2. ročník festivalu Pocta českému undergroundu

Program druhého ročníku festivalu Pocta českému undergroundu II, který proběhl 24. listopadu v Divadle Archa byl věnován památce Ivana Martina „Magora" Jirouse, který patřil k zásadním tvářím světového undergroundu a nezávislé kultury. V rámci koncertu vystoupil Josef Klíč, Dáša Vokatá, DG 307, Psí vojáci (v původní sestavě z roku 1979) a The Plastic People Of The Universe.

V koncertním duchu se akce nesla i dále. Navazoval koncert Agon Orchestra, který v pátek 30. 11. v La Fabrice zahraje Magorovo Summu. Sérii koncertů uzavře vystoupení legendárního Aktualu Milana Knížáka a dalších undergroundových kapel 9.12. v Lucerna Music Baru.
Letošní akce navazuje na úspěšný loňský festival, který proběhl u příležitosti výročí 10 let vydavatelství Guerilla Records. V rámci dvoudenní Pocty českého undergroundu vystoupili soubory a umělci, kteří jsou s tímto vydavatelstvím dlouhodobě spjati a na domácí scéně figurují jako ikony undergroundu.

Dva vyprodané večery byly krásnou oslavou, bohužel však posledními, kterých se zúčastnil i básník Ivan Martin Jirous, zvaný Magor, neoficiální mluvčí tohoto hnutí v Československu. Jeho autorské čtení se tak stalo jeho posledním veřejným vystoupením.
K připomínce jeho památky se vydavatelství Guerilla Records rozhodlo uspořádat další večer věnovaný setkání přátel a příznivců tohoto uměleckého, ale zejména životního stylu. Na koncertu nazvaném Pocta českému undergroundu II. v komponovaném večeru zahraje několik hudebních skupin, proběhne vernisáž koláží sochaře Libora Krejcara a v předpremiéře bude uveden celovečerní film Rok bez Magora, který natočil režisér Oliver Malina Morgenstern.

Zdroj: Ecconect 

Přidat komentář