25 let programu Erasmus

Erasmus, největší program EU zaměřený na mobilitu a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě, v roce 2012 slaví 25. výročí své existence. Program Erasmus je součástí Programu celoživotního učení (Lifelong Learning Programme), do kterého je zapojeno 33 zemí.

Šance na studium v zahraničí pro miliony studentů

Erasmus v Evropě funguje už od roku 1987 a v České republice od roku 1998. Program Erasmus pomohl zajistit studium nebo pracovní stáž v zahraničí už více než 2 milionům studentů. Očekává se, že v akademickém roce 2012/2013 bude dokonce překročena hranice  3  milionů mobilních studentů. Z České republiky vyjelo s programem Erasmus na zkušenou do zahraničí již přes 50 000 studentů. Do programu je zapojeno přibližně 90% evropských univerzit.

Tradiční univerzitní maraton

Letošní čtvrtstoleté výročí vzniku programu připomínají od začátku roku akce po celé Evropě, které vyvrcholily 9. května 2012 konferencí v Kodani v Dánsku. Hlavní akcí v České republice bylo 13. května 2012 Univerzitní maraton, součást tradičního jarního pražského běžeckého svátku pod názvem Volkswagen Maraton Praha. Erasmus je vedle Univerzity Karlovy v Praze patronem Univerzitního maratonu a pro studenty vysokých škol byl přichystán závod čtyřčlenných štafet.

Během maratonského víkendu se zájemci seznámili s nabídkou programu Erasmus ve zvláštním informačním stánku na Staroměstském náměstí nebo na veletrhu Sport Expo na Výstavišti.Další oslavy 25. výročí probíhaly na jednotlivých univerzitách zejména v týdnu od 7. do  13.  května 2012 po celé republice. Do oslav se zapojila i mezinárodní studentská organizace Erasmus Student Network fungující na principu „students helping students.“

Program Erasmus je v České republice spravován Domem zahraničních služeb/Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy (DZS/NAEP).
Zdroj: tisková zpráva www.naep.cz/erasmus

 

 

 

Přidat komentář