5 tipů pro úspěšnou přípravu na test TOEIC®

Více než 14 tisíc firem, organizací a vládních agentur ve více než 160 zemích pokládá jazykovou zkoušku TOEIC® za velké plus v životopisu potenciálního uchazeče o práci. Spousta těchto uchazečů i díky výborným výsledkům z testu TOEIC® nalezne svoji vysněnou práci. Získání vysokého počtu bodů v testu, jenž se skládá z poslechu a porozumění psaného textu, ale samozřejmě není jednoduché. Proto se vám tímto článkem v 5 tipech pokusíme ukázat, jak se úspěšně připravit na jazykový test TOEIC®. Seberte odvahu a zkuste s naší pomocí tuto hozenou rukavici zvednout!

1) Vyhodnoťte svoji úroveň angličtiny

Dřív než cokoliv jiného je třeba vyhodnotit si, na jaké úrovni angličtiny se přibližně nacházíte. Pokud si nejste jisti, pomůže vám např. tento test vašich jazykových schopností. Nevěříte-li si momentálně na příznivý výsledek v testu TOEIC®, nezoufejte, v dnešní době je nespočet způsobů, jak si úroveň jazyka zlepšit. Jednou z těchto možností je např. tato e-learningový stránka s výukovými materiály. Není ani samozřejmě od věci si vyzkoušet vzorový test nanečisto.

2) Učit se, učit se, učit se!

Zní to již od školních dob jako klišé, bohužel však pravdivé. Chcete-li dosáhnout dobrého výsledku v testu TOEIC®, je třeba začít se učit. Jistě znáte ta přísloví jako žádný učený z nebe nespadl nebo opakování je matka moudrosti. No, něco na nich (bohužel/bohudík) je. Oficiální průvodce zkouškou TOEIC® vám umožní přístup ke kompletním cvičným testům včetně správných odpovědí, slovní zásoby, gramatických pravidel atd. Aby to však nebylo tak nezáživné, zpestřete si studium angličtiny poslechem hudby (zaměřte se na text) nebo sledováním filmů či seriálů bez titulků/s anglickými titulky, což vám pomůže zvyknout si na poslech dialogů v reálné konverzační rychlosti anglických rodilých mluvčích, jak se s tím pak setkáte v samotném testu. Prostě a jednoduše se obklopte angličtinou – čím více a různoroději, tím lépe!

3) Seznamte se předem s náležitostmi testu

Test TOEIC® sestává ze dvou časově oddělených sekcí – porozumění poslechu a porozumění textu. Samotný test zabere dvě hodiny a každá otázka má jednu či více správných odpovědí (tzv. multiple-choice systém). To však není vše, co byste měli o testu před samotnou zkouškou vědět. Zkuste si udělat cvičný test, seznámíte se tak s typem otázek kladených v testu. Rovněž si navyknete na časový limit. K tomuto účelu je více než potřebný průvodce zkouškou, jenž poskytuje informace o testu, jeho obsahu i formátu. Pamatujte také, že nejste v této situaci sami. Máte-li nějaké otázky ohledně testu TOEIC®, neváhejte a zeptejte se na oficiální facebookové TOEIC stránce.

4) Nestresujte se!

Pamatujte, že jde pouze o test. Budete-li se testu zbytečně obávat, bude to pro vás pouze těžší. Navíc smyslem tohoto testu není binární volba mezi úspěchem a neúspěchem, ale zhodnocení vašich jazykových schopností v rámci pracovního trhu. Budete-li dobře připraveni a zároveň seznámeni s formátem a obsahem testu, velice pravděpodobně se dostaví úspěch. Čím více budete připraveni, tím méně budete vystresováni a tím lepšího skóre dosáhnete. Test nejde neudělat!

5) Nepotřebujete žádné jiné znalosti kromě angličtiny

Test TOEIC® hodnotí vaši celkovou schopnost užití anglického jazyka. Pro jeho zvládnutí tedy nepotřebujete žádné speciální znalosti obchodní či technické slovní zásoby. Jde sice o test hodnotící hodnotu vaší angličtiny na trhu práce, nemusíte se však obávat pokročilých obchodních výrazů či byznys slangu. Ano, test obsahuje slovíčka patřící do obchodní angličtiny, jde nicméně převážně o obecná slovíčka používaná v každodenním pracovním životě. Proto svoji snahu zaměřte jen a jen na procvičování angličtiny: mluvte, čtěte, poslouchejte a pište v angličtině, jak jen to půjde. Čím více budete angličtinu používat, tím lepší v ní budete!

Další informace o jazykových zkouškách a certifikátech najdete v článku o přípravě na jazykové certifikáty.

Přidat komentář