Studium v Dánsku aneb studier i Danmark

Chcete odjet na studijní pobyt v zahraničí, ale nevíte kterou zemi si vybrat? Láká vás chladná a severská Skandinávie? Ze všech
severských států je nám nejbližší placaté Dánsko. Vyberte si vlídnou
zemi, kde poznáte skandinávskou mentalitu a zároveň nezmrznete.

 

Vysoká knihovnická škola

Mojí cílovou univerzitou byla Královská knihovnická škola v Kodani. Dánské knihovnictví je na vysoké úrovni, a tak mají Dánové jako jedni z mála na světě samostatnou vysokou knihovnickou školu.

Studium probíhalo v angličtině a i v běžném životě jsem až na výjimky se svou angličtinou vystačila. Pro ty, kteří se chtějí učit dánsky, je nutná žlutá karta s číslem CPR (viz níže) + 500 DKK (jazykový kurz dánštiny jsem navštěvovala 4x týdně po tři měsíce).

Výuka na univerzitě je založena na samostudiu, kdy se očekává, že pročtené materiály budete na hodinách aktivně prezentovat a rozvíjet. Závěrečná písemná práce byla vypracována na předem zvolené téma a hodnocena na 13-ti stupňové škále, kde nejnižší možná hranice pro složení zkoušky je 6.

Studentům, kteří míří do Kodaně, doporučuji kurz Danish Culture na Kodaňské univerzitě. Jeho absolvování (za docházku) dá dobrých 7 evropských kreditů a pomůže lepšímu poznání dánské společnosti (věděli jste například, že Dánsko je srdcem Evropy?). Součástí bývají i (zdarma) výlety do muzeí, návštěva kina a další aktivity.

Když nechcete bydlet pod mostem

Ubytování je v hlavním městě poměrně velký problém, protože dánští studenti odcházejí od rodičů s nástupem na vysokou a domů jezdí převážně na jen návštěvy. Stát jim na studium přispívá, a tak si mohou dovolit bydlet samostatně a postavit se na vlastní nohy.

Výhodné podmínky pro studentský život dánských občanů však poměrně komplikují situaci výměnnému studentovi.

Na školních kolejích bydleli pouze kolegové ze zámoří a Asie. Evropané si museli najít bydlení v soukromí. Čekací doba na koleje je obvykle okolo jednoho roku, takže vám moc nepomůže ani podat si žádost „dostatečně“ včas.

Ubytovatelka školy nám slíbila pomoc při hledání bydlení, ale ve výsledku nám našla pouze jednu jedinou nabídku (dosti drahou) a to jen na 3 měsíce. Protože jsme však bydlet potřebovaly, tak jsme kývly.

Na zbylé dva měsíce jsme se snažily najít vlastní bydlení a nakonec jsme měly štěstí v podobě uvolněných míst na kolejích Kodaňské ekonomické školy (sice nadstandartně drahých, ale byly jsme rády, že máme kde složit hlavu).

Maličko lepší měli zážitky kamarádi z Kodaňské univerzity, kteří sice také až na výjimky nebydleli na koleji, ale měli alespoň bydlení zajištěné na celý pobyt.

Kodaňské byty mají obvykle maličkatou koupelnotoaletu, takže počítejte s tím, že své svršky si budete muset prát v ruce nebo v pouličních prádelnách.

Pokoje jsou často jednolůžkové – Dánové mají rádi soukromí. Při platbě prvního nájmu si připravte ještě jeden další, který bude sloužit jako „deposit“ – tj. vratná záloha.

MHD na dvou kolech

V Dánsku je samozřejmě mnohem dráž než u nás, a tak doporučuju si pro cesty do školy (a všude jinam) koupit někde v nějakém bazaru starší kolo. Kodaň (i celé dánské království) je prakticky placka a na bicyklu tu jezdí opravdu každý.

Prodejny ojetých kol jsou hojně rozšířené (mé přibližovadlo stálo 500 DKK a vydrželo i osmdesátikilometrové výlety po lesních ušlapaných pěšinkách). Pamatujte však, že po setmění je třeba mít na kole světla, jinak vás čeká drahá pokuta.

Pro případ deště se vám bude hodit hustá síť MHD, který zahrnuje autobusy, metro a vlaky S. Pro všechny případy si kupte dvouzónovou klippekort, která platí na 10 jízd. Ty vyjdou o dost levněji než jednotlivé jízdenky.

Povolení k pobytu a CPR

Při pobytu delším než tři měsíce je nutné si vyřídit povolení k pobytu a  tzv. žlutou kartu s číslem CPR (registrační číslo osoby), která funguje i pro vstup do knihoven.

Na jejím základě si můžete vyřídit WildCard (do 25 let) pro dánské dráhy a získat tak 50% slevu (v pátek a neděli pouze 25%) na vlak.

Dánsko prochází žaludkem

Školní menza „kantine“ je v podstatě velmi dobře zásobený samooblužný bufet, jehož nabídka je během poledne rozšířena o nejrůznější teplá jídla na váhu.

Typickým dánským jídlem je smørrebrød, což je v překladu chleba s máslem, ale prakticky je to obrovská houska obložená téměř čímkoliv. Dánové si zakládají i na svých párcích (stánky s pølser jsou na každém náměstí) a sladkostech (pozor ovšem, abyste si omylem nekoupili lékořicovou zmrzlinu, protože dánští cukráři „lakris“ dávají do nejnemožnějších typů sladkostí).

Dánové samozřejmě „pijí jako Dáni“ a to zejména v pátek a sobotu. Oni sami však tvrdí, že „pijí jako Finové“. Jejich nejznámější piva Carlsberg a Tuborg tvoří hlavní část produkce, ale na své si přijdete i testováním výrobků malých lokálních pivovarů.

Pojďme se pobavit

Dánové jsou velmi milí a vstřícní a v nouzi pomohou. Pro bližší sblížení s nimi je vhodné navštěvovat na univerzitě tzv. Friday´s bar, což je studentský pub v prostorách školy, o který se starají studenti.

Zatoužíte-li po českém slově, tak navštivte portál vKodani.cz, který sdružuje Čechy a Slováky žijící v okolí hlavního dánského města. Zúčastnily jsme se jejich česko-slovenského plesu a dohromady podnikli víc „vlasteneckých“ akcí.

Dánové jsou sice ochotní, ale blíž si člověka moc k tělu nepustí (sice poměrně dost pomůže znalost dánštiny), a tak je nějaký ten „spolucizinec“ víc než příjemný.

Další užitečné informace:

Povolení k pobytu lze získat na adrese:
the State Administration for Greater Copenhagen (Statsforvaltningen Hovedstaden)
Borups Allé 177
2400 København NV
Tel: 7256 7000

s tímto povolením lze získat žlutou kartu s číslem CPR na adrese:
Copenhagen Civil Register
(Københavns Folkeregister)
Dahlerupsgade 6
1640 København
Tel: 70807010
(karta přijde poštou do 14 dní, celý proces spolu s povolením trvá asi měsíc) 

Velvyslanectví České republiky v Dánsku
Ryvangs Allé 14-16

2100 Copenhagen Ø

Tel.: +45 39101810

www stránky velvyslanectví

 

 

 

Potřebujete kvalitní překlad? Vybírejte z naší nabídky: překlad do polštiny, překlad francouzština, překlad angličtiny a překlad němčiny.

Přidat komentář