc může dobře odpozorovat styl jednotlivých autorů.

Díla většiny těchto autorů jsou je u nás dobře dostupné v kvalitních překladech. Soustředěné odpovědi na Juríkovy otázky je opravdu radost číst. Rozsahem se jednotlivé rozhovory pohybují okolo 30 až 40 stran, přičemž text je vždy dvojjazyčný. Slovenskou část textu přeložil Miroslav Zelinský.

Špičkoví autoři 

Alex Haley William Styron Kurt Vonnegut

 
V Juríkově knize najdete rozhovory s následujícími autory: Edward Albee, James Baldwin, Saul Bellow, Ray Bradbury, Erskine Caldwell, Edgar L. Doctorow, Lawrence Ferlinghetti, Allen Ginsberg, Alex Haley, Joseph Heller, Elia Kazan, Norman Mailer, Bernard Malamud, Arthur Miller, Joyce Carol Oates, Irving Stone, William Styron, John Updike, Kurt Vonnegut a Robert Penn Warren.

Náš tip 

Kniha vyšla v roce 2004 v nakladatelství Jota a její původní cena byla 348 korun. Od loňského podzimu knížku najdete v síti knihkupectví Levné knihy, za 99 korun. Je možné si ji objednat, a to na internetové stránce této firmy.

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlady němčina, překlady polština, překlady ruština, překlady španělština.

Přidat komentář