„…a neztratíte řeč“

Dnes vám přinášíme rozhovor se zakladatelem jazykové školy Cloverleaf. Zajímá vás jak dostala škola své jméno, jak vybírá své lektory či podle jaké metodiky učí? Toto a mnohem více se dozvíte dále…

Jaké jazyky sám ovládáte?
Angličtinu a svého času velice slušně ruštinu.

Pobýval jste někdy delší dobu v zahraničí?
Celkem třikrát v USA, které se mi podařilo projet od atlantického po pacifické pobřeží. Čtyři měsíce z toho jsem strávil v Chicagu a na středozápadě. Kromě toho možná stojí za zmínku měsíc v Ázerbájdžánském Baku, což je bývalá Persie.

Učil byste se dnes i vy sám nějaký nový cizí jazyk? (Nebo se učíte?)
Má výmluva zní následovně: Rád, kdybych na to našel čas. Obdivuji všechny naše klienty, kteří to dokáží a upřímně jim děkuji za živobytí, které nám tím poskytují. Pevně věřím, že se jim to těch posledních třináct let vyplácí a proto se stále vracejí.

Máte nějaké heslo, společný cíl či motto vaší firmy?
Naše motto v rámci loga je “ Cloverleaf …….a neztratíte řeč“ a my se snažíme, aby tomu tak u našich studentů skutečně bylo. Pokud se nám obsah našeho motta podaří naplnit u většiny z nich, tak své peníze u nás neutratili zbytečně.

Kdo vybíral jméno pro vaši školu?
Já, bylo mi pětadvacet a připadalo mi to strašně „cool and in“. Dnes bych už asi tak foneticky komplikovaný název samozřejmě nevybral, ale paradoxně nám to ze začátku pomohlo, když si některé firmy (hlavně ty se zahraniční účastí) myslely, že se jedná o pobočku nějaké zahraniční školy. V Ostravě je pravděpodobně největší koncentrace Čechů, kteří to slovo umí správně vyslovit.

A proč zrovna „Cloverleaf“?
Prvoplánově samozřejmě asi ten obligátní čtyřlístek pro štěstí. Kromě toho to je v Americe slangový výraz pro mimoúrovňové křižovatky (hlavně dálniční nájezdy a sjezdy, které tak z ptačí perspektivy vypadají), no, a jazyky a jejich výuka jsou přece o cestování a úspěšném zdolávání těch nejrůznějších křižovatek….

Kdy, kým, jak a proč byla vaše jazyková škola založena?
Školu jsme založili s mým kamarádem ze studií Vítkem Pohankou v dubnu 1993, protože jsme si jako čerstvě vystudovaní angličtináři chtěli vyzkoušet, jestli nás náš obor uživí. Začátky nebyly zrovna jednoduché, takže Víťa po roce odešel pracovat do televize v Praze a já se tím živím už čtrnáctý rok.

Máte nějakou shrnující metodiku výuky jazyků?
Ano, jsme jazyková škola, které sleduje nejnovější trendy v oblasti jazykové výuky. Obecně vyučujeme komunikativní metodou, tj. s důrazem na praktický aspekt jazyka s využitím takových materiálů, cvičení a metod, které studenty připraví na pobyt v cizině či setkání s anglicky mluvícími osobami.

Jak rozdělujete výuku mezi české lektory a rodilé mluvčí?
Naši klienti si mohou vybrat. Už dávno u nás neplatí pravidlo, že čeští lektoři mohou učit pouze do úrovně středně pokročilí a výše to musejí být rodilí mluvčí.

Proč tomu tak je?
Je to dáno hlavně tím, že úroveň znalostí jazyka českých lektorů je výrazně lepší než v minulosti (mnoho z nich dlouhodobě studijně pobývalo v zahraničí apod.) a jsou tedy schopni kompetentně vyučovat i vyšší jazykové úrovně.   Další změnou je to, že stále více našich studentů má zkušenosti s pobytem v zahraničí a vyučování s rodilými mluvčími pro ně není prioritou.

Jak a podle čeho vybíráte lektory pro vaši jazykovou školu?
Každý lektor, který má zájem o práci v naší jazykové škole musí projít několikafázovým výběrovým řízením. Testujeme znalost jazyka  písemně i ústně a to i v případě, že má dotyčný vysokoškolský diplom v oboru. Znalost metodických postupů zkoušíme formou ukázkové hodiny, kterou kandidát musí předvést a obhájit. Dále pak formou dotazů zjišťujeme obecné předpoklady pro práci v naší instituci jako je schopnost pracovat v týmu, loajalita, spolehlivost apod. Důkladné výběrové řízení je pro nás zárukou spokojenosti všech zúčastněných.

Kolik lidí dnes tvoří váš „team“?
V tuto chvíli spolupracujeme s 90 lektory, přičemž managment školy tvoří 10 lidí.

Zajímá vás názor vašich absolventů?
Samozřejmě ano.

Jak ho zjišťujete?
Pravidelně zasíláme všem našim studentům dotazníky, ze kterých následně čerpáme motivaci pro další zlepšení školy.

Snažíte se spíše o cenovou dostupnost nebo o nadprůměrnou kvalitu?
Jistě sama chápete, že se jedná o nikdy nekončící souboj obou „priorit“. Náš kompromis je v současné chvíli posunut ve prospěch kvality na úkor ceny.

S jakou svou konkurencí byste přitom chtěli být srovnáváni?
Existuje celá řada kvalitních jazykových škol, ať už u nás nebo v zahraničí, jako International House nebo EF. Naší konkurence si vážíme, motivuje nás k neustálému  zdokonalování a zlepšování.

Co vás činí mezi jinými školami výjimečnými?
Troufáme si říci, že již samotná 13letá existence na trhu svědčí o naší kvalitě. Snažíme se naše klienty také uspokojit širokou produktovou řadou tak, aby si vybral opravdu každý.

Jak se během oněch 13 let své existence škola změnila?
Je mnohem větší, profesionálnější, zavedenější a dražší, než na začátku…

Jakým směrem plánujete budoucí rozvoj školy?
Do budoucna bychom chtěli rozšířit nabídku o vzdělávání dospělých v oblastech jiných dovedností, než jazykových.

Jakou máte pro své studenty novinku, aktualitu apod.?
Mezi naše novinky teď patří cyklus odborných seminářů, kde nabízíme kurzy pro odborníky, kteří mají již relativně dobrou jazykovou výbavu, ale potřebují získat jazykové i odborné  znalosti v určité konkrétní oblasti, např. jak prezentovat projekty v angličtině, tak vést obchodní jednání apod.

Možnosti studia jazyků v Ostravě
Jazykové školy Ostrava Jazykové kurzy Ostrava Kurzy angličtiny Ostrava Kurzy němčiny Ostrava

Máte také co říci našim čtenářům? Napište nám na adresu redakce@jazyky.com

Jazykové školy v dalších městech hledejte zde:

Jazyková škola Praha

Jazyková škola Brno

Jazyková škola

Související články:

Výuka jazyků v Ostravě – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Plzni – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Českých Budějovicích – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Liberci – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Olomouci – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Pardubicích – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Hradci Králové – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Ústí nad Labem – přehled jazykových škol

Výuka jazyků ve Zlíně – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Karlových Varech – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Jihlavě – přehled jazykových škol

Výuka jazyků v Brně – přehled jazykových škol

Přidat komentář